1. Hrvatska nogometna liga, 6. kolo, 30.08.2009, 20:15 h, Maksimir, Zagreb, gledatelja: 4.000
Suci: Andrej Burilo (Osijek, Vlatko Lončar (Osijek), Hrvoje Menđušić (Vinkovci)

Šest lakih komada

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 30.08.2009.

Pomalo nevjerojatnom lakoćom Dinamo je razbio Slaven Belupo u utakmici koja je trebala biti derbi 6. kola. Međutim, Modri su kaznili svaki propust gostiju, na kraju utrpali šest pogodaka i predvođeni sjajnim Pedrom Moralesom vratili se u ubitačni ritam iz prva četiri kola…

Dinamo

Zadrani su dali nadu da se Dinamo može zaustaviti, ali već je gostovanje Slaven Belupa pokazalo da se radilo tek o vrlo slabom danu Modrih. Po imenima, ne i po igri, jedna od najjačih hrvatskih momčadi u Maksimiru nije pokazala ništa, već nakon deset minuta utakmica je bila gotova pa smo usprkos pogocima i trudu Dinama da odigra poneku lijepu akciju do kraja gledali ”uspavanku”, koliko god to nepošteno bilo prema domaćim nogometašima. Za pravi susret potrebna su dva takmaca, a na Maksimiru je igrao samo Dinamo.

Nizbrdo je za goste krenulo već u drugoj minuti. Pedro Morales najavio je još jednu pravu utakmicu asistencijom iz kornera za Tomislava Barbarića, koji je najbolje skočio u šesnaestercu i zabio loptu u suprotni kut za ranih 1:0.

Nekakva nada Belupa trajala je još samo sedam minuta kada je novi propust obrane iskoristio Sivonjić, ušao u šesnaesterac gdje ga Rodić ruši, a sudac Burilo pokazuje na bijelu točku. Siguran izvođač bio je Morales, koji je pogodak proslavio s – prevoditeljom Davidom Prpom.

Reprezentativci na Maksimiru

Kako se u Zagrebu večeras okupila i hrvatska reprezentacija, dio reprezentativaca došao je i pogledati utakmicu. Tako su s kapetanom reprezentacije i Dinamovcem Robertom Kovačem u loži sjedili bivši igrači Dinama Vedran Ćorluka i Eduardo da Silva te Darijo Srna i Ivan Rakitić.

Utakmica je već tu bila gotova, pa je do kraja bilo zanimljivo tek pisati Dinamove šanse i golove, te pratiti igru Leandra Cufrea. Argentinac je imao samozatajan debi, korektan u obrani, bez izleta (ali i potrebe za njima) u suparničku polovicu.

Dinamo je u 25. minuti stigao i do 3:0. Odlični Morales gurnuo je u prostor loptu za Marija Mandžukića koji rutinski zabija pogodak, a majicom ispod dresa poslao je poruku reprezentativnom suigraču Luki Modriću: “Luka, nema predaje!” Bivšem kapetanu Dinama podršku su dali i BBB skandiranjem “Ne daj se Luka”.

Dinamo je igrao dobro, ne i sjajno, no za to je trebao boljeg protivnika, kada je i u ovoj brzini u 39. minuti poveo s 4:0. Papadopoulos je lijepo proigrao Sivonjića koji dolazi do šesnaesterca, puca, a lopta odbijena od braniča vara Rodića i ulazi u gol. Poluvrijeme je atraktivnim slobodnjakom koji je odsjeo na gredi zaključio Morales.

U drugom su dijelu priliku dobili Calello i Kramarić, kasnije i Sammir koji je dočekan zvižducima. Očekivano, Dinamo je dodatno usporio, Slaven Belupo je i dalje bio nemoćan, ali je barem uspijevao Rodića poštediti dodatnih neugodnosti.

Zato je Morales bio neugodan po obranu Slavena kroz cijelu utakmicu. Čileanac je nekoliko puta prošao kroz gostujuću obranu kao kroz švicarski sir, a u 78. minuti je srušen za novi jedanaesterac koji je i sam pretvorio u peti pogodak.

Međutim, Morales ni tu nije stao, svoj statistički učinak dodatno je podebljao u 82. minuti. Ponovno je dobro izveo korner, ovoga puta na glavu Badelja koji se naklonio za ogromnih 6:0.

Dva realizirana jedanaesterca, tri asistencije, izboreni penal – to je bio Moralesov učinak u ovoj utakmici, pa barem igrača utakmice nije bilo teško izabrati. I ovom izvedbom pokazao je da je ove sezone prvo ime Dinama.

Modri su se tako zahvaljujući dobroj igri, Moralesu, ali i očajnom Slaven Belupu, vratili navikama iz prva četiri kola – laganim pobjedama i ”nabrijavanju” gol-razlike koja je usprkos utakmici u Zadru trenutno na nestvarnih 27-3 poslije samo šest utakmica.

Dovoljno za podizanje atmosfere u Maksimiru? To je uvijek nemoguće procijeniti sa zagrebačkim klubom, posebno s ozbirom da u ponedjeljak press konferenciju ima Zdravko Mamić