Zadar otvorio porazom

Branimir Korać • utorak, 24.11.2009.

U novu sezonu Eurokupa košarkaši Zadra krenuli su porazom. Solunski Aris bio im je prvi protivnik i napustio je Zadar uzdignutih ruku nakon što je u konačnici upisao pobjedu 73:68...

Znali su Zadrani koliko ih težak i neugodan protivnik očekuje na startu Eurokupa, ali su se nadali kako će slaviti. Ipak nije išlo. Dobar ulazak u utakmicu omogućio je Zadranima vodstvo sve do završnice prvog dijela, tu ih je Aris uhvatio i nakon što je preuzeo kontrolu nad rezultatom početkom drugog poluvremena, nije više ispuštao vodstvo.

Domaćin je odlično ušao u utakmicu i nakon vodstva Arisa 1:0 napravio čak 13:0 za visokih 13:1 u ranoj fazi. Aris se u nastavku četvrtine oporavio i uspio se u završnici vratiti do 22:19 da bi Perićevim polaganjem Zadrani prvu dionicu zaključili vodstvom 24:19.

Nije se puno toga promijenilo u drugih deset minuta. Sredinom četvrtine Boisa je tricom odveo Zadar do ugodnih 32:28 na što je Aris odgovorio serijom 7:0 i vratio se u rezultatsku neizvjesnost. Prvo poravnanje stiglo je u 19. minuti kada je Clark tricom izjednačio na 34:34, a na poluvrijeme se otišlo s 37:37.

Marko Car već u prvih 20 minuta ubacio je 11 poena, a on, Boisa i Rančić šutirali su za tricu u prvom poluvremenu savršenih 7/7. Najlošija vijest iz tog prvog dijela bile su tri brze osobne pogreške Tome Ružića te razigranost Jeremyja Richardsona.

U drugi dio puno bolje ulazi Grci. U 27. minuti Aris je imao vodstvo 51:42 nakon serije 10:1 koju su odradili Hatzivrettas i Betts da bi se Zadar oporavio za tek dvije minute i preko Plaisteda, Cara i Perića stigao do poravnanja 53:53. Unatoč tome u posljednju četvrtinu otišli su s minusom pet poena za što su zaslužni Dixon i sve bolji Clark.

Na startu posljednje četvrtine Rančić je smanjio na 58:55, no onda je uslijedilo razdoblje od pet minuta bez poena iz igre kod domaćina, ali srećom po njih niti gosti nisu bili posebno precizni i nisu se posve odvojili. Ružić i Rančić uspjeli su pokrenuti Zadrane i smanjiti na 65:63 i ulazi se u neizvjesnu završnicu.

Kod 68:66 za Aris Hatzivrettas je promašio, no vrlo brzo su Zadrani umjesto poravnanja ili vodstva vratili loptu gostima, Kakiouzis je ukrao loptu Rančiću, na drugoj strani Clark je ubacio tricu i odveo Aris na 71:66. Brzi pokušaj trice Cara bio je neuspješan, Clark je spremio dva slobodna bacanja i priči je bio kraj.

Aris je na kraju slavio 73:68, a predvodili su ga Keydren Clark sa 16 poena te Nikos Hatzivrettas s 15 poena. Kod Zadra, kojem nije pomoglo niti 9/17 za tricu (Aris 7/10), Marko Car ubacio je 17 poena, a Damir Rančić 14.