1. Hrvatska nogometna liga, 16. kolo, 28.11.2009, 15:30 h, Stadion Maksimir, gledatelja: 300
Suci: Zlatko Šimčić, Josip Havaić, Goran Dević (svi Koprivnica)

Borna Rupnik • subota, 28.11.2009.

Lokomotiva je protiv Rijeke uspjela popraviti dva dojma. Glatkom pobjedom (3:0) uzvratila je gostima za težak poraz na Kantridi u prvom kolu, a ujedno se vratila na pobjedničke staze nakon prošlotjednog neplaniranog domaćeg poraza od Intera. Rijeka je u subotu u Maksimiru pala bez ispaljenog metka...

Boris Bajto
66'
Ramon Fernandez
46'

Nenad Gračan

Lokomotiva, Lokomotiva i opet Lokomotiva - sažetak je to zbivanja na utakmici Lokomotive i Rijeke koja je potpuno zasluženo pripala domaćinima. Lokosi su s iznimkom nekoliko minuta sredinom drugog poluvremena vladali terenom, stvarali prilike i naposljetku slavili s uvjerljivih 3:0, a moglo je zapravo biti i dvostruko više.

Rijeka je rijetko prelazila centar, a kada bi im to već pošlo za rukom svoje su napade završavali nepreciznim ubačajima pred Ivana Kelavu, pogrešnim dodavanjima i potezima koji nisu impresionirali baš nikoga. Jedino kakvo-takvo uzbuđenje zbilo se u 33. minuti, kada je pogodak Sandija Križmana poništen zbog zaleđa.

S druge strane terena sve je prštalo od akcija vrijednih spomena. Lokomotiva je nizala priliku za prilikom, a samo je Ivan Mance spriječio domaćine da već u prvih 45 minuta odluče pobjednika ove utakmice. Prvi mu je već u četvrtoj minuti zaprijetio Ivan Herceg, potom je dva puta iz blizine pokušavao Šime Vrsaljko, a Domagoj Antolić u 21. minuti nije smislio kako okončati brzi protunapad.

Tada su igrači Roya Ferenčine shvatili da mogu pokušavati i iz većih udaljenosti. Prvi se toga dosjetio neprecizni Ivan Peko, a u 28. minuti kapetan Željko Sopić svima je pokazao kako se to radi: odapeo je iz slobodnog udarca s tridesetak metara i Mance je konačno morao po loptu u mrežu.

Naznaka Rijekinog buđenja bila je samo optička varka. Mance je obranio novi udarac Antolića s lijeve strane, Sopićeva druga bomba prohujala je pored desnih rašlji, a Peko je pri kraju poluvremena izgubio još jedan dvoboj s riječkim vratarem. Ipak, najbolju su priliku Lokosi ostavili za samu završnicu: Nino Bule izbio je sam pred gostujućeg čuvara mreže, ali Mance izvrsno reagira nogom te se na odmor otišlo samo s minimalnim vodstvom domaće ekipe.

U nastavku se sve odvijalo po starom, premda je Lokomotiva nešto rjeđe pucala po Rijekinom golu. Dva je puta Bule pokušao uhvatiti Mancea na spavanju, a sredinom drugog dijela težište igre prebačeno je na sredinu terena. Gosti su i tada djelovali bezidejno i nemoćno.

Nešto zanimljivije pred Kelavom bilo je samo u razdoblju između 70. i 80. minute, no nisu to bile zabrinjavajuće prijetnje po Lokomotivinog vratara. Susret je odlučen 12 minuta prije kraja, kada je Boris Bajto ubacio za Bulu, a ovaj glavom trese Manceovu mrežu za 2:0.

Pobjedu Lokomotive potvrdio je Alen Pamić, prevarivši vlastitog vratara u 81. minuti, nakon što je Bule izveo slobodan udarac. Preostalo je tek zabilježiti grub start Nastje Čeha u sudačkoj nadoknadi vremena zbog kojeg ga je neprimjetni sudac Šimčić isključio. Tada je moglo početi sasvim opravdano slavlje igrača Lokomotive, koji su svoje protivnike ograničili na jedan jedini udarac prema vratima i praktično ih pomeli s terena.

Zagrepčani su se ovom pobjedom bodovno poravnali s Rijekom i privremeno s Hajdukom te drže deveto mjesto na tablici. Desetom Interu bježe dva boda.