Zagrebov ugodan povratak pobjedama

Borna Rupnik • subota, 05.12.2009.

Zagreb CO pobijedio je slovenski Helios iz Domžala 84:69, pri čemu su Slovenci ozbiljniji problem našem predstavniku predstavljali tek u prvom poluvremenu. Tako su Mravi s dvije uzastopne pobjede potpuno zaboravili dva uzastopna poraza...

Košarkaši Zagreba oporavili su se od teškog prošlotjednog poraza u Draženovom domu i u sklopu regionalnog, a ne samo europskog natjecanja. Nakon pobjede nad ciparskim Keravnosom u Eurochallenge kupu u utorak, u subotu su u Trnskom svladali i slovenski Helios iz Domžala.

Denis Bajramović je u početnu petorku uvrstio Antu Tomića i Nikšu Prkačina, a dominacija pod košem i rastrgana igra gostiju omogućili su Zagrebu uvodnu seriju od 9:0 u prve dvije minute. Prve poene za goste ubacio je Alvin Snow tek nakon tri i pol minute susreta, no defenzivni su propusti Mrava vratili Helios u igru (9:6).

U napadu hrvatskog predstavnika na djelu je bila uglavnom uspješna centarska linija, no sastav iz Domžala nastavljao je postizati lake pogotke pod obručem i u potpunosti je uhvatio priključak, a ubrzo i poveo, tricom Delića za 19:17. Bajramović je prvu izmjenu obavio u 12. minuti, uvevši kapetana Krunoslava Simona, ali i Slovenci su imali rješenje na klupi.

Reprezentativac Domen Lorbek u prvih je nekoliko akcija pokazao pojedinačnu kvalitetu i naznačio da bi mogao biti značajno pojačanje za Helios. Srećom, raskošni repertoar poteza raspoloženog Ante Tomića održavao je Mrave u egalu, a u samoj su se završnici prvog dijela požrtvovnošću izborili za opipljivu prednost na odmoru (37:28), uz dvije trice Andreja Štimca.

Pritajeni Snow javio se tricom na početku nastavka, no domaćin je uzvratio novom serijom 9:0, uz pet ubačaja Filipa Bašljana, a nakon -15 Rado Trifunović opet je morao reagirati minutom odmora. No, nastavilo se istim ritmom usprkos silnom slovenskom trudu. Zagreb je na sve imao odgovor, a pogađali su i izvana i pod košem, uz sada već uobičajenih nekoliko atraktivnih poteza, poput zakucavanja Luke Žorića ili Simonovih i Mulaomerovićevih asistencija.

U posljednju se dionicu ušlo s jednakom razlikom (62:47), a Zagreb nije popustio ni milimetar i njihova je prednost nastavila rasti. Pomoglo je i pet osobnih pogrešaka Miloša Paravinje, a slobodna bacanja Damira Mulaomerovića sedam minuta prije kraja probila su i granicu od 20 koševa viška (68:47).

Ostatak utakmice odigran je u revijalnom tonu, a Zagrebovu pobjedu više ništa nije moglo ugroziti. Momčad iz Domžala tek je uljepšala stanje na semaforu. Poseban pljesak publike izmamio je povratak Petra Babića na parket, koji je dobio posljednjih minutu i pol te se stigao upisati u strijelce. Naposljetku je završilo sa sigurnih 84:69, što je Zagrebu osma pobjeda, a Heliosu osmi poraz.