Zadrani po starom

Branimir Korać • subota, 05.12.2009.

Košarkaši Zadra i ove sezone potvrđuju naziv jednog od najpoželjnijih gostiju u NLB ligi. Još jedno gostovanje donijelo im je i još jedan poraz, ovaj put poraženi su u Podgorici kod Budućnosti 97:81...

Koliko vrijedi ova momčad Zadra vjerojatno ne zna niti sam Zmago Sagadin. Od odličnih domaćih, pa do vrlo loših gostujućih izdanja vrlo je kratak put, a Zadrani se od početka sezone njime voze. Pa i u Litvi u Eurokupu, gdje su ipak uspjeli slaviti, igra nije bila dobra. Za razliku od Šiauliaija, Budućnost je to znala iskoristiti i poniziti svog protivnika.

Prvih deset minuta podgoričkog susreta protekao je u obostrano mlakoj obrambenoj igri gdje su se istaknuli napadi, a Budućnost je bila uspješnija i na kraju prve dionice imala prednost 28:25.

Već početak druge četvrtine naznačio je kako bi domaćin mogao do pobjede. Odmah je Budućnost napravila 6:0 za odvajanje na 34:25, a post Zadra prekinuo je mladi Pavle Marčinković. Međutim, nije to pokrenulo večeras slabi Zadar, dapače, Gordić je na drugoj strani ubacio tricu pa slobodno bacanje da bi prilikom izvođenja lopte pod košem Budućnost ukrala loptu i pobjegla na 38:27.

Sredinom četvrtine Zadrani su se ipak malo trgnuli i preko Cara, Morovića i Marčinkovića se privukli na 42:39. No to je bilo sve. Do odlaska na poluvrijeme Jeretin i Dragičević izneredili su obranu Zadra i vratili prednost na deset poena razlike.

Početak drugog poluvremena dao je naznake kako bi se Zadar mogao vratiti. Gosti su u to razdoblje ušli s 8:2 i smanjili na 57:53, no do kraja četvrtine odigrali su jako loše, posebno u obrani i Budućnost je vrlo lako napravila ponovno visoku prednost i otišla na 80:61.

Pokušaji povratka na početku posljednje dionice bili su neuspješni, Budućnost je probila granicu i 20 poena prednosti i do kraja susreta s lakoćom je čuvala visoku prednost. Zadar ovim porazom ostaje uz slabu Bosnu jedina momčad u NLB ligi bez gostujuće pobjede. Kako su ambicije vrlo visoke i tiču se odlaska na Final Four, a vezano s tim i organizacije završnog turnira, Zadar jednostavno mora početi pobjeđivati vani i to protiv ovako na papiru slabijih protivnika.

Kod Zadra u ovom susretu Rok Stipčević ubacio je 18 poena (4/4 trica), a Tomislav Ružić dodao je 15 poena i šest skokova. Kod domaćina Nemanja Gordić ubacio je 18 poena, a Šehović i Dragičević dodali su po 16.