Cibona praznih ruku u Ljubljani

Ivor Krapac • nedjelja, 06.12.2009.

Najzvučnija utakmica 11. kola NLB lige nije donijela sreću košarkašima Cibone. Momčad Velimira Perasovića je na gostovanju kod Union Olimpije doživjela svoj drugi ovosezonski regionalni poraz, uz ključno odvajanje Ljubljančana krajem treće i rano u posljednjoj četvrtini...

Nakon što je pretprošlog vikenda izgubila od Crvene zvezde u Beogradu, Cibona je i na drugom uzastopnom teškom gostovanju u NLB ligi ostala praznih ruku. Union Olimpija je u posljednjoj utakmici 11. kola slavila sa 71:63, a dobar dio razloga za poraz ponovno su bile napadačke muke Cibosa, pogotovo šut za tricu, ove večeri na jako slabih 3/21. No, niti šut za dva nije bio sjajan, 18/42.

U prilično izjednačenom prvom poluvremenu Ljubljančani su do značajnije prednosti stigli tek potkraj druge četvrtine. Uz vodeću ulogu Lukše Andrića, Cibona je u početnoj dionici uglavnom bila u vodstvu, najviše s četiri razlike, no domaći su pronašli odgovor nedugo uoči prvog dvominutnog predaha. Četiri poena Golubovića i trica Walsha odveli su ih do 19:18 nakon prvih 10 minuta.

Tamo gdje je stao krajem prve, Golubović je nastavio u drugoj četvrtini, uz koš i dodatno bacanje za povećanje na 22:18. Cibose je u tom razdoblju na dohvatljivom zaostatku svojim poenima držao Marko Tomas, da bi mini-serija Ljubljančana od 8:2 u završnici četvrtine, uz četiri pogođena slobodna bacanja Slokara, donijela najveću dotadašnju prednost na bilo kojoj strani, 38:30 u korist domaćina. Jamont Gordon se polaganjem pobrinuo za smanjenje na 38:32 nakon 20 minuta.

U trećoj četvrtini Cibona je sve do završnice držala priključak, a nakon trice Zubčića i dva slobodna Gordona na semaforu je stajalo obećavajućih -1, 47:46 za domaće u 28. minuti. No, nakon toga Ljubljančani su napravili seriju od 13:2 za odmak do 60:48 uoči završnih 10 minuta, a nastavak tog naleta odveo ih je do maksimalnih 64:50 rano u posljednjoj dionici.

U tom razdoblju domaćine je vukao Nemanja Aleksandrov, no Cibosi se ni kod 14 poena zaostatka još nisu predavali. Uz četiri poena kapetana Rozića, nadu je vratila serija od 8:0 za smanjenje na 64:58, tricu Aleksandrova slijedila su dva pogođena slobodna Marka Tomasa i trica Trohe za samo četiri poena minusa (67:63), ali bliže od toga nije išlo. Cibona je do kraja slala domaće na crtu slobodnih, Aleksandrov i Bečirovič zabili su po dva, dok na drugom kraju parketa više nije bilo poena.

Sani Bečirovič na koncu je zabio najviše za Ljubljančane, 12 poena, uglavnom iz slobodnih bacanja (8/8), Golubović je dodao 11 poena i devet skokova, a Aleksandrov 10 poena. Najefikasniji Cibonin igrač bio je Tomas (17 poena, 2/9 iz igre i 13/14 iz slobodnih), Andrić se priključio s 14 poena i devet skokova, a Gordon 12 poena (šut 4/12) i osam skokova.

Cibosi su ostali na vrhu ljestvice, no sada imaju samo pobjedu prednosti pred Union Olimpijom i Zagrebom CO, koji su poravnati na drugom mjestu. U idućem kolu za tjedan dana u Draženovom domu dočekuju Radnički iz Kragujevca.