Cibona slavi, Zadar u brigama

Ivor Krapac • nedjelja, 31.01.2010.

Košarkaši Cibone proslavili su drugu ovosezonsku pobjedu protiv Zadra. Hrvatski derbi u 19. kolu NLB lige riješen je u produžetku, Cibosi su time napravili još jedan korak prema Final Fouru, dok su se Zadrani prvim ovosezonskim domaćim porazom u regionalnom natjecanju udaljili od istog cilja...

Utakmica koja je imala velik značaj i jednima i drugima, Ciboni zbog dva poraza u posljednja tri kola, a Zadru jer u lovu na Final Four jednostavno ne smije gubiti kod kuće, otišla je na stranu gostiju iz Zagreba. Momčad Velimira Perasovića imala je dovoljno aduta i uz vodeću ulogu Lukše Andrića i veliku pomoć Bojana Bogdanovića, Marka Tomasa i Sama Udriha u produžetku slavila s 92:87.

Uzbudljiva završnica susreta u kojem ni jedni ni drugi ne mogu biti presretni vlastitim izdanjem, pogotovo u obrani, započela je tricom Damira Rančića kojom su Zadrani poveli s 81:77 tri i pol minute do kraja četvrte četvrtine. Nakon što je Andrić smanjio na dva razlike, Rančić je minutu i pol do kraja ubacio još jednu tricu i povisio na 84:79, no na žalost Zadrana, bilo je to posljednje dobro što je napravio u toj fazi utakmice.

Cibonin povratak u egal započeo je s Andrićevim pogođenim jednim od dva slobodna za smanjenje na četiri poena minusa, a nakon što je Rančić upravo pod Andrićevim pritiskom izgubio loptu, Cibonin centar je na drugom kraju parketa u kontri zakucao za 84:82. Zadrov napad kasnije Rančić je ponovno imao loptu odluke u svojim rukama, no nije zabio šut s istekom napada preko Tomasove ruke, da bi Cibosi to iskoristili prodorom i polaganjem Udriha za 84:84. Nakon toga domaćima je ostalo malo vremena za pravi napad, Rančić je u manje od tri sekunde s pola terena pucao tricu koja je bila puno prekratka.

U produžetku je krenulo s puno nervoze i pogrešaka jednih i drugih, a u prve tri minute, jedine poene ubilježili su Andrić za Cibose i Rok Stipčević za Zadar. Za ključni gostujući korak prema pobjedi pobrinuo se Marko Tomas uz tricu za 89:86 iz driblinga i s istekom napada, dok su posljednje prilike domaćina propale sa Stipčevićevih jedan od dva s crte slobodnih, a napad kasnije prekratkom tricom na isteku napada koji je bio prilično bezidejan. Da je ta Stipčevićeva trica ušla, Zadar bi imao vodstvo.

"Točku na i" za Cibonu postavio je Udrih pogodivši tri od četiri slobodna bacanja do kraja produžetka, zaključivši utakmicu koja je imala i premalo "vatre" s obzirom na njenu važnost. Zapravo, najžešće što se dogodilo bilo je naguravanje Jamonta Gordona i Vedrana Morovića rano u trećoj četvrtini zbog kojeg su obojica isključeni, a Cibosi time ostali bez svojeg prvog organizatora igre - no, s obzirom da je u nastavku na toj poziciji dobro igrao Samo Udrih, nije se previše osjetilo.

Zadrani su većim dijelom utakmice držali vodstvo u svojim rukama, uz najveću prednost u trećoj dionici nakon Stipčevićeve trice za 62:52 u 28. minuti, no Cibona se do kraja četvrtine približila na 64:58 i u posljednjih 10 minuta, prije završnice i produžetka, bila u potpunom egalu. S obzirom da je ovo bio njihov, dosad neosvojiv teren i uz rezultatsku prednost koju su imali, domaći imaju za čime žaliti...

Lukša Andrić ubilježio je 27 poena i sedam skokova za Cibonu, Tomas i Bogdanović pridružili su se s po 18, a Udrih sa 16 poena. Stipčević je zabio 23 poena za Zadar, Hrvoje Perić dodao je 19 poena i šest skokova, a Tomislav Ružić, koji je u završnici regularnog dijela morao na klupu zbog pet osobnih, 16 poena.

Cibona je i dalje prva s omjerom 15-4, dok je Zadar sada tek sedmi uz 10 pobjeda i devet poraza. Hemofarm, Union Olimpija i Budućnost, koji su bodovno poravnati na četvrtom mjestu, imaju omjer 12-7, što momčadi Danijela Jusupa više ne ostavlja puno prostora za krivi korak u preostalih sedam kola.

• Obrisan korisnik01.02.2010. u 12:03
    Prekrasno. svaka čast Udrihu za hrabro polaganje za produžetak!
  • Obrisan korisnik01.02.2010. u 10:11
    Hajde Tedeschi uđi u Cibonu i zadrži Perasa na još barem dvije, tri sezone. :)
  • Obrisan korisnik01.02.2010. u 02:03
    vukovima i perasu treba izradit spomenik!!!
  • bubici31.01.2010. u 22:43
    Da nisam vidio način na koji je Zadar doveo utakmicu u X, ne bi vjerovao :))))) Strašno. Elementarno neznanje. Prestrašno!