Preokreti u Belgiji i Španjolskoj

Vedran Babić • četvrtak, 18.02.2010.

Do sada odigrane utakmice šesnaestine finala Europske lige ponudile su pregršt uzbuđenja i solidan broj pogodaka. Najuzbudljivije je bilo u Liegeu gdje je Standard preokrenuo 0:2 protiv Red Bulla našeg Nikole Pokrivača, a ništa manje zanimljivo nije bilo u Villarrealu gdje je istoimeni domaćin odigrao 2:2 s Wolfsburgom. Rubin je praktički osigurao osminu finala, a Club Brugge je uz nastup našeg Ivana Perišića s minimalnih 1:0 bio bolji od Valencije.

Club Brugge - Valencia 1:0
(Kouemaha 56'; (CK) Silva (Valencia) 51')

U vrlo živoj utakmici Brugge je ostvario gotovo idealan scenarij - pobjedu bez primljenog pogotka. Iako su i jedni i drugi imali nekoliko izglednih prilika, pogodak je pao samo jedan i to onaj Kouemahe s početka drugog dijela. Nešto ranije drugi žuti karton zaradio je igrač Valencije David Silva, pa gosti mogu biti zadovoljni s minimalnim porazom jer su njihove šanse za prolaz i dalje realne. Hrvatski nogometaš Ivan Perišić odigrao je svih 90 minuta za domaćina.

Twente - Werder 1:0
(Janssen 39')

Jednaku prednost poput Bruggea ostvario je i Twente. Trenutno drugoplasirana momčad Nizozemske porazila je Werder s 1:0, a jedini pogodak postigao je krajem prvog dijela Theo Janssen. Statistički gledano, Nijemci su imali dvostruko više udaraca na gol, ali nisu pronašli put do mreže domaćina pa će na Weseru morati biti oprezni jer samo jedan primljeni pogodak mogao bi značiti kraj njihovih europskih ambicija ove sezone.

Lille - Fenerbahče 2:1
(Balmont 3', Frau 52'; Vederson 5')

Uraganski početak obilježio je utakmicu između Lillea i Fenerbahčea. Francuzi su poveli preko Balmonta u trećoj minuti, no samo dvije minute kasnije rezultat je već 1:1, a strijelac je Vederson. Pobjednički pogodak za Lille postiže Pierre - Alain Frau u sedmoj minuti nastavka.

Standard - Red Bull 3:2
(Witsel 66', 82', Camargo 80'; Janko 4', 45')

Najefikasnija utakmica dosadašnjeg tijeka večeri odigrana je u Liegeu gdje je Standard u dramatičnoj utakmici nadoknadio zaostatak od 2:0 i vratio se među žive. Gosti iz Salzburga do velikog su vodstva stigli pogocima Marca Janka, no domaćini su preko Witsela i Camarga u samo 16 minuta preokrenuli rezultat i donijeli veliku radost svojim navijačima. To je ujedno i prvi poraz Red Bulla u natjecanju. Hrvatski reprezentativac Nikola Pokrivač u igru je ušao u 74. minuti kao zamjena za Cziommera.

Villarreal - Wolfsburg 2:2
(Senna 43', Ruben 86', (CK) Marcano 84'; Grafite 66', 84' (11 m))

Uzbudljivo je bilo i na stadionu "žute podmornice" u Villarrealu gdje je odigran prvi remi drugog kruga natjecanja. Nekadašnjeg polufinalista Lige prvaka u vodstvo je doveo španjolski reprezentativac Marcos Senna, no Grafite izjednačuje poslije 66 minuta. Bio je to samo uvod u intrigantnu završnicu u kojoj je prvo Wolfsburg poveo 2:1 ponovno preko Grafitea i njegovog sigurnog izvođenja najstrože kazne, da bi domaćini odmah potom stigli do izjednačenja, a time i povećanja svojih nada u konačni prolaz u odnosu na situaciju u kojoj bi se našli da je rezultat ostao 1:2.

Rubin - Hapoel Tel Aviv 3:0
(Bukarov 14', 23', Semak 69')

Prvak Rusije napravio je najveći posao u prvim utakmicama šesnaestine finala. On je u polarnim uvjetima (temperatura minus 14) s 3:0 na svom travnjaku ispratio Hapoel i praktički osigurao osminu finala. Dvostruki strijelac bio je Aleksandr Bukarov, a konačnih 3:0 postavio je Sergej Semak 20 minuta prije kraja.