Europska liga - završnica, 1/16 finala, 18.02.2010, 19:00 h
Ajax
Ajax 1:2 Juventus
Juventus

Nikola Vlahović • četvrtak, 18.02.2010.

Najzvučnija utakmica šesnaestine finala Europske lige večeras je odigrana između Ajaxa i Juventusa. Premda je Ajax ostavio bolji dojam na terenu, gosti su slavili rezultatom 2:1 i kući se vraćaju sa odličnim rezultatom. Najzaslužniji za pobjedu Juventusa su veteran Del Piero i napadač Amauri...

Prvih desetak minuta utakmice prošlo je u klasičnom ispitivanju snaga i blagoj incijativi Ajaxa. Kopljanici su u tom razdoblju imali dvije prilike. Prvo je neprecizan bio Suarez, a nekoliko minuta nakon toga glavom je pored gola pucao Siem De Jong. Međutim, svoju treću priliku igrači Ajaxa nisu propustili i u 16. minuti došli su do prednosti. Odličnu su kontru odigrali Kopljanici, a strijelac je bio Miralem Sulejmani.

Nakon primljenog gola igrači Juventusa malo su se trgnuli i u 19. minuti imali su dobru priliku za izjednačiti. Dobrar udarac glavom uputio je Amauri, ali Stekelenburg je sačuvao svoj gol. U 25. minuti vratar Ajaxa još je jednom spasio svoju momčad. Del Piero je odlično podvalio loptu za Diega koji dobro puca, ali Stekelenburger odbija loptu u korner. U 30. minuti naš sudac Ivan Bebek, nije nasjeo na simuliranje Sulejmanija te je njegovu (ne)namjernu glumu "nagradio" žutim kartonom.

Nakon pola sata igre Juventus je poravnao rezultat. Veliku pomutnju u Ajaxovoj obrani napravio je Del Piero, petom je dodao De Ceglieu koji je ubacio loptu pred gol Ajaxa gdje je odlično skočio Amauri i glavom loptu zakucao u gol. Nizozemci su mogli povesti u 35. minuti, nakon kornera dobro je glavom pucao Alderweireld, ali njegov udarac otišao je pored gola. Na samom kraju prvog poluvremena iz slobodnog udarca pokušao je Del Piero ali neprecizno.

Gledatelji na stadionu Amsterdam Arena vidjeli su dinamičnih 45 minuta sa dosta prilika na obje strane. Iako su domaćini imali više loptu u nogama i blagu nadmoć cijelo prvo poluvrijeme na odmor se otišlo sa rezultatom 1:1. U nastavak utakmice Zaccheroni je odlučio krenuti s jednom promjenom u sastavu. U svlačionici je ostao nesigurni i nezainteresirani Jonathan Zebina, a njegovo mjesto na terenu zauzeo je Zdenek Grygera .

Juventus je do prednosti došao u 58. minuti. Ponovno su ključne figure bili Del Piero i Amauri. Talijan je odlično ubacio a Brazilac je još jednom glavom zabio za prednost svoje momčadi. Kod oba pogotka Amauri je u skoku nadvisio braniča Ajaxa Vertonghena. Da jedno zlo ne dolazi nikad samo, za Ajax se potvrdilo par minuta nakon što su primili drugi gol. Naime, drugi žuti karton dobio je njihov najbolji igrač Suarez, te neće moći igrati u uzvratnoj utakmici. Domaćini su bili blizu izjednačenja u 64. minuti, iz daljine je pucao Siem De Jong, ali njegov siloviti udarac prošao je pokraj vratnice.

Suarez je pokazao koliko je opasan u 69. minuti kada je uputio neugodan udarac prema golu gostiju, ali sigurni Buffon dobro je reagirao. Zadovoljan rezultatom, dvadeset minuta prije kraja Zaccheroni je odlučio zatvoriti utakmicu, te je umjesto dvostrukog strijelca Amaurija u igru uveo Hasana Salihamidžića. U 78. minuti sama sreća spasila je goste da ne prime gol. Sa desetak metara iz voleja je odlično pucao Siem De Jong, Buffon je bio nemoćan, ali umjesto mreže žestoko se zatresla vratnica.

Zadnjih petnaestak minuta utakmice prošlo je u dominaciji Kopljanika, ali obrana Juventusa uspjela je obraniti svoj gol. U sudačkoj nadoknadi Salihamidžić je još dobio crveni karton. Ovim rezultatom gosti mogu biti i više nego zadovoljni, jer pred uzvratnu utakmicu imaju ogromnu i psihološku i rezultatsku prednost. Ajaxova mladost može žaliti što je prosula ranu prednost i u Torinu ih čeka težak posao.

Utakmicu u Amsterdamu vodila je šestorka sudaca iz Hrvatske na čelu sa Ivanom Bebekom. Bebek je dosudio ukupno 22 prekršaja, od kojih je šest završilo žutim kartonom,a jedan crvenim.