Ivana Spahija • nedjelja, 21.02.2010.

Susreti 25. kola Serie A nisu donijeli gotovo nikakva iznenađenja, ali su prilično promijenili situaciju na samom vrhu. Odlična momčad Rome, koja u posljednje vrijeme gazi sve pred sobom, na svom je Olimpicu svladala fenjeraša Cataniju i s nova tri boda došla na samo pet bodova zaostatka za Interom te pitanje prvaka ostavila otvorenim. Novu pobjedu upisao je i Juventus u gostima kod Bologne, dok je bljesak Lazija bio kratkoga vijeka, izabranici Edoarda Reje potopljeni su u gostima kod Palerma...

Susreti ovog kola zasigurno su bili najsretniji momčadi Rome, Vukovi su na svom Olimpicu s minimalnih 1:0 svladali Cataniju i uzeli vrijedna tri boda za smanjenje bodovnog zaostatka za Interom. Zahvaljujući ranijem kiksu crno-plavih protiv Sampdorije (0:0), Roma je došla na tek pet bodova zaostatka za Interom i ozbiljno prijeti izabranicima Josea Mourinha. Nakon što je Inter dugo vremena samovao na samom vrhu, odlični Rimljani, koji prikazuju zavidnu formu u posljednje vrijeme, potiču sve glasnije priče o osvajanju naslova prvaka.

Vukovi su od samog početka preuzeli inicijativu i već u 15. minuti došli su u priliku povesti, ali je iz slobodnog udarca vrlo loše gađao Vučinić. Ipak, tri minute kasnije napadač Rome iskupio se za taj propust, nakon izvedenog udarca iz kuta iskoristio je nepažnju u obrani gostiju i matirao gostujućeg vratara Andujara za veliko vodstvo Rome od 1:0. Bez prilike za uzvrat nisu ostali ni gosti, Spolli je u 22. minuti glavom pogodio malo iznad gola domaćina.

Vezane vijesti

Rimljani su novu priliku za povećanje vodstva propustili u 40. minuti, nakon izvedenog udarca iz kuta De Rossi je potražio vrata Catanije, ali je odličnom obranom Andujar spasio Sicilijance od novog pogotka. Nastavak susreta ponudio je sličnu igru obiju momčadi kao i u prvom dijelu, Roma je jednu od većih prilika za povećanje vodstva propustila u 57. minuti kada je pokušaj De Rossija zaustavio Andujar. Rimljanima je tako i jedan pogodak bio dovoljan za osvajanje vrijedna tri boda koja ih donose na samo pet bodova zaostatka za Interom te se Vukovi s pravom mogu nadati i samom Scudettu.

Niz od dvije uzastopne pobjede produžili su nogometaši Juventusa, koji su nakon slavlja nad Genoom u prošlom kolu (3:2) i u ovom kolu uspjeli doći do sva tri boda. Najnovija "žrtva" Stare dame je momčad Bologne, koja je na domaćem terenu pala teže od očekivanog i rezultatom 2:1 zadala dosta glavobolje Torinezima. Juventus je zahvaljujući kiksu Napolija u gostima kod Siene zasjeo na četvrto mjesto i ubacio se u konkurenciju za Ligu prvaka.

Juventus je odlično ušao u utakmicu i već u petoj minuti tresla se mreža domaćina. Diego je cijeli posao odradio sam i precizno matirao Viviana za vrijedno vodstvo Stare dame od 1:0. Domaćini su pokušali uzvratiti u 19. minuti, ali je solidan udarac Zalayete završio pokraj gola Buffona. Četiri minute kasnije ponovno su se iskazali gosti, pokušaj Marchisija uspio je obraniti Viviano, a potom se udarac Diega odbio o gredu gola Bologne.

Bologna je veliku priliku za izjednačenje propustila u 35. minuti kada je greda zaustavila odličan pokušaj Adailtona u trenutku kada je Buffon već bio svladan. Po povratku s odmora sreća se ipak osmjehnula domaćinima, igrala se 50. minuta kada je Busce obranu Juventusa uhvatio na spavanju i matirao Buffona za izjednačenje. Devet minuta kasnije isti je igrač mogao domaćinima donijeti vodstvo, ali je njegov udarac završio pokraj gola.

Domaćini su vratima Buffona ponovno opasno zaprijetili u 63. minuti kada je Gimenez pogodio gredu, a sve propuštene prilike Bologne gosti su kaznili tri minute kasnije. Nakon majstorske asistencije Del Piera, Candreva je pronašao put do mreže Viviana i Juventusu donio novo vodstvo i konačnu pobjedu od 2:1 za veliko slavlje izabranika Alberta Zaccheronija.

Palermo našeg Igora Budana u odličnoj je predstavi pred domaćim navijačima rezultatom 3:1 svladao Lazio i uzeo vrijedna tri boda u borbi za europski dio ljestvice. Sicilijanci su diktirali igru tijekom svih 90 minuta i zasluženo slavili pobjedu, a izabranici Edoarda Reje su se nakon kratkog bljeska i slavlja nad Parmom ponovno vratili navikama poraza. Palermo se s nova tri boda nalazi na šestom mjestu i konkurira za plasman u Europu, a Lazio drži 15. mjesto, još uvijek izvan zone ispadanja.

Palermo je furiozno otvorio susret i došao u vodstvo nakon nepunih 60 sekundi igre. Nocerino je dobro uposlio Hernandeza, koji je s lakoćom pronašao put do mreže Muslere i domaćinima donio vodstvo od 1:0. Deset minuta kasnije sijevnula je i prilika gostiju, Zarate je iz daljine pokušao iznenaditi domaćeg vratara Sirigua, ali je njegova lopta prohujala pokraj gola.

U 28. minuti dosuđen je jedanaesterac za Palermo, Muslera je u prostoru bio prisiljen srušiti Miccolija koji je bio u solo prodoru, a sam Miccoli je sigurno izveo najstrožu kaznu i Sicilijancima donio veliko vodstvo od 2:0. Početkom drugog dijela agresivnije su krenuli gosti, pokušaj Brocchija iz 50. minute odlično je obranio Sirigu, a četiri minute kasnije Mauri je neprecizno gađao pokraj gola Palerma.

Domaćini su strpljivo čekali svoju priliku i dočekali je u 75. minuti kada je Nocerino svojim pogotkom Palermu donio veliku prednost od 3:0, no samo pet minuta kasnije uzvratili su i Rimljani, Kolarov je lijepim pogotkom smanjio vodstvo domaćina na 3:1, što je ujedno bilo i konačno rješenje ovog dvoboja. Igor Budan odigrao je pola sata u dresu pobjedničke momčadi, na terenu je u 62. minuti zamijenio Miccolija.

Od ostalih susreta, Fiorentina je kod kuće preokretom izborila pobjedu od Livorna, Viole su zahvaljujući pogocima Vargasa i Gilardina uzela važna tri boda u borbi za Europu. Dario Knežević odigrao je cijeli susret u dresu gostiju iz Livorna, kojima je novi poraz donio pad na 18. mjesto te će se Knežević i društvo morati izboriti za opstanak.

Chievo je u Bergamu minimalnom pobjedom od 1:0 uzeo bodove Atalanti i uspeo se na 12. mjesto na ljestvici, a susret bez pogodaka odigrali su Siena i Napoli, čime je momčad Waltera Mazzarrija pala na peto mjesto na ljestvici. Mato Jajalo nije konkurirao za sastav Siene, baš kao što ni Mario Brkljača nije bio u kombinaciji za sastav Cagliarija u domaćoj pobjedi momčadi sa Sardinije nad Parmom rezultatom 2:0. Cagliari je nakon pobjede na osmom mjestu i bori se za Europu, a Parma je pala na 13. mjesto na ljestvici.