1. Hrvatska nogometna liga, 19. kolo, 06.03.2010, 20:15 h, Osijek, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 6.000
Suci: Vlado Svilokos (Sisak), Vlado Crnolatac (Petrinja), Mario Galović (Slavonski Brod)
Osijek
Osijek
0:1(0:1) Dinamo
Mario Mandžukić 3'
Dinamo

Dinamo neokrznut kroz Gradski vrt

Branimir Korać, Marin Vuković • subota, 06.03.2010.

Nogometaši Dinama još jednom se iz Gradskog vrta vraćaju pjevajući, minimalnom pobjedom nad Osijekom održali su prednost na vrhu ljestvice i nastavili pobjednički ulazak u novu sezonu. Za pobjedu je bio dovoljan pogodak Marija Mandžukića, a trenutak odluke zbio se već nakon nepune tri minute igre.

Dinamo je na iznimno lošem travnjaku u Gradskom vrtu uspio izboriti minimalnu pobjedu nad Osijekom, no sve ostalo zagrebački Modri pokušat će što prije zaboraviti jer igrom nipošto nisu impresionirali. S druge strane, izabranici Tomislava Steinbrücknera žalit će za propuštenim prilikama, Osijek je propustio nekoliko zicera i zaslužio iz ove utakmice odnijeti barem bod.

Na kraju se odlučujućim pokazao pogodak Marija Mandžukića, koji je već u trećoj minuti utakmice na spavanju uhvatio osječku obranu. Leandro Cufre je duboko iz Dinamove polovice uputio dugačku loptu prema napadaču Modrih, a ona je na sveopće iznenađenje prevarila kompletnu obranu Osijeka, nakon čega je Mandžukić rutinski matirao Ivana Karduma.

Dugačke lopte pokazale su se pravim baukom za domaće nogometaše, koji su se u sljedećih nekoliko minuta u još nekoliko navrata našli u velikim problemima. Ponovno je u prilici bio Mandžukić, ali i mladi Andrej Kramarić, no mreža Osječana ipak se nije zatresla.

S druge strane Tomislav Butina je u početnih pola sata bio bez pravoga posla, a jedinu pravu opasnost pred svojim vratima zakuhao je sam sebi. Lošim je ispucavanjem pogodio Osijekova napadača, no odbijena lopta završila je u gol autu. Ipak, u trenucima kada je Dinamo bez problema držao igru pod kontrolom, jedna je prilika Osijeka promijenila odnos snaga na terenu.

U 37. minuti Dinamova je obrana posve samog ostavila Tomislava Šoršu, a ovaj odapeo bombu koja je dobro zatresla okvir Dinamova gola. Na odbijenu loptu natrčao je Ivan Miličević i s pet metara glavom promašio potpuno prazna vrata. Ova prilika kao da je probudila Osječane koji su u 41. minuti mogli do izjednačenja, no umjesto asistencije usamljenom suigraču Miličević se odlučio na šut iz daljine i promašio okvir gola.

Baš kao i u prvom dijelu, i prve minute nastavka pripale su gostujućim nogometašima, koji su zaprijetili preko Milana Badelja i Andreja Kramarića. Desetak minuta trebalo je Osječanima za buđenje i za sjajnu priliku Srđana Vidakovića, čiji udarac odličnom intervencijom zaustavlja Butina, a odbijenu loptu pored gola šalje Miličević.

Nakon još jednog pokušaja Badelja, čiji je udarac završio nekoliko centimetara pored vratnice, Osijek je zakuhao još jednu stopostotnu priliku pred vratima Butine. Džoker s klupe Vedran Nikšić u 69. je minuti dočekao ubačaj s desne strane i potpuno neometan sa samo pet metara glavom pucao pored gola.

Kako se bližio kraj utakmice, pred vratima obiju momčadi bilo je sve manje opasnosti. Domaćini su posljednju propustili tri minute prije kraja, kada je priliku za udarac s petnaestak metara dobio Jurica Pranjić, no učinio je to loše i lopta je završila u naručju Dinamova vratara.

Proljetna se žetva bodova Modrih nastavila i nakon 19. kola, a prednost na čelu ljestvice je nakon remija Rijeke i Cibalije povećana sa šest na osam bodova. Premda igrom ne može biti zadovoljan, Kruno Jurčić će objeručke prihvatiti bodove koji Dinamu jamče još mirniju završnicu sezone.