1. Hrvatska nogometna liga, 19. kolo, 06.03.2010, 15:00 h, Stadion Maksimir, gledatelja: 400
Suci: Fran Jović (Zagreb), Igor Krmar (Zagreb), Boško Vukušić (Zagreb)

Borna Rupnik • subota, 06.03.2010.

Nino Bule postigao je za Lokomotivu pogodak vrijedan tri boda, a Zagreb s igračem manje u drugom poluvremenu nije bio u stanju spriječiti drugi ovosezonski poraz od gradskog suparnika...

Vedran Ivanković
46'
9
Miroslav Pejić
60'
22
Goran Ljubojević
76'
Igor Štimac

Gradski obračun između Lokomotive i Zagreba po drugi je puta ove sezone pripao istoj momčadi. Nakon 4:2 u Kranjčevićevoj, Lokomotiva je u subotu u Maksimiru slavila s minimalnih, ali sasvim zasluženih 1:0.

Premda je inicijativa nakon početnog ispitivanja snaga pripala Zagrebu, Lokomotiva je u 15. minuti stigla do jedinog pogotka na susretu, koji je ujedno presjekao igru gostiju iz Kranjčevićeve. Kapetan Željko Sopić poslao je loptu s lijeve strane šesnaesterca prema drugoj stativi, a Nino Bule je usprkos maloj promjeni smjera uspijeva zahvatiti i šalje je u mrežu Marina Skendera.

Bule je u sljedećem napadu mogao postati dvostruki strijelac, ali je povukao potez previše, dok je sjajnu priliku potom prokockao Matej Jelić - s nekoliko je metara mogao pitati Skendera gdje želi loptu, ali ju je glavom poslao iznad prečke. Tada se Zagreb ipak konsolidirao i ponovno uspostavio ravnotežu u veznom redu, uz nekoliko aktivnijih pokušaja prema naprijed. Najviše se pokušavalo preko Besarta Abdurahimija na desnom boku, no bez konkretnog učinka.

Sopićevi decibeli

Uz dužno poštovanje okupljenim navijačima i gledateljima, najglasniji pojedinac na Maksimiru (ponovno) je bio Lokomotivin kapetan Željko Sopić. Bez obzira radi li se o smirivanju tenzija unutar vlastite momčadi, poticanja na bolju igru ili jednostavnog određivanja tko koga čuva, lako je moguće da ga se čuje i - izvan stadiona.

Međutim, tada je Zagreb opet zadesila nova nevolja. Marin Oršulić rukom je u 39. minuti zaustavio protunapad Lokomotive, a kako je bio posljednji čovjek obrane, sudac Fran Jović pokazao mu je izravni crveni karton. Brojčanu su prednost domaćini željeli naplatiti još prije odlaska na odmor, ali Nino Bule, Matej Jelić i Tomislav Havojić nisu bili precizni, pri čemu je Havojića dva puta zaustavio Marin Skender.

Uvodne minute nastavka djelovale su obećavajuće za Pjesnike jer su zaigrali brže i jednostavnije, no na tome je i ostalo. Lokomotiva je začas preuzela kontrolu igre te se činilo da je samo pitanje vremena kada će pasti i drugi pogodak koji bi definitivno prelomio utakmicu. Međutim, Roy Ferenčina teško može biti zadovoljan viđenim jer su akcije njegove ekipe uglavnom ostale nedorečene.

Bilo je par pokušaja s većih udaljenosti, ali razigrani Ivan Peko pa Mateo Poljak i Željko Sopić nisu pogodili ni okvir gola, a dvije je šanse imao i mladi Filip Ščrbec, koji je ušao kao zamjena. Zagreb je bio potpuno nemoćan, a najbolju priliku do same završnice ponudio im je Lokomotivin branič Leonard Mesarić, lošim ispucavanjem preko vlastitog gola.

Ipak, Lokomotiva je zadrhtala minutu prije kraja, kada je u njihov šesnaesterac stigla jedna niska lopta, ali je prije reakcije Ivana Kelave nitko nije uspio skrenuti prema mreži. Tu je bio kraj Zagrebovih nadanja, a u sudačkoj nadoknadi još su dvije lopte mogle završiti iza Skendera, no ostalo je 1:0.

Lokomotiva je na tablici tako preskočila Slaven Belupo, a Zagreb je nakon slavlja Istre u Varaždinu ponovno pretposljednji, pet bodova iznad sesvetske Croatije.