Cedevita ispustila Zadar

Edvard Burić • utorak, 30.03.2010.

Košarkaši Cedevite nisu uspjeli napraviti iznenađenje u Višnjiku iako su većim dijelom utakmice igrali vrlo dobro i kontrolirali utakmicu. Zadar se provukao (84:82) i došao do nove pobjede kojom je zasjeo na vrh prvenstvene ljestvice..

Cedevita je u trećem kolu Lige za prvaka doživjela prvi poraz (imaju utakmicu manje protiv Zagreba CO), a Zadar je trećom pobjedom u prvenstvu došao na sam vrh Lige gdje mu se može priključiti Cibona nakon sutrašnje utakmice protiv Svjetlosti.

Na samom početku utakmice Tomislav Ružić dva puta dovodi Zadar u vodstvo, a s druge strane mu uzvraća Ivan Opačak s pet koševa i prvim vodstvom Cedevite (4:5). Ricardo Marsh ubacuje četiri u nizu za prvu minutu odmora trenera Zadra Danijela Jusupa (4:9). Zadrani su bolje iskoristili odmor i vratili prednost na svoju stranu (10:9) što je nagnalo i drugog trenera, onog Cedevite (Slobodana Subotića) da pozove minutu odmora. Zadar je serijom 8:0 došao do 12:9, a onda je dvjema tricama odgovorio Damjan Rudež (12:15). Četvrtina završava 19:15 za Cedevitu.

Cedevita odlično otvara drugih deset minuta za 23:16, ali raspoloženi Marko Car ne dozvoljava da Cedevita pobjegne i svojim desetim košem približava Zadar na minus dva (23:25). Minutu odmora uzima Cedevita koja potom ulazi u seriju i opet povećava prednost (23:30). Car i dalje igra odlično, bori se za svaku loptu što publika nagrađuje pljeskom, ali Zadar ne uspijeva smanjiti prednost i na poluvrijeme odlazi s minus šest (34:40).

Iako je Zadar imao devet skokova u napadu (Cedevita samo tri) u prvih 20 minuta, to domaći košarkaši nisu najbolje iskoristili i na poluvrijeme su otišli u minusu ponajviše zahvaljujući lošijem postotku šuta (39% naspram 52% Cedevite).

Treći dio Cedevita otvara najvećim vodstvom na utakmici. Prednost od devet koševa prednosti postavlja Rudež (36:45), na drugoj strani odgovara Car tricom, a njemu odgovara Bariša Krasić istom mjerom (39:48). Rudež zabija za 50:40, a minutu odmora uzima Zadar. Domaći igrači na krilima Marka Cara i Tomislava Ružića do kraja trećeg dijela smanjuju rezultat na samo minus jedan (60:61).

Zadar prvi put u utakmici, nakon onog na samom početku, vodi 67:66 košem Perića, odgovara Baždarić za ponovno vodstvo Cedevite, a onda odlični Car ponovno u vodstvo dovodi Zadar (69:68). Ružić potom zabija tricu za plus četiri (72:68), Marsh smanjuje s linije slobodnih bacanja, Perić ispod koša opet vraća plus četiri, a onda i zakucava za 76:70. Cedevita se primiče na 77:74, a onda Baždarić tricom izjednačava rezultat 77:77. Do tada neprimjetni Rok Stipčević zabija tricu za vodstvo Zadra, Anderson smanjuje na 80:79, a Plaisted potom promašuje oba slobodna bacanja. U napadu skače Ružić, dobiva slobodna bacanja, zabija prvo (81:79), ali Zadar opet dobiva loptu. 16,6 sekundi do kraja Stipčević stavlja oba slobodna bacanja i rješava utakmicu. Anderson je tricom u posljednjoj sekundi samo smanjio rezultat za konačnih 84:82 za Zadar.

Najefikasniji kod Zadra Car koji je ubacio 23 koša, Ružić je dodao 20 uz čak šest napadačkih skokova (devet ukupno). Dvoznamenkasti je bio i Hrvoje Perić s 19 koševa. Kod Cedevite čak šest igrača je ubacilo dvoznamenkasti broj koševa, a najviše Žižić 14. Po 13 su dodali Rudež i Krasić koji je imao i šest skokova.

Zadar u idućem (četvrtom) kolu ide Dardi ove subote, a Cedevita će isti dan na svom parketu u derbiju kola dočekati Cibonu (17 sati). Posebno zanimljivo će biti u Sutinskim vrelima gdje će se moći vidjeti kvalitetna košarka dva kluba koji pretendiraju na sam vrh hrvatskog prvenstva.