1. Hrvatska nogometna liga, 24. kolo, 10.04.2010, 20:00 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 4.000
Suci: Draženko Kovačić (Križevci), Havaić (Koprivnica), Dević (Koprivnica)

Bernard Jurišić • subota, 10.04.2010.

Hajduk je pobijedio Cibaliju u derbiju 24. kola 1. HNL i bacio joj rukavicu izazova u borbi za drugo mjesto prvenstvene ljestvice. Nakon vinkovačkog vodstva, preokret i pobjedu Hajduku donijeli su Jozinović, Tičinović i Vukušić s klupe za pričuve...

Tomislav Jurić
74'
4
Josip Duvnjak
81'
5
Boris Leutar
85'
Stanko Mršić

Hajduk je dočekao Cibaliju želeći je pobjedom prisiliti na nervozu i doći joj na samo tri boda iza leđa. Ispuhani od uspješnog kup-tjedna, Hajdukovci su željeli i prvenstvenom pobjedom pokazati da su pred njima ljepši proljetni dani.

No, prvih 45 minuta ni na koji način nije otkrivalo da je riječ o derbiju 24. kola. Hajdukovci su više imali loptu, no Cibalia je djelovala opasnije, konkretnije i u nekoliko munjevitih kontri s po tri-četiri igrača dolazili su u završnicu.

Pola sata čekalo se išta konkretnije ispred bilo kojeg vratara, a onda se u minuti dogodilo pred oba. Najprije je Baraban glavom zaprijetio Subašiću, da bi Ibričić nakon prodora Cernata s dva-tri metra promašio cijeli okvir gostujućih vrata. Antolović je već bio savladan, ali novi Hajdukov kapetan nije bio priseban.

Do poluvremena je Jozinović morao zamijeniti ozlijeđenog Strinića, a Ibričić je još zaprijetio iz slobodnog udarca s 20 metara, no vinkovački vratar bio je spreman. Loših 45 minuta ničim nije opravdalo epitet derbija kola.

Istim ritmom nastavilo se i u nastavku. Hajduk je 15 minuta "muljao" nešto oko kaznenog prostora gostiju bez ikakvog učinka, a onda se u tri minute dogodilo više nego u dotadašnje 63.

Dino Kresinger je u 63. minuti dobio loptu na 20-ak metara, mirno naciljao i pogodio lijevi kut za vodstvo gostiju. No, slavlje Vinkovčana se još nije ni smirilo, a Hajduk je izjednačio. Jozinović je ubacio loptu s lijevog krila, a Mario Tičinović, koji je zamijenio nevidljivog Tomasova, glavom loptu efektno sprema u mrežu za 1:1.

Rasplamsala se utakmica nakon toga, ali uglavnom prema gostujućim vratima. Pritisnuo je Hajduk u potrazi za pobjedom koja bi ga održala u borbi za drugo mjesto, a nakon Tičinovića, Hajdukove akcije počeo je gurati i drugi "klinac" koji je ušao u drugom dijelu - Ante Vukušić.

Najprije je u 82. minuti odlično prošao po desnoj strani i idealno poslužio Čopa na prvoj vratnici, no ovaj propušta prvu "meč-loptu" za splitsku momčad. Drugu nije propustio - Vukušić. Ibričić mu je servirao loptu u kaznenom prostoru, mladi Hajdukov napadač bio je priseban i četiri minute prije kraja doveo Hajduk u prednost od 2:1.

Grogirana Cibalia nije više mogla uzvratiti, štoviše - mogli su Ibričić i Tičinović do kraja zapečatiti pobjedu Hajduka, no i na konačnih 2:1 nitko iz splitskog tabora neće imati primjedbi. Hajduk je bacio rukavicu izazova Cibaliji u borbi za drugo mjesto.