Arsenal zgnječio Mandarine

Marin Vuković • subota, 21.08.2010.

Nakon što je u prvom kolu sa 6:0 stradao West Bromwich Albion, još je jedan novi prvoligaš šest puta vadio loptu iz svoje mreže. Blackpool je na Emiratesu doživio težak poraz od Arsenala, a ponajviše zasluga za takav rezultat ide Theu Walcottu koji je upisao hat-trick. Tottenham je uz puno kontroverze izvukao bodove s teškog gostovanja u Stokeu, a Kalinićev Blackburn poražen je u Birminghamu.

Novi prvoligaš Blackpool mnoge je iznenadio sjajnim otvaranjem prvenstva i visokom pobjedom u Wiganu, no svoje prvo gostovanje na Emiratesu htjet će što prije zaboraviti. Ogled s Arsenalom završili su teškim porazom od 6:0 i u samo 90 minuta svoju gol razliku s plus četiri doveli do minus dva.

Fantastičnu utakmicu u dresu Topnika odigrao je Theo Walcott, koji je obrambenom redu Mandarina činio što je htio i svoj nastup na kraju zaokružio hat-trickom. Engleski je reprezentativac već u 12. minuti načeo mrežu gostiju, a svaka nada za Blackpool umrla je u 32. minuti isključenjem Iana Evatta i realiziranim jedanaestercem Andreja Aršavina.

Šest minuta prije odlaska na odmor Walcott je povisio na 3:0, a brojčano hendikepirani gosti i u nastavku su se osjećali kao na streljani. Već početkom drugog dijela Abou Diaby je pogodio za 4:0, a u 58. minuti Walcott je dodao svoj treći za super uvjerljivih 5:0. Sjajan dan Topnika svojim je prvijencem zaključio Marouane Chamakh sedam minuta prije kraja.

Tottenham je sretno i spretno osvojio tvrđavu Britannia i odnio bodove s teškog gostovanja u Stokeu. Spursi su slavili s 2:1, no puno će priče biti o evidentnom pogotku Stoke Cityja iz posljednje minute utakmice, kojeg su sudac Chris Foy i njegov pomoćnik propustili vidjeti.

Još jedan odličan nastup za goste s White Hart Lanea upisao je Gareth Bale, strijelac oba pogotka Spursa. Prvoga je postigao u 19. minuti, no onaj 11 minuta kasnije konkurirat će za pogodak sezone. Nakon ubačaja Aarona Lennona maestralnim volejem Velšanin je pogodio gornji lijevi kut Stokeova gola.

Jedini pogodak za domaćina postigao je Ricardo Fuller u 25. minuti, a gosti usprkos inicijativi i prilikama tijekom drugog poluvremena nisu uspjeli doći do boda. Kontroverzan trenutak zbio se u samoj završnici kada je udarac Jona Waltersa na crti blokirao Peter Crouch, a ponovljene snimke pokazale su kako je lopta cijelim obujmom ipak prešla gol liniju.

Cijelu je utakmicu odigrao Vedran Ćorluka, a Niko Kranjčar ovaj je ogled odgledao s klupe za pričuve. Luka Modrić je pak zbog ozljede pretrpljene u susretu s Young Boysima preskočio ovu utakmicu i nije bio u konkurenciji za momčad.

Čudnom razvoju događaja svjedočili smo na Upton Parku, gdje je Bolton odnio sva tri boda premda je jedan veći dio utakmice proveo u podređenom položaju. U razdoblju inicijative Čekićara goste je spašavao Jussi Jaaskelainen, koji je u prvom dijelu obranio i jedanaesterac Carltona Colea, a potom u 48. minuti na neki način sudjelovao u vodećem pogotku svoje momčadi.

Nakon dugačke lopte finskog vratara loptu je u vlastitu mrežu glavom skrenuo Matthew Upson. Pogodak je ohrabrio goste koji su u 68. minuti praktički pospremili bodove u džep. Na ubačaj Leeja s desne strane skočio je Johan Elmander i glavom poslao loptu iza leđa Roberta Greena.

Jedanaest minuta prije kraja nadu West Hamu vratio je Mark Noble pogotkom iz drugog jedanaesterca na utakmici, no od povratka Čekićara nije bilo ništa. Samo nekoliko minuta kasnije Elmander je na mjestu i postavlja konačnih 3:1. Naš Ivan Klasnić cijelu je utakmicu proveo na klupi.

Nikola Kalinić je pak od prve minute istrčao na St. Andrews i ohrabren pogotkom iz prvog kola odigrao vrlo dobru utakmicu protiv Birminghama. Ovaj se put nažalost nije upisao u strijelce, a njegov Blackburn imat će za čime žaliti: uspjeli su ispustiti prednost od jednog pogotka, promašiti i jedanaesterac te na kraju izgubiti utakmicu s 2:1.

Za neiskorištenu najstrožu kaznu Mortena Gamsta Pedersena početkom drugog dijela, pri rezultatu 0:0, kriv je Ben Foster, koji je pročitao namjeru Norvežanina i obranio njegov udarac. Ubrzo zatim Steven Nzonzi ipak dovodi Roverse u vodstvo, no ono nije dugo trajalo. Već u 57. minuti Birmingham se vraća golom Craiga Gardnera, a isti igrač u 71. minuti pogađa za potpuni preokret.

Everton niti u drugom kolu nije uspio doći do prve ovosezonske pobjede. Iako su svoju inicijativu u prvom poluvremenu pretvorili u pogodak Mikela Artete, Wolverhampton se u nastavku vratio i hrabrom igrom uspio doći do pogotka. Sylvain Ebanks-Blake pogodio je 16 minuta prije kraja i Vukovima donio četvrti prvenstveni bod.

Nakon teškog poraza na Stamford Bridgeu nogometaši West Bromwich Albiona uspjeli su se vratiti u život i svladati Sunderland s minimalnih 1:0. Jedini pogodak postigao je debitant Peter Odemwingie devet minuta prije kraja susreta.