Premiership, 29. kolo, 06.03.2011, 14:30 h
Liverpool 3:1 Manchester United
Manchester United

Manchester United razbijen na Anfieldu

Marin Vuković • nedjelja, 06.03.2011.

Nogometaši Liverpoola zadali su velik udarac ambicijama Manchester Uniteda da na kraju osvoji 19. naslov prvaka i sruši rekord koji dijeli upravo s Redsima. Momčad Kennyja Dalglisha nadigrala je Crvene vragove s visokih 3:1, a sva tri pogotka djelo su Dirka Kuyta, uz obilatu pomoć odličnog Luisa Suareza.

Liverpool je na Anfieldu odigrao vjerojatno najbolju utakmicu ove sezone i u najvećem derbiju engleskog nogometa razbio još uvijek vodeću momčad engleskog prvenstva s visokih 3:1. Donedavno jedina neporažena momčad engleske Premier lige pretrpjela je drugi poraz u samo četiri dana i naslov prvaka koji su im mnogi već bili spremni predati dovela pod ozbiljan znak pitanja.

Sjajnu utakmicu u domaćim je redovima odigrao Dirk Kuyt, koji se kod sva tri pogotka našao na pravom mjestu, no svaku pohvalu zaslužuje i Luis Suarez, koji je praktički stvorio dva od tri pogotka Redsa. Crveni karton Nemanje Vidića iz susreta s Chelseajem tek je danas dobio pravu težinu, a Unitedove navijače zabrinut će i ozljeda Nanija, zbog koje je u prvom dijelu iznesen s travnjaka.

Dirk Kuyt: "Postići hat-trick protiv Manchester Uniteda je najbolji osjećaj koji postoji. Moram zahvaliti Luisu Suarezu jer odigrao je odličnu utakmicu i kreirao dva od tri pogotka. Zaslužili smo pobijediti, nema sumnje. Moji su pogoci bili laki, postizao sam takve i u Nizozemskoj kad sam više igrao kao napadač, ali ne bunim se. Pokazali smo da se možemo nositi s najboljima, ali moramo naučiti nositi se i s ostalim klubovima. Prošli tjedan protiv West Hama smo razočarali, ali nakon današnje pobjede nadam se da možemo krenuti u niz."

Kenny Dalglish: "Bilo je važno kako ćemo odigrati ovu utakmicu i momci zaslužuju sve pohvale za ono što su danas postigli. Nema sumnje da smo zaslužili pobijediti. Uvijek je bitno tko je protivnik, jer tako dobre protivnike kao što je Manchester United ne dobivate često. Drago mi je zbog Dirka Kuyta, jer sve do čega je u nogometu došao izborio je napornim radom."

Prvu pravu priliku na utakmici stvorio je Manchester United u 16. minuti, gotovo iz ničega nakon duplog pasa s Wayneom Rooneyjem, svoj je udarac s preko 20 metara okušao Dimitar Berbatov, svladao Pepea Reinu, no lopta se od vratnice odbila izvan granica igrališta.

Ni Liverpool nije bio u podređenom položaju, gotovo svaki izlet u šesnaesterac Uniteda stvarao je nemir u redovima gostiju, no bio je potreban trenutak genijalnosti Luisa Suareza da u ovoj utakmici vidimo i prvi pogodak. U 33. minuti loptu je u šesnaestercu gostiju primio Suarez i majstorskim slalomom prošao kroz cijelu obranu Uniteda te posljednjim dodirom uposlio Kuyta, kojemu s pola metra udaljenosti nije bilo teško zakucati loptu u mrežu.

Oduševljenje na Anfieldu još se nije ni stišalo, a u 39. minuti Redsi su već vodili s 2:0. Veliku je pogrešku napravio Nani, u pokušaju čišćenja glavom je vratio loptu u svoj peterac, a tamo je ponovno bio Kuyt i smirenim udarcem glavom povisio na 2:0.

Do tada miran susret odjednom se pretvorio u rat na travnjaku, koji je kulminirao u posljednjih pet minuta prvo prekršajem Jamieja Carraghera zbog kojeg je Nani na nosilima iznesen s terena, a potom osvetničkim prekršajem Rafaela da Silve nad Martinom Škrtelom. Obojica su dobili žute kartone, premda sudac Phil Dowd ne bi pogriješio da je obojici pokazao crvene.

United je u drugo poluvrijeme ušao s tri napadača, jer Nanija je zamijenio Javier Hernandez, svjestan da nema što izgubiti. U početnih su petnaestak minuta nastavka pritisnuli Liverpool i došli nadomak pogotka, no loptu je nakon udarca Berbatova s crte očistio Raul Meireles.

Riskantna i otvorena igra ostavila je prostora u obrani Uniteda, pa je Kuyt u jednom prodoru u 65. minuti srušen od strane Wesa Browna. Iz slobodnog udarca odlično je kroz živi zid pucao Suarez, Edwin van der Sar uspio tek krajnjim naporom odbiti loptu, na koju je natrčao Kuyt i kompletirao svoj hat-trick. Derbi je u tom trenutku dobio pobjednika, a bila je to prilika za Kennyja Dalglisha da u završnici u igru po prvi put ove sezone ubaci i Andyja Carrolla, na sveopće oduševljenje Anfielda.

Tu ipak nije bio kraj pogocima, jer u drugoj minuti sudačke nadoknade United je ipak došao do počasnog pogotka. Loptu je u srce šesnaesterca ubacio Ryan Giggs, a najviši u skoku bio je Hernandez i glavom svladao Reinu za 3:1.

Drugi poraz Uniteda u nizu ne samo da je otvorio priliku Arsenalu da preuzme vrh ljestvice, već je u igru vratio i već otpisanog aktualnog prvaka sa Stamford Bridgea. Uz 12 bodova zaostatka Ancelottijeva momčad ima i dvije utakmice manje, a United do kraja sezone očekuju susreti s Arsenalom i Chelseajem.

• Obrisan korisnik07.03.2011. u 22:03
    nije mi jasno kako unitedovci mogu pljuvat ferguson,pa to je blasfemija.isto kod da arsenalovci pljuju wengera.samo pokazujte koliko ne znate.da nije fergusona ne bi man.utd bio tu gdje je,a nadomak je rekorda.psssssssst
  • Obrisan korisnik07.03.2011. u 12:12
    Najvaznije utakmice tek dolaze, gostovanje kod Arsenala i kuci protiv Chelseja.
  • Obrisan korisnik07.03.2011. u 12:06
    e moj ferguson,sta i ti radis s ovoga kluba,jucer prvi put bio ljut na trenera,kakva je ono momcad u najvaznijoj utakmici sezone,veliki sam fan uniteda a ono jucer je bila katastrofa,najvaznija utakmica on nema stopera,veznu liniju mu predvode scholes i giggs koji su prestari i on im jos produzuje... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik06.03.2011. u 23:34
    OK, malo su se izigrali, opustili, 2-3 kola odigrali na leru i to je to... #15 se vraća u igru, pa da se polako privede ovo prvenstvo kraju i povrati naslov prvaka...Liverpoolu želim puno sreće u borbi za Europa League, svaka čast, nadam se da će uspjeti
  • Obrisan korisnik06.03.2011. u 23:29