1. Hrvatska nogometna liga, 25. kolo, 16.04.2011, 16:00 h, Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja: 1 000
Suci: Danijel Trampus (Osijek), Davor Batinić (Osijek) i Goran Pataki (Đakovo)

Ivana Jurica • subota, 16.04.2011.

Tri iznimno važna boda u borbi za ostanak u prvoligaškom društvu ostala su na Šubićevcu. Slavili su domaćini s 2:0 u utakmici koja je imala dva potpuno različita poluvremena. Narančasti su dominirali u prvom, zabili vodeći gol (Alispahić), a mogli su i još nekoliko, u nastavku potpuno drugačija slika. Zadrani su se propisno napromašivali, u junaka susreta prometnuo se vratar Goran Blažević. Kazna za silne promašaje stigla je Zebićevu momčad u 80. minuti kad je prvijenac u šibenskom dresu postigao Krišto koji je samo nekoliko minuta prije ušao u igru.

Ante Bulat
54'
27
Hrvoje Spahija
68'
4
Dario Krišto
76'
Tomislav Glumac
61'
14
Ivan Ćurjurić
77'

Dalibor Zebić

U utakmicu u kojoj je objema momčadima pobjeda bila od iznimke važnosti domaćini su ušli u promijenjenoj formaciji. Umjesto uobičajenih (i najavljenih) 4-2-3-1 Lokica je svoju momčad posložio u formaciju 3-4-3, s tim da je u ulozi zadnjeg veznog bio Jurčević. S druge strane, Zadrani su na Šubićevcu došli igrati otvoreno, igrali su s dva napadača, a za prilikama koje su propustili realizirati u drugom poluvremenu sigurno će još dugo žaliti.

Palac gore navijačima

Susjedski, dalmatinski derbi uz nadmetanje na travnjaku uvijek su pratila i navijačka prepucavanja. Ovoga puta nije bilo tako. Očito je presuda hrvatskim generalima ujedinila navijačke skupine, pa su izostala do sada uobičajena vrijeđanja. I jedna i druga navijačka skupina su transparentima, odnosno slikama osuđenih generala još jednom iskazala što misle o rezultatima suđenja u Haagu. Palac gore stoga zaslužuju i Funcuti i Tornado.

Prvi je spremnost Ježine isprobao Alispahić, ali potrebe za intervencijom nije bilo. Samo četiri minute kasnije zadarski je vratar ipak morao u svoju mrežu po loptu. Fenomenalan pogodak Alispahića, jubilarni deseti prvenstveni: uz samu gol liniju, ispred svoje klupe odapeo je bugojanski veznjak, a lopta je u visokom luku prevarila Ježinu i završila u mreži za vodstvo Šibenika od 1:0. U 14. minuti opasnije su zaprijetili i gosti, ali na drugoj stativi jedan je zadarski igrač zakasnio na ubačaj. 18. minuta donijela je i prvu od tri stopostotne prilike za Tokića u prvom poluvremenu: Kartelo je dugom loptom pronašao Jelića, no, obrana gostiju izbila je u korner. Alispahić je izveo taj udarac iz kuta, točno na glavu Tokića, ali njegov je udarac otišao uz samu stativu.

U 24. minuti zaprijetila je Zebićeva momčad iz slobodnog udarca: pucao je Mršić, ali Blažević se nije dao iznenaditi. Uzvraća Šibenik preko Jakoliša koji nakon prodora po desnoj strani daje prizemnu loptu za Tokića, a napadač domaćina puca preko gola. Još jedna odlična prilika za povećanje vodstva odlazi u nepovrat. Nešto kasnije gosti su mogli i bolje iskoristiti nepažnju obrane domaćina, Santini je ubacio s lijeve strane, ali je Mršić zakomplicirao dobru situaciju u kojoj se nalazio.

U završnici poluvremena još jedna prilika za Tokića: Kartelo je dugom loptom pronašao Jelića koji glavom prosljeđuje loptu za Tokića, ali on ni ovoga puta ne uspijeva pogoditi na željeno mjesto, Ježina ponovno nije morao niti intervenirati. Do kraja poluvremena dobru su akciju odigrali Jelić i Bačelić-Grgić, te Jakoliš, ali ubačaj mladog Jakoliša ispred Alispahića pokupio je zadarski vratar.

Zadar u posebnim majicama

Iako je bilo najavljeno da će u majicama s likom generala Ante Gotovine na teren istrčati i jedna i druga momčad to se ipak nije dogodilo. Majicu su nosili samo Zadrani, ne i domaćini. Prva je informacija bila kako su iz HNS-a zabranili da se majice obuku, no, poslije susreta predstavnici oba kluba kazali su nam kako je došlo do pogreške, odnosno kako je iz Zadra došlo samo 15 takvih majica umjesto potrebne 22, pa je na teren s njima istrčala samo gostujuća momčad.

Prvo poluvrijeme proteklo je u potpunoj dominaciji Šibenika koji je igrao dobro, a za još bolji dojam nedostajao je samo još poneki pogodak. Zadrani su dobro stajali na terenu, ali nedostajalo je ideje u samoj završnici da bi i ozbiljnije ugrozili vratara domaćina.

I drugo je poluvrijeme počelo prilikom domaćina: Jelić je ubacio s lijeve strane, a na loptu su zakasnili i Tokić i Bačelić-Grgić. Otprilike od 64. minuti pa sve do drugog gola, nastupio je potpuni black-out u igri Šibenika. Redale su se greške, stajalo se daleko od igrača, sreća za Narančaste što je u vrhunskoj formi bio vratar Blažević inače tko zna kako bi sve završilo. Prvo je u 68. minuti Blažević obranio udarac Glumca, a dvije minute kasnije i Banovića. Bile su to 100%-tne šanse gostujućih igrača. I u 72. minuti moglo je doći do izjednačenja: pucao je Santini, ali Blažević je uz pomoć stative i to zaustavio.

Konfuzija u redovima Šibenika nastavila se i dalje, gol je visio u zraku: pokušao je i Mršić, ali i to je fenomenalni Blažević uspio obraniti. U jednoj od rijetkih prilika u drugom poluvremenu domaćin je došao do gola i praktički riješio utakmicu. Alispahić je izborio korner koji je izveo Bačelić-Grgić, na drugoj stativi sam je ostao Krišto (četiri minute prije gola ušao je u igru) koji glavom pogađa za 2:0 i olakšanje na Šubićevcu.

Iako su Zadrani do kraja utakmice pokušavali doći do pogotka, a najbliže su bili u 86. minuti kad je Banović glavom pucao preko gola, nisu uspjeli. Domaćini su sačuvali svoju mrežu netaknutom, te su osvojili tri iznimno važna boda s kojima mogu biti vrlo zadovoljni. Zadrani, pak, imaju za čime žaliti, priliku za popravak bodovnog salda, odnosno neefikasnosti imat će u domaćim ogledima protiv Intera i Hrvatskog dragovoljca.