1. Hrvatska nogometna liga, 25. kolo, 16.04.2011, 20:10 h, Aldo Drosina, gledatelja: 2.500
Suci: Andrej Burilo (Osijek), Miro Grgić (Osijek), Hrvoje Barišić (Osijek)
Dinamo

Istra 1961 zasluženo slavila protiv Dinama!

Tomislav Pacak • subota, 16.04.2011.

Dinamo je u Puli mogao matematički osigurati naslov prvaka, a umjesto toga doživio je drugi prvenstveni poraz. Odličnom igrom Istra 1961 prekinula je nekoliko nizova - Kelava više nije nesavladiv ovog proljeća, Dinamo je izgubio prvi puta pod Vahidom Halilhodžićem, a Istra je slavila protiv zagrebačkog sastava po prvi puta nakon pet godina...

Igor Pamić ulio je veliko samopouzdanje Istranima koji su znali iskoristiti slab dan Dinama koji ni napadački ni obrambeno nije bio na razini koja se očekuje od aktualnog i budućeg prvaka Hrvatske. Nakon ranog pogotka Istrani se nisu povukli u bunker već su eurogolom Bellea povisili svoju prednost koju su znali sačuvati usprkos pogotku Beqiraja u drugom dijelu.

Za jako dobro prvo poluvrijeme prvenstveno su zaslužni igrači - Istre 1961. Pretposljednja momčad prvenstva održala je lideru nogometnu lekciju, kako učinkovitim napadom tako i dobro organiziranom obranom.

Da je Istra 1961 krenula u utakmicu hrabro i odlučno, a ne bojažljivo, pokazala je već druga minuta utakmice. Asim Šehić prošao je pored povratnika Bišćana, uputio prizemnu loptu na peterac na koju nije dobro reagirao Calello, omogućivši Roceu da posluži nečuvanog Eliomara koji iz idealne situacije ne griješi i donosi Puljanima vodstvo. Ostaje upitno je li prije ubacivanja Šehiću lopta pobjegla preko granice igrališta, no Demoni su odmah imali još jedan razlog za slavlje, uz svoj 19. rođendan.

Dinamo je probao uzvratiti u devetoj minuti, udarac Sylvestra s 10-ak metara odsjeo je na gredi Škorićeva gola. No, ta prigoda bila je ujedno i jedina prava Dinama u prvih 45 minuta. Istrani su odlično stajali na terenu, zonski su blokirali prilaze svom šesnaestercu srednjacima Sammiru i Badelju, koji su jedini u Dinamu nešto pokušavali, a kako su krila Sylvestr i Tomečak bila neraspoložena, Beqiraj je ostao bez pravih lopti.

S druge strane, Istra 1961 bila je puno konkretnija, i to ne samo kroz kontru ili polukontru, već i kontinuirani napad. Bilježimo primjerice pokušaj Henrija Bellea preko gola, i izvrstan udarac Asima Šehića kojeg je još bolje obranio Ivan Kelava. U 30. minuti Istrani su izveli četvrti udarac iz kuta u kratkom periodu, a taj je donio i najveću opasnost - Barišić se prikrao iz pozadine i dobro pucao glavom, no lopta je otišla iznad gola.

Sasvim zasluženo, Puljani su u 38. minuti udvostručili svoje vodstvo zahvaljujući briljantnom pogotku Bellea. Kamerunac je prsima uštopao dugu loptu i odmah iz okreta pogodio gornji desni kut za 2:0 i kandidaturu za jedan od najljepših golova sezone.

Do kraja su domaći tražili i jedanaesterac nakon igranja rukom Igora Bišćana, no Burilo je procijenio kako je ruka Dinamovog kapetana bila uz tijelo (ili je nije vidio). Ali, i bez tog jedanaesterca Istra 1961 mogla je biti prezadovoljna i rezultatom i igrom, vjerojatno najboljom u dosadašnjem dijelu sezone.

Ni početkom nastavka stvari nisu profunkcionirale u redovima aktualnih prvaka. Obrana je s povratnikom Bišćanom i vrlo slabim Mesarićem, a bez očigledno izuzetno bitnog Tonela izgledala propusno i slabo, a osim individualnih pokušaja Badelja i Sammira prema naprijed Modri nisu uspijevali složiti ništa.

I u nastavku je prvu pravu prigodu, nakon par blijedih pokušaja Dinama, imao domaćin. Eliomar je raspalio s 25 metara, no nije bio precizan poput suigrača Bellea, pogodio je – gredu.

Halilhodžić je pokušao napadačkim izmjenama promijeniti tok utakmice, pa su prigodu dobili Kramarić i Rukavina, a upravo je potonji inicirao Dinamov povratak u utakmicu. Rukavina je u 66. minuti nakon odbijene lopte pucao s 10-ak metara i pogodio stativu, no na pravom je mjestu Beqiraj koji vraća Dinamu nadu da se može spasiti tek drugog prvenstvenog poraza, prvog pod Halilhodžićem.

Dinamo otvaranje umalo je kaznio Šehić u 75. minuti – na centru je izbjegao zaleđe, sjurio se prema šesnaestercu, no u odlučujućem trenutku dobro je uklizao Bišćan i spasio Kelavu većih neugodnosti.

Inače lijepa i korektna utakmica u posljednjih je desetak minuta postala puno žešća, a "žuti" nisu ustupili pred agresivnim naletima dinamovaca. U 85. minuti je zbog nervoznih reakcija Vahid Halilhodžić udaljen s klupe, a u istoj minuti Beqiraj je umalo zabio svoj drugi pogodak, no odličnom intervencijom spriječio ga je Škorić.

Do kraja je Dinamo stihijskim napadima pokušao doći do izjednačujućeg pogotka, no u tome nije uspio pored organizirane i koncentrirane obrane Istre 1961. Vaha je tako zabilježio prvi prvenstveni poraz na klupi Dinama, Kelavin niz bez primljenog gola je prekinut, a Pamić je pokazao da je zaista preporodio Istru 1961.

Dinamu ovaj poraz neće poremetiti plan osvajanja naslova prvaka, no sigurno će zabrinuti mnoge u Maksimirskoj 128 – jasno da je motiv na niskoj razini s obzirom na sve, ali od Dinama se ipak očekuje puno više...

• Obrisan korisnik17.04.2011. u 08:40
    kakva jebena škola? Pa koliko je već bilo takvih škola? Što glumi taj Vaha? Na Istru s jednim napadačem. Ma ajde molim te, pa takvim ekipama treba davati pet šest komada
  • penetrisac17.04.2011. u 04:00
    Ovaj mesarić je rupa na kvadrat , stoji daleko od igrača , loše se postavlja i procjenjuje, treba se tog rjesit sto prije
    penetrisac
  • penetrisac17.04.2011. u 03:54
    Ovakvi porazi se ozbiljnoj ekipi europskog renomea nebi trebali događati...ovo je skola koju ce nadam se naucit , vaha dovedi to u red , tjeraj to bičom!! Dinamo je institucija i red je da se igrači ponašaju profesionalno i odgovorno
    penetrisac
  • Obrisan korisnik17.04.2011. u 00:58
    Treba stisnut ruku i čestitat boljem, to je danas bila Istra. Svaka čast, nadam se da će uspjeti izboriti ostanak u HNL-u jer su pokazali karakter 2 puta protiv Hajduka i sad protiv Dinama.
  • Obrisan korisnik17.04.2011. u 00:54
    Sada je jasno da je ova momčad nezamisliva bez Tonela. To je glavni razlog poraza. I zato nije Dinamo primao golove (uz dobrog Kelavu). Sve se poremetilo. Vaha je pogriješio. Cufre je trebao igrati na poziciji Tonela. Bišćan nije dugo igrao, a Mesarić nije blokirao Bellea i stajao je pradaleko od... [više na forumu]