Raspoloženi Rosenborg, Partizan i Maccabi

Vedran Babić • četvrtak, 14.07.2011.

Osim Dinamova duela s Neftčijem, ove srijede na rasporedu je bilo još deset utakmica 2. pretkola Lige prvaka. Nekoliko klubova osiguralo je lijepu zalihu uoči uzvrata, a među njima se ističu Rosenborg, Partizan i Maccabi Haifa, koji su zajedno svojim suparnicima "ukrcali" 14 pogodaka...

Iako se posljednjih dana i tjedana kroz medije i internetski prostor "pumpao" obračun navijačkih skupina Partizana i makedonskog prvaka Škendije, do njega, kako se doznaje, na svu sreću ipak nije došlo. Tako je, kako uvijek i treba biti, u prvom planu bio samo nogomet, a ove večeri više razloga za slavlje imali su domaćini, koji su pobijedili s 4:0 i praktički osigurali plasman u treće pretkolo.

Tko zna u kojem bi smjeru otišla utakmica da je Ferhan Hasani u 12. minuti realizirao jedanaesterac, no pričati o tome što bi bilo da je bilo, zaista nema smisla. Najstroža kazna ionako je bila dvojbena jer se činilo kako je lopta udarila Stefana Babovića u tijelo, a ne u ruku, pa možemo reći da je pravda na kraju bila zadovoljena. 21-godišnji Hasani pucao je u donji desni kut, no domaći vratar Vladimir Stojković imao je dobar instinkt te je krenuo u pravu stranu i obranio njegov udarac.

Taj trenutak kao da je već odlučio utakmicu. Naime, Partizan je preuzeo kontrolu igre, držao visoki posjed lopte i počeo stvarati sve više šansi. Kada je prva lopta ušla u gostujuću mrežu početkom drugog dijela (Zvonimir Vukić), sve se otvorilo. U 58. Eduardo povisuje na 2:0, a u 74. Marko Šćepović na 3:0. Dvije minute kasnije Izair Emini postiže autogol i postavlja 4:0, a do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao premda su "Crno-beli" još nekoliko puta priprijetili.

Do još veće prednosti uoči uzvrata došao je norveški prvak Rosenborg, koji je s 5:0 deklasirao prvaka Islanda Breidablik. 43 minute trebale su kvalitetnijem domaćinu da povede pogotkom Skjelbreda, a u trećoj minuti drugog dijela Dorsin je zabio za 2:0. Kriza realizacije trajala je do 72. minute, a onda je u narednih 14 minuta triput donijela plodove. Pogotke su postigli redom Henriksen, Prica i Olsen.

Pet pogodaka postigao je i izraelski predstavnik Maccabi iz Haife koji je, doduše, i primio jedan pogodak na svom travnjaku protiv Borca iz Banja Luke. Prvak Bosne i Hercegovine poveo je u 24. minuti preko Borisa Raspudića, no Wiyam Amasha izjednačio je na samom izmaku prvog poluvremena. Do 71. minute Borac se dobro držao, a onda je u tri minute primio jednako toliko pogodaka (Amasha dva, Yampolsky jedan), da bi u 80. Golasa zadao još jedan težak udarac gostima petim pogotkom.

Ciparski APOEL odolio je početnom pritisku albanskog Skenderbeua i s dva pogotka u vrlo kratkom roku (52., 56.) slavio 2:0 (za albansku momčad nastupili su Hrvati Davor Bratić, Marko Radas i Luko Biskup), a gostujućim pobjedama još su se osladili Helsinki protiv Bangor Cityja (3:0) te Wisla protiv Skonta iz Rige (1:0). Kod kuće su, pak, pobijedili još Zestafoni, Malmö i Sturm (za potonji klub vratar Silvije Čavlina bio na klupi), a Dinamov poznanik Linfield odigrao je s BATE-om jedini remi večeri (1:1).