Maribor i Partizan bez problema

Branimir Markota • utorak, 19.07.2011.

Pored utakmice Neftčija i Dinama, večeras je odigrano još 11 uzvratnih utakmica 2. pretkola najelitnijeg europskog klupskog natjecanja. Što se tiče prolaska u 3. pretkolo nije bilo iznenađenja te su favoriti sigurno prošli u iduću fazu natjecanja. Posebno bode u oči desetka Dinamovog protivnika u sljedećem krugu HJK Helsinkija, a od ostalih rezultata treba izdvojiti prolaz Maribora uz dva pogotka našeg Dejana Mezge.

Slovenski Maribor je rutinski odradio i uzvratni gostujući susret protiv nedoraslog mu luksemburškog prvaka Dudelangea. U prvom poluvremenu jedino što je bilo vrijedno spomena je pogodak Međimurca Dejana Mezge, bivšeg igrača Varteksa i Čakovca koji nastupa za Vijolice. U nastavku se bude domaćini te poravnavaju rezultat pogotkom Motte u 54. minuti. Međutim, gosti nisu htjeli dopustiti nikakvo iznenađenje te preko Roberta Beriča opet dolaze u vodstvo u 72. minuti. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika s bijele točke riješio je večeras posebno inspirirani Mezga u 76. minuti. Jedanaestercu je prethodilo dvostruko isključenje domaćih igrača Cailleta i Motte.

Slovan iz Bratislave stigao je na sjever Kazahstana s dva pogotka prednosti iz prvog susreta. Domaći Tobol pokazao se kao nedorastao suparnik unatoč večerašnjih 1:1. Gosti su postigli oba pogotka. Kladrupsky je načeo domaćine u 16. minuti da bi domaćinima neriješeno autogolom poklonio Stepanovsky u 62. minuti susreta. Treba istaći da je djelitelj pravde na ovoj utakmici bio hrvatski sudac Ante Vučemilović-Šimunović, koji je solidno odsvirao svih 90 minuta.

Vezane vijesti

Možda je najuzbudljivije večeras bilo na Farskim Otocima, gdje je domaći HB Tórshavn odigrao hrabru partiju protiv favoriziranog Malmöa. Šveđani su u Tórshavn stigli s relativno velikom prednošću iz prvog susreta (2:0) i opušteno su pristupili susretu. Nakon miroljubivog prvog dijela, u nastavku su domaćini sve karte bacili u napad što im se isplatilo u 70. minuti kada je Benjaminsen zatresao mrežu gostiju. Malmö je u tim trenucima opasno živio, no ipak je odolio napadima Tórshavna. U 90. minuti olakšanje gostima donosi Brazilac Figueiredo izjednačivši na 1:1.

Sigurne pobjede u uzvratnim susretima i plasman u sljedeći krug još su ostvarili bjeloruski BATE Borisov, bugarski Litex, češka Viktoria Plzen te Poljska Wisla. BATE je sigurnom igrom 2:0 pobijedio bivšu Dinamovu mušteriju Linfield. Istim rezultatom Wisla je na domaćem travnjaku porazila Skonto iz Rige. Litex je bio uvjerljiv protiv crnogorskog Mogrena (3:0), dok je Viktoria Plzen ponovno uvjerljivo savladala armenskog Pjunika (5:1).

U susretima "nogometnih Liliputanaca" irski Shamrock Rovers je uspio sačuvati minimalnu prednost iz prvog susreta te se večerašnjom nulom protiv Flore u Tallinnu plasirao u sljedeći krug, dok se litavski prvak Ekranas minimalnom pobjedom od 1:0 nad malteškom Vallettom također probio u 3. pretkolo.

Posljednju utakmicu večeri odigrali su beogradski Partizan i makedonska Škendija. Nakon uvjerljivog slavlja u prvoj utakmici (4:0), Partizan je slavio i u uzvratu pogotkom Jovanovića u 68. minuti utakmice.