Marin Vuković • nedjelja, 28.08.2011.

Impresivnom predstavom na White Hart Laneu nogometaši Manchester Cityja zadržali su stopostotni učinak u ovosezonskom izdanju Premier lige i konkurenciji poslali poruku kako ove godine ciljaju na najviše postolje. Za visoku pobjedu od 5:1 najzaslužniji je bosanskohercegovački reprezentativac Edin Džeko, koji je postigao čak četiri od pet gostujućih pogodaka, dok se domaći navijači mogu tješiti jedino povratkom Luke Modrića u sastav Spursa. Newcastle je prvi susret bez Joeyja Bartona riješio u svoju korist i izborio bodove u ogledu s Fulhamom.

Premda je menadžer Tottenhama Harry Redknapp uoči utakmice izrazio uvjerenje kako njegova momčad ima kvalitetu za sam vrh i može iznenaditi favorite, izravni ogled s Manchester Cityjem pokazao je da takva tvrdnja ne može biti dalje od istine. Momčad Roberta Mancinija puno se bolje snašla u otvorenom dvoboju, potpuno nadigrala svog protivnika i zasluženo odnijela bodove s White Hart Lanea.

Sva trojica hrvatskih reprezentativaca našli su se u početnoj postavi Spursa, uključujući i Luku Modrića kao partnera Niki Kranjčaru, dok je Vedran Ćorluka zauzeo svoje uobičajeno mjesto na desnom boku domaće obrane. Kraj susreta na travnjaku je dočekao jedino Čarli, Kranjčara je na poluvremenu zamijenio Tom Huddlestone, a Modrića u 66. minuti Jake Livermore.

Luka Modrić

Usprkos golemoj želji da preseli na Stamford Bridge, Modrić je u svom prvom ovosezonskom nastupu srdačno primljen od strane domaćih navijača i već nakon prvog dobrog poteza s tribina se moglo čuti skandiranje njegova imena. Usprkos uglavnom indiferentnom nastupu, Modrić je i prilikom zamjene ispraćen pljeskom, no pitanje je hoće li sve to biti dovoljno da i nakon prvog dana rujna ostane u dresu Spursa.

U susretima s Manchester Unitedom i Manchester Cityjem nogometaši Tottenhama doživjeli su grubo prizemljenje, primili čak osam pogodaka i postigli tek jedan. Jasno je da bez značajnijeg ulaganja u momčad teško mogu voditi bitku za jedno od prva četiri mjesta, a vrijeme do kraja prijelaznog roka nemilosrdno istječe. Utakmica koja je Redknappu, Modriću i navijačima Spursa trebala poslužiti kao potvrda visokih ambicija završila je potpunim debaklom.

Tottenham se u utakmici držao otprilike pola sata i u tom je razdoblju nekoliko puta zaprijetio Joeu Hartu, premda ni Brad Friedel nije bio bez posla nakon udaraca Samira Nasrija i Davida Silve. Posebno raspoložen bio je donedavni veznjak Arsenala, koji je u 34. minuti zajedno s Sergiom Aguerom i kreirao prvi pogodak gostiju asistencijom za pogodak Edina Džeke.

Nakon vodećeg pogotka Cityja domaći su nogometaši pokušali odmah uzvratiti preko danas po mnogočemu indisponiranog Garetha Balea, no Velšanin je slabo reagirao i pucao preko grede. Što nije pošlo za rukom Baleu, već u 41. minuti uspjelo je po drugi put Džeki. Ponovno je asistent bio Nasri, a bosanskohercegovački reprezentativac glavom povisio na 2:0.

Premda se relativno dostižnim rezultatom otišlo na odmor, svaku nadu u povratak domaćina već u 55. minuti uništio je preporođeni Džeko, kojeg je domaća obrana još jednom zaboravila u vlastitom petercu, a Cityjevoj desetki nije bilo teško asistenciju Yaye Tourea pretvoriti u treći pogodak gostiju. Samo pet minuta kasnije potop Spursa bio je potpun, Aguero je pobjegao Michaelu Dawsonu i "kroz uši" Friedela povisio na 4:0.

Spursima je pošlo za rukom postići počasni pogodak, u 68. minuti nakon kornera najviši je u skoku bio Younes Kaboul i smanjio na 4:1, a potom je loš dan Spursa dodatno pokvarila ozljeda zadnje lože Rafaela van der Vaarta, koji je bez prava zamjene petnaestak minuta prije kraja morao odšepati u svlačionicu.

Brojčano nadmoćni City iskoristio je igrača više i u sudačkoj nadoknadi dokrajčio ranjenog protivnika. Džeko je "skinuo paučinu" s Friedelova gola i najljepšim od svoja četiri pogotka zaključio fantastičan dan za navijače Manchester Cityja.

Do pobjede su danas došli i nogometaši Newcastlea, koji su ovog vikenda započeli život bez Joeyja Bartona, novog igrača Queens Park Rangersa. Svrake su na svom travnjaku svladale Fulham s 2:1 i gostujućeg menadžera Martina Jola i nakon tri premierligaška kola ostavile bez okusa pobjede.

Nakon prvog poluvremena bez pogodaka u nastavku se probudio Leon Best i već u 48. minuti postigao svoj prvi ovosezonski pogodak, a potom u 66. minuti nakon ubačaja Dembe Ba udvostručio prednost domaćina. Fulham je do kraja uspio tek ublažiti poraz, dvije minute prije kraja Clint Dempsey je postavio konačnih 2:1.