Chelseaju bodovi, Mata zabio prvijenac

Marin Vuković • subota, 27.08.2011.

Ponovno su se nogometaši Chelseaja igrali sa živcima svojih navijača i potom u samoj završnici utakmice udarcem s bijele točke, a potom i prvijencem Juana Mate osigurali bodove u ogledu s novim prvoligašem. Puno manje uspjeha u izvođenju najstrože kazne imali su igrači Blackburna promašivši u utakmici s Evertonom čak dva jedanaesterca, a Swansea City ni nakon tri kola u Premier ligi nije uspio pronaći put do mreže protivnika.

Nakon remija na Britanniji u prvom kolu i pobjede nad West Bromwich Albionom desetak minuta prije kraja utakmice, nogometaši Chelseaja i ovog su vikenda u srazu s Norwich Cityjem izabrali teži način dolaska do bodova. Pobjedu od 3:1 osigurali su tek u posljednjih desetak minuta, i to nakon isključenja gostujućeg vratara.

Chelsea je pobjedu nad Kanarincima skupo platio, jer je u drugom poluvremenu ostao bez Didiera Drogbe. Napadač iz Obale Bjelokosti u sudaru s gostujućim vratarom Johnom Ruddyjem izvukao je deblji kraj i nakon dugotrajnog pružanja pomoći i davanja kisika s travnjaka je iznesen na nosilima.

Ništa nije dalo naslutiti da će Chelsea imati težak zadatak protiv gostiju iz Norwicha, jer već u šestoj minuti Jose Bosingwa je "potegao" s više od 20 metara i sjajnim udarcem pogodio gostujuću mrežu za vodstvo od 1:0.

Usprkos savršenom startu domaćina, Norwich je strpljivo čekao svoju priliku i dočekao je u 63. minuti. Lošu procjenu domaćeg vratara iskoristio je Grant Holt i vratio utakmicu na početak, a ubrzo zatim stopostotnu priliku za goste prokockao je Steve Morison.

Nade gostiju da bi sa Stamford Bridgea mogli odnijeti i neočekivani bod pale su u vodu osam minuta prije kraja, kada je u situaciji jedan na jedan Ruddy srušio Ramiresa, dobio crveni karton i skrivio jedanaesterac, kojeg je Frank Lampard potom pretvorio u vodstvo domaćina.

U sudačkoj nadoknadi, produženoj zbog ukazivanja pomoći Drogbi, Juan Mata se navijačima Chelseaja predstavio u najboljem svjetlu, iskoristio pogrešku Norwicheva obrambenog reda i postavio konačnih 3:1.

Menadžer Blackburna Steve Kean svojoj će momčadi na sljedećem treningu vjerojatno uvesti poseban program vježbanja jedanaesteraca, jer danas su ih uspjeli promašiti dva i potom izgubiti utakmicu upravo udarcem s bijele točke.

Oba jedanaesterca za domaćina izborio je Mauro Formica, novo ime u svlačionici Roversa, no niti jedna lopta nije odsjela iza leđa Tima Howarda. Američki vratar u 46. minuti je obranio udarac Juniora Hoiletta, a jedanaesterac Formice u 77. minuti zaustavila je vratnica.

Staro pravilo o neiskorištenim prilikama još je jednom došlo na naplatu, pa je u drugoj minuti sudačke nadoknade Chris Samba skrivio jedanaesterac na Marouaneu Fellainiju, a Mikel Arteta domaćinima pokazao kako se izvode udarci s bijele točke.

Swansea ni nakon tri odigrana kola nije okusio slast pobjede, ali ni slast postizanja pogodaka. Nakon poraza od Manchester Cityja i remija s Wiganom, Labudovi su u drugoj uzastopnoj utakmici pred domaćim navijačima odigrali 0:0, premda su bili bliži pogotku od gostiju iz Sunderlanda.

Najbolju priliku kod domaćina promašio je njihov najbolji strijelac iz prošle sezone, Scott Sinclair, bombom s dvadesetak metara žestoko je uzdrmao vratnicu.