Damir Žbulj • nedjelja, 06.11.2011.

U posljednja dva susreta 12. kola njemačke Bundeslige Schalke je uspio kod Hannovera spasiti bod i tako upisati prvi remi u prvenstvu ove sezone. Bayern je u bavarskom derbiju gostovao kod posljednje plasiranog Augsburga te je možda i teže od očekivanog stigao do pobjede. Ivica Olić je za goste čitav susret odgledao s klupe dok je Danijel Pranjić ušao u sudačkoj nadoknadi utakmice, zamijenivši Riberyja, strijelca jednog pogotka, koji je teren napustio zbog ozljede.

p>Nakon što su u četvrtak odradili svoj obveze u Europskoj ligi Hannover 96 i Schalke međusobno su odmjerili snage u prvom nedjeljnom dvoboju 12. kola njemačke Bundeslige.

Mirko Slomka trenutno radi odličan posao s Hannoverom, ali zanimljivo je kako je Slomka jedan dio svoje karijere proveo upravo u Gelsenkirchenu, odvevši Schalke 2007. do drugog mjesta u prvenstvu i polufinala Kupa Uefa 2006. godine. Trener gostiju Stevens nije mogao u ovom susretu računati na Huntelaara, zbog loma nosne kosti, pa su njihov napad predvodili Raul i Finac Pukki, kojemu je ovo bio tek treći nastup za klub, a prvi od samog početka dvoboja.

Pukki je puknuo

Čovjeka koji je donio bod Schalkeu upoznali su i Dinamovi navijači ove sezone, braneći boje Helsinkija pokazao se u odličnom svijetlu, makar je zagrebački sastav prošao u doigravanje za Ligu prvaka. Teemu Pukki je u posljednjoj rundi kvalifikacija za ulazak u skupine Europske lige poentirao za Helsinki upravo protiv Schalkea pa si je 21-godišnji Finac na taj način vjerojatno i osigurao karijeru u bundesligaškom nogometu.

Domaćin je već u devetoj minuti pospremio loptu u mrežu, ali je pogodak poništen zbog zaleđa Schlaudraffa. Bolje je Hannover otvorio utakmicu, no, gosti prvi stižu do prednosti. Igrala se 26. minuta kada si je odlično priliku pripremio upravo Finac Pukki, ostavio svoje čuvare i s desetak metara lijevom nogom poslao loptu u mrežu.

Slavlje gostiju kratko je trajalo. Pander je ubacio loptu s desne strane, a u 29. minuti nesretni Papadopoulos glavom loptu šalje u vlastitu mrežu. Domaći su još pred kraj poluvremena tražili kazneni udarac nakon duela njihova Abdellaouea i Papadopoulosa, no, sudac je pokazao samo da se igra nastavi. Rezultatski poravnate su ekipe otišle na odmor.

Nastavak susreta donio je potpuni rezultatski preokret, jer je u 59. minuti najbolji napadač domaćeg sastava, Norvežanin Abdellaoue, svladao vratara Schalkea. Schlaudraff je ubacio, a norveškom reprezentativcu nije bilo teško glavom s pet metara loptu spremiti u mrežu.

Pukki je često unosio nemir u obranu Hannovera, a upornost mu se isplatila u 73. minuti utakmice. Farfan je napravio pola posla, asistirao za Finca,koji ovaj put desnom nogom sa nekih sedam metara postiže svoj i Schalkeov drugi pogodak na utakmici.

Nije se rezultat više mijenjao do kraja dvoboja, a nogometašima Schalkea ovo je prvi ovosezonski neodlučeni rezultata kojeg su odigrali ove sezone u Bundesligi, a nalaze se na petoj poziciji s 22 osvojena boda. Hannover 96 ostaje na poziciji niže, trenutno su šesti, a uspjeli su skupiti 19 bodova.

Slijedi nam reprezentativna pauza, a bundesligaška akcija nastavlja se 19. ovog mjeseca, kada Schalke na svom terenu igra s Nürnbergom, dok će Hannover gostovati kod Wolfsburga.

U susretu posljednje plasiranog Augsburga, novaka u ligi i vodeće ekipe njemačkog prvenstva Bayerna iz Münchena nije prije početka trebalo biti puno dvojbe oko konačnog ishoda. Gosti su u ovaj bavarski 'derbi' ušli na krilima pobjede u Ligi prvaka, gdje su s 3:2 svladali Napoli, a trener Heynckes nije za ovaj prvenstveni dvoboj mogao računati na kažnjenog Boatenga i ozlijeđenog Schweinsteigera. Naši Olić i Pranjić susret su započeli na klupe za rezervne igrače.

Pred rasprodanom SGL Arenom i više od 30 tisuća navijača, bez puno okolišanja, Bayern je odmah od početka krenuo po rani pogodak što im je pošlo za nogom, točnije glavom već u 16. minuti. Naravno, najbolji strijelac lige Mario Gomez bio je autor. Ribery je izveo korner, Van Buyten prebacio na drugu vratnicu, gdje se najbolje snalazi Gomez, koji glavom sprema loptu u mrežu, što je bio njegov 13. ovosezonski pogodak.

Pred istek prvih pola sata, u 28. minuti, gosti su povećali svoju prednost. Nakon ispucavanja Neuera lopta u dva poteza dolazi do Riberyja. Francuz se fintom oslobodio svog čuvara i s nekih osam metara, iskosa s lijeve strane, poslao loptu u suprotan kut, za 0:2 i sigurno vodstvo Bayerna.

Gosti su malo smirili igru u drugom poluvremenu što ih je koštalo primljenog pogotka nakon 59 minuta dvoboja. Korner domaćina obrana Bayerna nije dobro raščistila, u gužvi se najbolje snalaze Brinkmann i Hosogai, koji je na kraju bio i strijelac za smanjenje vodstva. Imali su igrači Augsburga i priliku za izjednačenja samo tri minute kasnije, ali Reinhardt je s 20-ak metara pucao malo preko gola.

Bayern si je zakomplicirao život primljenim pogotkom. Nepotrebno su morali strepiti za pobjedu do kraja dvoboja, čak su i izgubili dominaciju, koju su imali sve do tih minuta utakmice. Morao je čak Neuer i sedam minuta prije kraja spašavati svoj sastav maestralnom obranom, a Edmond Kapllani propustio je biti junak Augsburga.

U sudačkoj nadoknadi umjesto ozlijeđenog Riberyja je na terenu, pomalo i iznenađujuće, priliku dobio i Pranjić, još je i Timoščuk stigao zaraditi i izravan crveni karton zbog grubog starta nad Baieru, ali do kraja susreta nije više bilo promjene rezultata. Bayern je na kraju, čak i puno teže od očekivanog, uspio upisati pobjedu protiv fenjeraša Augsburga te je prednost na vrhu ispred dortmundske Borussije ipak zadržao na pet bodova.