Primera División, 12. kolo, 06.11.2011, 20:00 h
Athletic Bilbao
Athletic Bilbao 2:2 Barcelona
Barcelona

Damir Žbulj • nedjelja, 06.11.2011.

Barcelona je u 12. kolu morala na gostovanju u Bilbau kod Athletica tražiti ponovni priključak s vodećim Realom. Katalonci su loše otvorili susret, dva puta su gubili, da bi se na kraju susreta ponovnu ukazao Leo Messi, koji je svojim novim pogotkom, u sudačkoj nadoknadi utakmice, spasio bod katalonskoj ekipi. Završilo je na kraju 2:2, makar je statistika ponovno bila premoćno na strani Barce.

Nakon što je u podnevnom nedjeljnom terminu Real demolirao Osasunu 7:1, na Barceloni je ostala zadaća da pobjedom na teškom gostovanju u Bilbau ponovno uhvati priključak i prednost Madriđana na vrhu s četiri smanji na jedna bod. Barcelona s Athleticom ima inače odličan omjer pobjeda i poraza, no na posljednja tri gostovanja na San Mamesu, što u Kupu što u prvenstvu samo su jednom slavili, a u dva navrata su odigrali identičnih 1:1.

Trener Katalonaca Guardiola nije mogao za ovaj susret računati na već dugo ozlijeđene Pedra i Afellaya, oporavljenik Alexis Sanchez našao je svoje mjesto na klupi za rezervne igrače, zajedno s Villom i Puyolom, dok je na teren poslao Valdesa na vratima, posljednju liniju činili su D. Alves, Pique, Mascherano i Abidal, u vezi su zaigrali Fabregas, Busquets i Xavi, dok je napadački trojac bio Adriano, Iniesta te neizostavni Messi. Domaćin je zaigrao u 4-2-3-1, defenzivno postavljanoj formaciji, sa Llorenteom, kao jedinim isturenim napadačem.

potop u bilbau

Vezane vijesti

Kiša, koja je cijeli dan pljuštala u Bilbau natopila je travnjak San Mamesa, a nastavila je neumorno padati i tokom čitave utakmice što je sigurno otežalo uvjete za igru.

Barcelona je već nakon tri minute igre iskoristila laganu pospanost domaće obrane. Odlično su kombinirali Katalonci, nakon dvostrukog poigravanja u prilici se našao Adriano, a njegov udarac jedva zaustavlja vratar domaćih Iraizoz.

Nije bilo previše akcije u početnih 15-ak minuta, sve dok nije bljesnula jedna opasna kontra Athletica. Na kraju dobre akcije pucao je Ander Herrera, ali lopta je otišla ravno u Valdesa. Pet minuta kasnije Iniesta je oprobao svoj udarac iz daljine, ali bilo je ipak previsoko. No, već u idućoj minuti, nakon što se Mascherano poskliznuo i omogućio prodor Suasete po lijevoj strani, lopta dolazi do najopasnijeg domaćeg igrača večeras, Andera Herrere, koji s ruba kaznenog prostora odmjerenim i preciznim udarcem matira vratara Barce.

Pomalo iznenađujuće vodstvo Athletica samo je razbudio goste, koji kreću po izjednačujući pogodak. Već u 23. minuti mogao je izjednačiti Dani Alves, koji nije iskoristio "skraćeni korner" Messija s desne strane, ali već u idućem napadu ipak Barcelona stiže do pogotka. Abidal je ubacio s lijeve strane, a Fabregas odličnom reakcijom, glavom loptu šalje pored nemoćnog vratara domaćih.

Nije Barcelona iskoristila nadmoć koju su imali u tim minutama. Messijev solo prodor u 26. minuti završio je udarcem koji je otišao pored gola, dok je Argentinac samo nekoliko minuta kasnije odlično u kaznenom prostoru pronašao Iniestu, ali Španjolac ne uspijeva gurnuti loptu ispod vratara Iraizoza.

Mogli su Baski čak i ponovno stići do prednosti u 36. minuti dvoboja kada je sam ispred Valdesa izašao Iker Munian, no u dvoboju jedan na jedan uspješniji je katalonski vratar.

U drugom poluvremenu Messi je u 55. minuti zatresao mrežu domaćina, ali je pogodak zasluženo poništen zbog zaleđa gostujućeg napadača. Aktivniji su u tim minutama bili gosti, pokušavali su preko svoje karakteristične kombinatorne igre stvarati prigode, a jednu takvu upravo je Messi, nakon sat vremena igre, upropastio slabim udarcem, koji je vratar domaćih odbio u korner.

Pokušao je Guardiola izmjenama okrenuti utakmicu u svoju korist, mjesto na travnjaku umjesto Xavija je pronašao Sanchez, dok je u 71. minuti u igru umjesto Adriana ušao i Villa, ali što zbog teškog terena, što zbog dobre i organizirane obrane domaćina nisu igrači Barcelone stvarali konkretne prilike u tim minutama.

Deset minuta prije kraja velika radost za pokisle domaće navijače. Izveli su korner s desne strane, Abidal je loše izbio lotu, pogodio Llorentea, a katastrofalan posao u obrani Katalonaca dovršio je Pique, od čije noge se lopta na kraju otkotrljala u gol, za velikih i pomalo iznenađujućih 2:1 Athletica.

Posljednje minute utakmice pokušavali su igrači Barcelone stići do pogotka koji bi im na kraju osigurao barem bod, ali prilike nisu iskoristili niti Villa ni Iniesta ni Fabregas. Međutim, prvo je u 90. minuti igrač domaćeg sastava Amorebieta zaradio drugu javnu opomenu i isključenje, a nekoliko trenutaka kasnije ukazao se, po tko zna koji puta, fantastični Leo Messi. Nakon loše reakcije vratara, ali i braniča Athletica, lopta dolazi do Argentinca, koji ju s desetak metara, početkom sudačke nadoknade, šalje u nebranjenu mrežu, za konačnih 2:2.

Barcelona je tako u posljednjim trenucima utakmice stigla do izjednačenja, izbjegnuvši prvi ovosezonski poraz, ali i nakon ovog rezultata prednost Reala na vrhu poslije 11 odigranih utakmica porasla je na tri boda.

• Obrisan korisnik09.11.2011. u 08:14
    Ajme koliko bespotrebnih i glupih komentara koji nisu uopće vezani za ovaj članak!!!! Molim vodstvo Sportneta da se takve individue izbace na nekih mjesec dana sa stranice pa će ubuduće paziti da pišu komentare isključivo vezane za članak.Nego, da malo i prokomentiram utakmicu...Odlična za gledati... [više na forumu]
  • xavice07.11.2011. u 18:42
    pa nisu..al kao prvo lakše se bilo braniti na toj strani nego napadati,nemogu se dva pasa složiti normalna..a kao drugo možda bi ih bilbao dobio da su igrali vaterpolo pa to opet ne znači da su normalni uvjeti..uvjeti su bili odvratni za utakmicu,ne za barcu ili bilbao
    xavice
  • Vugi707.11.2011. u 16:58
    A šta su Athleticovi igrači imali peraje na nogama pa im je bilo lakše?
    Vugi7
  • xavice07.11.2011. u 16:45
    al inače,jako dobra tekma,ni jedni ni drugi nisu gubili kontrolu kroz cijelu tekmu,kiša u drugom pol. malo uništila teren.al pravi derbi,svaka čast bilbau mali muniain odličan,odlična partija,zaslužen bod!
    xavice
  • xavice07.11.2011. u 16:38
    vugi neznam jesi li gledao tekmu,prvo pol je bilo ok jer su bar skužili ad je teran jako mokar i znaš kako će lopta odskočiti ubrzati i to..drugo poluvrijeme je na strani na kojoj se bilbao branio bilo čisto kockanje,neznaš oće li stati,ubrzati,igračima ostaje pod nogama dok ju pokušavaju... [više na forumu]