Josip Tolić • nedjelja, 26.02.2012.

U prvim dvjema nedjeljnim popodnevnim utakmicama 26. kola Premiershipa Arsenal se na Emiratesu vratio od 0:2 protiv Tottenhama i slavio 5:2, a Manchester United vratio se na dva boda zaostatka za vodećim Cityjem zahvaljujući golovima veterana Paula Scholesa i Ryana Giggsa u sudačkoj nadoknadi u Norwichu.

Arsenal - Tottenham 5:2 (2:2)

Arsenal i Tottenham svojom su izvedbom na Emiratesu apsolutno potvrdili epitet derbija kola, a momčad Arsenea Wengera u samo 11 minuta napravila je čudesan preokret.

Sastav Spursa, u kojem su od prve minute zaigrali hrvatski reprezentativci Luka Modrić i Niko Kranjčar, a Rafael van der Vaart ostao na klupi zbog ozljede lista, nije mogao poželjeti bolje otvaranje. Udarac Louisa Sahe nakon kombinacije s Adebayorom dodirnuo je Vermaelena te prevario Szczęsnyja.

Otvorila se nedugo potom šansa van Persieju da vrati Topnike u igru, no u dva navrata u kaznenom prostoru nije uspio poentirati. Nizozemac je u 21. minuti iz kornera nabacio za Rosickog čiji udarac glavom sjajno skida Friedel, a u 33. minuti dogodila se sporna situacija.

Modrić je sjajno primijetio utrčavanje Garetha Balea i dodao Velšaninu koji se sjurio prema vratima. Szczęsny ga je na prvi pogled rukom zaustavio, što je za suca Mikea Deana značilo - jedanaesterac. Ponovljene snimke pokazale su da kontakta nije bilo, no sporni detalj nije utjecao na izvođača najstrože kazne Adebayora te je Tottenham poveo s velikih 2:0.

Međutim, Topnici se nisu predali i već do predaha vratili stvari na početak. U 40. minuti Sagna je glavom u mrežu pospremio ubacivanje Artete, a tri minute poslije još je jedno remek-djelo izveo Robin van Persie, pogodivši suprotni kut s ruba kaznenog prostora za 2:2.

Harry Redknapp u svlačionici vjerojatno nije uspio ohrabriti svoje igrače jer su se u nastavku potpuno raspali i primili još tri pogotka unatoč uvođenju van der Vaarta i Sandra. 51. minuta igrala se kada je Sagna centaršutom uposlio Rosickog, a Čeh iz blizine zabio svoj prvi premijerligaški gol nakon više od dvije godine.

Tottenham se u idućim minutama pokušao pribrati, no nije uspio izbjeći težak poraz. U razmaku od 65. do 67. minute Friedel je još dvaput morao vaditi loptu iz mreže; prvo je Walcott iz popravnog pokušaja u klasičnom kontranapadu povisio na 4:2, a isti igrač ubrzo izbjegava offside-zamku i postiže svoj 23. prvenstveni gol za Arsenal.

Posljednja četvrtina utakmice prošla je u nešto slabijem ritmu, a loš dan za Tottenham upotpunio je Scott Parker zaradivši drugi žuti karton u 86. minuti zbog preoštrog starta na Vermaelenu. Luka Modrić odigrao je 90 minuta i pritom zaradio žuti karton zbog napucavanja lopte poslije prekida, a Niko Kranjčar ostao je u svlačionici na poluvremenu.

Arsenal se ponovno izjednačio po broju bodova s četvrtoplasiranim Chelseajem, a Tottenham je ostao treći.

Norwich City - Manchester United 1:2 (0:1)

Istovremeno se na drugom mjestu, Carrow Roadu u Norwichu odvijao sraz Norwicha i Manchester Uniteda, a završnica je bila dramtatična.

Crvene vragove u vodstvo je doveo veteran Paul Scholes već u sedmoj minuti udarcem glavom na lijep ubačaj Nanija.

Domaći vratar Ruddy u 11. minuti iskazao se fantastičnom obranom Welbeckova voleja i ostavio svoju momčad u igri, a odgovorio mu je kolega na drugoj strani De Gea u 28. minuti zaustavivši Pilkingtonov prizeman udarac.

Dobro su se držali žuti tijekom cijelog susreta usprkos činjenici što su imali mnogo kvalitetnijeg protivnika na suprotnoj strani. Nakon što je Giggsov udarac u 72. minuti zaustavila greda, Wilbraham je u 83. minuti natjerao De Geu da ponovno pokaže svoje akrobatske sposobnosti, a u idućoj minuti Holt je ljevicom pospremio loptu u sam gornji kut Unitedovih vrata na dodavanje Whitbreada i činilo se kako će domaćini uzeti zasluženi bod.

U samoj završnici glavnu je ulogu imao Ryan Giggs. U 87. minuti poslužio je Welbecka koji na liniji peterca ne uspijeva glavom pogoditi loptu, a dvije minute potom Velšanin je poslužio istog igrača u dobroj poziciji, no Ruddy je bio spreman na vratima Norwicha.

I onda, kako to obično biva, United je "ugrizao" u sudačkoj nadoknadi. Young je uputio ubačaj s desne strane, na drugoj vratnici pojavio se Giggs i pospremio loptu u mrežu pokraj nemoćnog Ruddyja za važnu pobjedu izabranika Sira Alexa Fergusona u svom 900. nastupu za klub. Bitka za naslov prvaka opet je otvorena jer gradske rivale Cityja i United dijele samo dva boda.

• Obrisan korisnik27.02.2012. u 09:04
    Kakva tekma i kakva pobjeda Gunnersa... CRKNITE DUŠMANI!
  • Obrisan korisnik26.02.2012. u 22:11
    Doso Rednap u Sarajevo u cevapdzinicu,pita konobar izvolite? Kaze on peticu s puno luka .
  • Obrisan korisnik26.02.2012. u 21:32
    Ipak nije moglo bez malog hvalospjevčića Luki Modriću, 'prekrasno vidio utrčavanje'... Sutra će u Jutarnjem vjerojatno osvanut 'Modrić dokazao da je najbolji unatoč porazu'... ili 'Nije se moglo niti očekivati bolje kad je Modrić mislima u Manchesteru'...
  • Obrisan korisnik26.02.2012. u 21:20
    Nikad losijeg Ladleya Kinga nisam gledo do danas. Njih dva iza kao da su se danas prvi put vidila u zivotu,eto kako mi je ta obrana Tottenhama izgledala.
  • Obrisan korisnik26.02.2012. u 21:12
    kakva tekma... premiership u ali kako mi je drago što smo razguzili ove bahate spurse....uf. i naravno, sir ryan giggs....da se poslužim riječima andyja graya: take a bow, son