Premiership, 26. kolo, 13.03.2012, 21:00 h
Liverpool
Liverpool 3:0 Everton
Everton

Marko Domljanović • utorak, 13.03.2012.

Posljednji čin 26. kola Premiershipa odigrali su Liverpool i Everton u jednom od najvećih derbija engleskog nogometa. Domaćini su na svom Anfieldu pružili odličnu utakmicu i ispratili gradske rivale s tri pogotka u mreži, a zvijezda večeri bio je legendarni Steven Gerrard.

Gradski derbi stigao je u pomalo nezgodno vrijeme za Liverpool budući da su u posljednja tri prvenstvena susreta upisali poraze pa su prekid neugodnog niza morali tražiti protiv gradskih rivala koji su na Anfield došli osokoljeni pobjedom na Tottenhamom u prošlom kolu. Međutim, Everton je 217. Merseyside derbi započeo bez Nikice Jelavića dok je na drugoj strani kapetan Steven Gerrard upisao 400. nastup za svoju momčad. Nastup o kojem će se sasvim sigurno u Liverpoolu još pričati.

Liverpool je bolje otvorio utakmicu i već u šestoj minuti stvorio veliku priliku - Suarez je fino uposlio Gerrarda koji dobro puca, ali Howard odličnom obranom spašava svoja vrata. Evertonov vratar bio je u glavnoj ulozi i u 12. minuti, a ovaj put je za domaćine zaprijetio Suarez.

Napadi Redsa ni nakon toga nisu jenjavali, a Everton je do daha počeo dolaziti tek na polovici poluvremena i to zahvaljujući Bainesu i Pienaaru. Potonji je u 26. minuti ubacio u domaći šesnaesterac što je uzrokovalo poteškoće Reini koji tek iz drugog pokušaja uspijeva uhvatiti loptu.

Međutim, Liverpool je ubrzo opet uspostavio kontrolu na terenu, a to mu se ovaj put isplatilo jer je u 34. minuti Gerrard pogodio za 1:0. Kelly je najprije uputio oštar udarac kojeg je Howard bio prisiljen odbiti te je lopta došla do domaćeg kapetana koji lijepo prebacuje Evertonovog vratara za veliko slavlje na Anfieldu.

Samo tri minute kasnije Kelly je još jednom bio blizu, ali njegov udarac ovaj put odlazi nekoliko centimetara pored gola. Posljednju priliku u prvom dijelu imao je Stracqualursi koji je glavom zapucao nakon ubacivanja Bainesa, no Reina je ovaj put vrlo siguran pa Liverpool potpuno zasluženo na odmor nosi minimalnu prednost.

Šest minuta igre u drugom poluvremenu bilo je potrebno Gerrardu i njegovim suigračima da još jednom natjeraju Everton da krene s centra. Naime, nakon što se raspoloženi Suarez odlično otarasio Distina, uposlio je svog kapetana koji neumoljivo pogađa za 2:0. Već u 55. minuti još jednu odličnu priliku je imao Kelly koji ovaj put za centimetar kasni na precizno ubacivanje Downinga.

U 60. minuti gosti su se mogli vratiti u utakmicu nakon što je Baines fino uposlio Rodwella koji zaobilazi protivničkog vratara, ali u posljednji trenutak Enrique otklanja opasnost. Minutu kasnije umjesto Anichebea ušao je Jelavić.

Nastavak Liverpoolovog pritiska donio je novu akciju Suareza koji se u 69. minuti sjurio po desnoj strani i uputio neugodan udarac, malo pored gola. Poslije toga su domaćini polako počeli prepuštati inicijativu Evertonu i braniti stečenu prednost, a kako se utakmica bližila kraju nervoza je rasla pa je Drenthe zaradio opomenu zbog sukoba s Downingom.

Gosti s Goodison Parka nisu imali neku konkretnu ideju kako probiti domaću obranu pa je sve ostalo na nekoliko neuspjelih ubacivanja, a u 87. minuti Howard je morao još jednom intervenirati nakon udarca Enriquea. Točka na i stiže u trećoj minuti sudačke nadoknade kada je Suarez još jednom pronašao svog kapetana koji postiže svoj treći pogodak i šalje gradske rivale kući s prilično neugodnim porazom.

• Obrisan korisnik14.03.2012. u 02:20
    Jelavić najbolji pojedinac prošlog susreta a trenreg ga uvodi u 60oj,e tak je to kad si stranac
  • Obrisan korisnik14.03.2012. u 01:16
    Dokaz koliko je Everton bio bezidejan i nemoćan večeras je onaj treći pogodak Gerrarda kad je netko iz Evertona pao sam od sebe dok je išao primati loptu na sredini terena. A onaj prvi gol fascinira iz psihološkog aspekta: kad su se ponadali igrači Evertona, pa makar i na sekundu, da je opasnost po... [više na forumu]
  • Zinedine_Zidane14.03.2012. u 00:08
    Ne mogu se Gerrard i Messi uspoređivat...svaka čast Gerrardu, ali nije Messijeva klasa...Messi će do kraja karijere postat jedan od najtrofejnijih igrača u povijesti, računajući posebno i klupske i osobne nagrade i jednog dana će o njemu pričati kao čovjeku koji je uz Pele-a i Maradonu ponajbolji... [više na forumu]