Primera División, 26. kolo, 03.03.2012, 20:00 h
Barcelona 3:1 Sporting Gijón
Sporting Gijón

Teška pobjeda Barce nad Sportingom

Dino Brumec • subota, 03.03.2012.

Nakon iznimno teške utakmice igrači Barcelone uspjeli su osvojiti tri boda kojima su malo smanjili zaostatak za Real Madridom. Odlično organizirana momčad Sportinga odupirala se gotovo cijelu utakmicu, ali na kraju je presudila individualna kvaliteta domaćih nogometaša.

Barcelona – Sporting Gijon 3:1 (1:0)

Barcelona, Camp Nou
Sudac: Carlos Velasco Carballo
Strijelci: Iniesta 42', Keita 79', Xavi 88'; Barral 49'

Barcelona: Valdes – Alves, Mascherano, Pique, Adriano, Xavi, Keita, Iniesta, Cuenca (od 81. Puyol), Fabregas (od 59. Sanchez), Pedro (od 59. Tello)

Sporting Gijon: Juan Pablo – Orfila Artime, Botia, Galvez, Canella, Castro, Cases, Suarez (od 48. Barral), De las Cuevas (od 75. Eguren), Ayoze (od 48. Carmelo), Mendy

Barcelona je u subotu navečer dočekala na svom terenu Sporting Gijon bez Lionela Messija koji je odrađivao kaznu zbog žutih kartona. Bila je to najveća vijest uoči utakmice; stajalo je pitanje mogu li Xavi, Iniesta i društvo bez svog zlatnog Argentinca. Ipak, s druge strane stajala je momčad Sportinga iz Gijona koja i nije bila baš u sjajnoj poziciji jer s tek 21 bodom zauzima pretposljednje mjesto na ljestvici.

Nakon utakmice Barcelona je upisala tri boda, unatoč odlično organiziranoj gostujućoj momčadi koja je u granicama svojih mogućnosti pružila maksimum i dobrano namučila katalonsku momčad. Iniesta i Keita donijeli su slavlje, svaki s po pogotkom, svojim navijačima, a zanimljivo je da je obojici to bio prvijenac u ovogodišnjem prvenstvu. Xavi je na kraju susreta potvrdio pobjedu domaćina lijepim pogotkom.

Odmah od početka utakmice Barcelona je počela diktirati događanja na terenu. Xavi je s desne strane inteligentno izveo korner prizemnim ubačajem, na loptu je natrčao Pedro, ali pucao je pored gola. Ubrzo zatim domaćini su došli u vodstvo, ili su barem tako mislili, ali Pedro je postigao pogodak iz očitog zaleđa.

Na početku utakmice obrana Sportinga nije izgledala previše loše te igrači Barce nisu iznimno lako dolazili do prilike. Konačno, u 27. minuti Keita je došao do prilike za udarac, nakon gužve u šesnaestercu gostiju, ali obrana gostiju blokirala je njegov pokušaj. Kao da se izostanak "argentinskog čarobnjaka" u prvih pola sata osjetio i više od očekivanog te je napad Katalonaca bio previše neučinkovit.

Konačno, u 42. minuti Barcelona je povela nakon odlične akcije u kojoj su sudjelovali Adriano, Keita i, na kraju, Iniesta koji je pogodio mrežu Juana Pabla. Zanimljivo je da je ovo bio tek prvi prvenstveni pogodak španjolskog reprezentativca u ovoj sezoni.

Ubrzo zatim Dani Alves dao je sjajnu loptu za Fabregasa, ali njegov ipak mlaki udarac brani Juan Pablo. U tim trenucima u zraku je visio možda i drugi pogodak katalonske momčadi, što bi značilo da gosti moraju podosta promijeniti način igre koji se u prvom poluvremenu bazirao samo na obrani.

Odmah u prvoj minuti drugog dijela šok za Barcelonu. Pique je srušio De las Cuevasa u izglednoj prilici za postizanje pogotka malo izvan šesnaesterca Sportinga. Barral, koji je u igru ušao čim je Pique zaradio crveni karton, iz ovog je slobodnjaka pogodio živi zid, ali lopta je došla do Mendyja koji je ubacuje u peterac Barcelone gdje Barral ispred Valdesa posprema loptu u mrežu za 1:1. U pet minuta drugog dijela domaća je momčad doživjela dva ogromna šoka.

Nešto kasnije Barcelona je mogla pasti još niže, ali je udarac Orfile, nakon kontre Sportinga, otišao pored Valdesovih vrata. Nakon sat vremena igre Iniesta je pronašao Sancheza koji se našao u situaciji u kojoj je jednostavno morao zabiti, ali promašio je vrata gostiju. U tim je trenucima izgledalo da se Barcelona oprašta od osvajanja prvenstva u ovoj sezoni.

Barcelona s desetoricom naravno nije izgledala više toliko opasno po vrata Juana Pabla, ali svejedno je lopta mnogo više bila u nogama domaćih nogometaša. U 79. minuti Keita je doveo Barcelonu opet u vodstvo, predivnim udarcem s vrha šesnaesterca, a asistirao mu je Alexis Sanchez. Konačno se isplatio trud katalonskoj momčadi.

Dvije minute prije kraja susreta Xavi je lijepim završetkom definitivno riješio utakmicu i postavio je konačnih 3:1.

• Yakov04.03.2012. u 13:36
    Govorim o njihovom sportskom ponašanju, svi znamo da su oni nogometaši s druge planete...
    Yakov
  • Obrisan korisnik04.03.2012. u 13:35
    kako zanimljivo Real je daleko veći klub od barcelone ako gledaš povijest, a eto jedan majstor se usudi real nazvati umjetnom tvorevinom kecko frende, pa šta ti je onda barcelona ako je real umjetan?
  • The_Killer_000704.03.2012. u 13:32
    svasta sam cuo od navijaca koji navijaju za barcelonu zadnje 3 godine ali da je real umjetna tvorevina jos nisam svaka cast pomices granice ratardacije
    The_Killer_0007
  • Obrisan korisnik04.03.2012. u 13:28
    ja nisam navijač reala, ja samo mrzim barcelonu...zato tu i komentiram čuj ja nisam nerealan...ja priznajem da je barcelona unazad nekoliko godina bila najbolja ekipa na svijetu, ali nezaslužemo su osvojili neke trofeje zbog sudačkog guranja ja znam neke prave navijače barcelone koji priznaju da ih... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik04.03.2012. u 13:26
    Vidi chelsealondon ja ne moram nista skidat da shvatim kako si ti jedan obican navijac Reala koji je otvorio nick upravo sa Chelsea imenom kako bi to istico svakim svojim postom o Barceloni,obojica znamo da sam u pravu zar ne ? Svrsavam na Barcu ? I to cesto citam po portalima,svrsavas na... [više na forumu]