Cedevita nakon dva produžetka

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • utorak, 06.03.2012.

Košarkaši Cedevite napravili su novi korak prema osiguranju drugog mjesta nakon regularnog dijela sezone ABA lige. Iako je bila oslabljena izostankom nekoliko važnih aduta, momčad Dražena Anzulovića je u 23. kolu u Domu Dražena Petrovića nadjačala Cibonu u vrlo uzbudljivoj utakmici, riješenoj tek nakon dva produžetka...

Trend napetih utakmica u Domu Dražena Petrovića, kakve je Cibona nedavno igrala i protiv Maccabija i Partizana, nastavljen je i u gradskom ogledu Vukova i Cedevite u 23. kolu regionalne lige. Kao i u tim nastupima momčadi Jasmina Repeše, za odluku nije bilo dovoljno 40 minuta, a za razliku od Ciboninih "sudara" s Maccabijem i Partizanom, protiv Cedevite nije bilo dostatno niti 45.

Pobjednika smo doznali tek u drugom produžetku. Cedevita je slavila sa 106:102 i time učinila slatkom utakmicu koju su odigrali bez Vedrana Vukušića, Vedrana Princa i Ivana Opačka, kojih nije bilo ni prije nekoliko dana protiv Maccabija, ali i bez viroznog Dontayea Drapera, koji je otpao prije utakmice.

Zbog toga, Dražen Anzulović morao se osloniti i na seniorske početnike, Jakova Mustapića i Martina Junakovića, mladiće rođene 1994. godine, od kojih će mlađi, Mustapić, napuniti 18 godina u kolovozu. Mustapić i Junaković su debitirali u ABA ligi, a u tom prvom nastupu, i jedan i drugi morali su igrati u produžetku s obzirom na igrače koji su ispadali iz utakmice zbog pet prekršaja, što čini pobjedu gostiju još većom.

Počast Bartolu Kalebu

Prije početka utakmice, košarkaši i gledatelji su se minutom šutnje prisjetili Bartola Kaleba, direktora RK Croatia osiguranje, koji je u utorak preminuo nakon borbe s teškom bolešću.

Anzulovićeva momčad imala je priliku riješiti susret i prije drugog produžetka. U završnici četvrte četvrtine i prvog dodatnog petominutnog perioda, gosti su imali napad za pobjedu, ali oba puta promašio je Marko Car, pa je Cibona s time ostala "na životu".

S druge strane, Cibosi će se ponajprije moći sjetiti propuštene visoke prednosti sredinom četvrte četvrtine, iz 35. minute, kada su poslije trice Tomislava Zubčića poveli sa 76:64. S tih ispuštenih +12, Vukovima je iz ruku izmaknula šansa da uzmu pobjedu u susretu u kojem ni oni nisu bili kompletni, s izostancima Davora Kusa i još otprije Andrije Žižića.

Kroz veći dio prvog poluvremena Cibona je relativno mirno kontrolirala utakmicu, gotovo uvijek u vodstvu nakon što su stigli u rezultatski plus poenima Demontea Harpera za 10:9 u četvrtoj minuti. Ubrzo potom, Cibosi su povećali razmak uz trice Harpera i El-Amina na putu do 18:11, dok je na kraju prve dionice na semaforu stajala nešto manja prednost domaće momčadi (27:23).

Poslije vrlo efikasne prve, slijedila je tek nešto manje napadački učinkovita druga četvrtina. Gosti su je otvorili nešto bolje, s četiri uzastopna poena Marka Cara u povratku na 29:29, ali s po dva slobodna bacanja Sutona i Kovačevića i tricu El-Amina, Cibona se nedugo potom vratila u plus, sa serijom od 7:0 za odlazak na 36:29.

U završnici prvog poluvremena, Cedevita se s pet uzastopnih poena Mire Bilana u 18. minuti primaknula na 42:39, da bi se na 15-minutni odmor otišlo s nešto većom Ciboninom prednošću. Vukovi su nakon 20 minuta imali 47:41.

Treća dionica započela je novim odvajanjem Repešine momčadi, do 51:42 u 22. minuti. Cedevita je uzvratila svojom mini-serijom od 6:0 za smanjenje na tri poena zaostatka, dok je u 26. minuti mogla i do svojeg prvog vodstva nakon rane faze prve četvrtine. No, Mustapić je kod zaostatka svoje momčadi od 56:55 zadrhtao na "ziceru" pod košem.

S pet uzastopnih poena Tomislava Zubčića i tricom Antwaina Barboura, Cibosi su se potkraj treće četvrtine vratili u mirnije vode, odmaknuvši do 68:57 uoči završnih deset minuta. Zubčić nije posustao ni u ranoj fazi četvrte dionice, s novih pet poena u nizu u bijegu domaćih do 76:64 nešto manje od šest minuta do kraja regularnog dijela utakmice.

Ipak, Zubčić tada u napadu nije imao pomoć nijednog suigrača, u toj četvrtini se s nizom promašaja po negativnom istaknuo Damjan Rudež, dok se, s druge strane, Cedevita mogla osloniti na Bilana i prije svega, Chrisa Warrena. Nekadašnji Cibonin igrač je sa svojih deset poena u kratkom razdoblju doveo momčad Dražena Anzulovića u egal, do 80:80 minutu i pol do kraja četvrte dionice, dok je Bilan 25 sekundi kasnije s dva pogođena slobodna bacanja donio gostima 82:80, njihovo prvo vodstvo poslije 9:8 na ulasku u četvrtu minutu.

S četiri Zubčićeva poena na jednoj, a dva Bilanova na drugoj strani, u posljednji Cedevitin napad u regularnom dijelu utakmice ušlo se s 84:84 na semaforu, ali Car taj napad nije odradio dobro za svoju momčad. Pod pritiskom El-Amina, prvo je zamalo izgubio loptu, a potom je morao uputiti teški šut izvana koji je bio prekratak.

U prvom produžetku Cedevita je imala priliku dovršiti posao poslije dvije trice Marina Baždarića u kratkom razdoblju, uz drugu za vodstvo od 94:91 s još 53 sekunde na semaforu. No, do kraja tog produžetka gosti su ubacili još samo jedno slobodno bacanje, s Carovih jedan od dva s crte za Cedevitinih 95:93, dok se Demonte Harper pobrinuo za poravnanje na 95:95 uz polaganje na asistenciju Barboura, kada je pod košem pobjegao Mustapiću.

Više trica nego dvica

Cibona se u dvoboju s gradskim rivalima jako oslanjala na vanjski šut, na koncu s više ispucanih trica (42) nego pokušaja za dvicu (38). Dio razloga je u nižoj, šuterskoj petorci koju je u završnici regularnog dijela utakmice i produžecima koristio Repeša, s Tomislavom Zubčićem kao nominalnim centrom, na što su gosti odgovarali igrajući zonu - no, bilo je puno vanjskih šuteva i prije toga, a dosta puta se to pokazalo kao pogrešna odluka.

Postotak Vukova za tricu bio je 29 posto (12/42), što im je ukupni šut iz igre srozalo na samo 42 posto (34/80).

U drugoj prilici da svojoj momčadi donese pobjedu u posljednjem napadu, Car je u završnih osam sekundi prvog produžetka probao ulazom, ali ni taj pokušaj nije završio kako je želio. Moralo se u novih dodatnih pet minuta.

Drugi produžetak počeo je bolje za Anzulovićevu momčad, nakon što je Bagarić ubacio jedno od dva s crte slobodnih, a Junaković vrlo hladnokrvno dva od dva, za povećanje na 100:97 za goste nešto više od dvije minute do kraja. Cibona je uzvratila košem i dodatnim bacanjem Barboura na ulasku u posljednju minutu, da bi iza toga sve najvažnije otišlo na Cedevitinu stranu.

Warren se poenima iz prodora pobrinuo za novo i konačno vodstvo svoje momčadi (102:100), dok je, poslije promašene trice Barboura, Rudež napravio prekršaj na Caru, koji je s dva pogođena slobodna povisio na 104:100 40-ak sekundi do kraja. Hrvoje Kovačević uzvratio je poenima za smanjenje na dva razlike, no poslije nova dva slobodna bacanja Marka Cara, za 106:102 21 sekundu do kraja, Cibosi više nisu imali pravu priliku za povratak.

Miro Bilan bio je najbolji u redovima pobjedničke momčadi, s 27 poena bez promašaja iz igre (9/9) i deset skokova. Chris Warren i Marko Car dodali su po 24 poena, Warren i uz 12 skokova, a Car sa sedam skokova i četiri asistencije.

U Ciboninim redovima najviše je pokazao Tomislav Zubčić, s 24 poena i 13 skokova. Antwain Barbour imao je 16 poena, deset skokova i osam asistencija, a Demonte Harper 14 poena.

• Torca-Dubrava07.03.2012. u 19:11
    ........a bagariću što si loš....tko kome plaća za takve nastupe...
    Torca-Dubrava
  • Obrisan korisnik07.03.2012. u 17:41
    waco i cepi,ma da stoji to sve naravno. ali ne zaboravite prošlu sezonu. sokić je bio jači i lani pa je Cibona vodila u jednom trenutko i 30 razlike. sa vrankovićem na klupi.ma ove godine će biti druga priča naravno. sad će sve tekme ići na zub- kad Cibona bude kompletna bit će opet druga stvar... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik07.03.2012. u 17:24
    kompletna cedevita je od kompletne Cibone po imenima vjerojatno bolja 15-20 razlike... al je činjenica da Cibona tu razliku drastično smanjuje drugim elementima... tako da bi sada većina utakmica ova dva protivnika završavala malom razlikom za vitamine, a vrlo malo njih bi bilo razbijanje od tih... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik07.03.2012. u 17:18
    feliks, sa punim sastavom cedevita je 10 razlike bolja ekipa od cibone i to ce ti svatko tko se razumije u kosarku potvrditi
  • Obrisan korisnik07.03.2012. u 13:54
    pleniglacial majstore,pa nebi baš rekal da nas mogu dobiti 15 razlike. mislim da ne. da je joke trener onda da,bez problema.ali ovako ne. više ne. Repeša je to dobro posložio ;)