Sinjani pali u Križevcima

Mišo Gulić • srijeda, 07.03.2012.

U okviru 20. kola A-1 košarkaške lige Križevci su na domaćem parketu došli do novih bodova u srazu sa sinjskim Alkarom, a tim rezultatom je postalo jasno da će se ove dvije momčadi ogledati i u Ligi za ostanak.

Križevci PF - Alkar 74:69 (23:13, 18:12, 14:24, 19:20)

Križevci, dvorana OŠ Ljudevita Modeca

Križevci PF: Glavinić (1), Gaćeša (12), Gligora (5), Sertić , Čusek, Žitko (12), Svoboda (2), Hrkač (6), Buva (5), Zrnić (2), Mikulić (16), Grgat (13).
Trener: Rudolf Jugo

Alkar: Modrić S., Anzulović, Modrić M. (4), Rogić (13), Bubalo (6), Tešija, Gaurina (14), Lozančić (16), Boban, Ćurković (6), Župić (8), Kanaet (2).
Trener: Damir Domazet

U utakmici u kojoj Križevčani lovili važnu pobjedu više pred nastup u Ligi za ostanak, a Sinjani tražili pobjedu koja bi ih ostavila u igri za Ligu za prvaka, na kraju su sasvim zasluženo do pobjede došli domaći košarkaši.

Križevčani su u prvom dijelu iskoristili izuzetno velik broj raspoloženih igrača u napadačkom segmentu igre te bez većih problema na odmor odnijeli višak od 16 koševa, da bi nastavak ponudio potpuno drugačiju sliku na parketu. Naime, gosti iz Sinja su na krilima Gaurine sredinom posljednje četvrtine došli nadomak preokreta, međutim tada domaći pogađaju tri trice za redom i, pokazalo se, rješavaju pitanje pobjednika.

Nakon obostrano lošeg otvaranja te serije pogrešaka, ritam su prvi uhvatili domaći košarkaši i nakon četiri minute imali prednost od 8:2. Križevci su i u nastavku četvrtine bili bolja momčad, a Alkara je u tim trenutcima u igri držao Lozančić s osam postignutih koševa, no sam nije mogao pa su domaći taj period zaključili s deset koševa viška (23:13).

Gdje su stali na kraju prve, Križevčani su nastavili na početku druge četvrtine. Ubačajima Grgata s linije za slobodna bacanja u 14. minuti na kontu su imali dvostruko više koševa (30:15) od gostiju, da bi prvi dio zaključen s, po Sinjane, još poraznijih 41:25.

Statistika prvog dijela govorila je da čak petorica igrača Križevaca imaju pet ili više ubačaja, dok se na drugoj strani s istim učinkom mogao pohvaliti tek jedan Alkar, a uz to su domaći ostvarili i osam skokova više.

U drugi dio gosti ulaze kudikamo konkretnije i odlučnije pa su nakon serije od sedam koševa Gaurine i četiri Lozančića Sinjani došli na prihvatljivih minus sedam (43:36), koliko je semafor pokazivao na polovici treće četvrtine.

Domaći košarkaši su u tim trenutcima djelovali potpuno izgubljeno, a nakon nove četiri minute igre gosti su se primakli na svega tri koša (49:46), da bi pred posljednjih deset minuta, nakon tricaške završnice, rezultat glasio 55:49 u korist Križevaca.

Uvodne minute posljednje četvrtine ponudile su igru koš za koš, da bi šest minuta prije kraja polaganjem Ćurkovića Alkar stigao na dva koša manjka (57:55) uz napad za eventualno vodstvo, no pokušaj Gaurine za tri je ostao na prvom obruču. Potom domaći pogađaju tri trice za redom (Mikulić dvije, Gaćeša jednu), dok u istom razdoblju gosti postižu tek dva koša, pa je semafor u 36. minuti pokazivao 66:57.

Iako su Sinjani u nekoliko navrata došli na pet razlike, snage i umijeća za novi povratak nisu imali, stoga su Križevčani na kraju slavili osmu prvenstvenu pobjedu rezultatom 74:69, što će značiti i nove obračune istih protivnika, ovaj put u okviru Lige za ostanak.