Real Sociedad poslao Racing u drugu ligu

Ivan Dominik • subota, 28.04.2012.

Prvi dan 36. kola španjolske nogometne lige u popodnevnom je terminu ponudio četiri vrlo efikasne i dobre utakmice. Ponajviše su igrane utakmice između ekipa iz sredine tablice te s njenog dna, a prvi klub koji je i matematički ispao iz lige postao je Racing iz Santandera. Za razliku od Racinga, Sporting je ostao u agoniji nakon što je produljio nadu pobjedom u Barceloni, dok su vrijedne trijumfe ostvarili Mallorca i Levante...

Espanyol – Sporting Gijon

Vrlo dobru utakmicu priuštili su gledateljima Espanyol i Sporting iz Gijona, dvije ekipe iz različite skupine klubova na ligaškoj tablici. Gosti iz Gijona su u vrlo kvalitetnoj utakmici s mnogo prilika ipak bili konkretniji, premda je dobar nogomet igrala i domaća ekipa. S obje su strane sijevale šanse u prvom dijelu, no bez učinka pa se na odmor otišlo rezultatom 0:0.

Međutim, u nastavak je Sporting ušao u istom ritmu što mu se isplatilo već u 48. minuti kada je vratara katalonske ekipe za 1:0 gostiju prevario Adrian Colunga. Espanyol je malo bio zaspao u početku nastavka te se stoga našao u gubitničkoj poziciji, dok je 18. Sportingu taj zgoditak bio poticaj za još bolju igru. Utakmica se na neko vrijeme smirila, Sporting je diktirao tempo igre, a Espanyol je u trenucima sredine drugog dijela bio potpuno podređena ekipa.

Stoga se u posljednjih 20 minuta ušlo s nadmoćnom igrom fanatičnih Asturijaca koji su se i rukama i nogama borili za tri vrijedna boda kojima bi se približili izlasku iz zone ispadanja. Upravo u tim trenucima je Oscar Trejo postigao drugi gol Sportinga kojim je taj klub udvostručio svoje vodstvo te si trasirao put do važnog gostujućeg trijumfa. Momčad sa španjolskog sjevera uspjela je doći i do trećeg zgoditka čiji je strijelac deset minuta prije kraja bio Mate Bilić, koji je u igru ušao šest minuta ranije zamijenivši strijelca prvog gola Colungu.

Sporting je do kraja svoju mrežu očuvao netaknutom te je neočekivano lako slavio s 3:0 kod Espanyola koji je pao za nekoliko pozicija na ljestvici lige. Asturijci su ostali u zoni ispadanja unatoč pobjedi, ali su se 17. Villarrealu primakli na tri boda zaostatka s utakmicom više.

Getafe – Mallorca

Mallorca je u predgrađu Madrida kod Getafea bila bolja momčad od samog početka utakmice te je prvih 45 minuta apsolutno pripalo ekipi s Baleara. Crvenima su se terenska inicijativa i mnoštvo prilika isplatili nakon pola sata igre kada je glavom za 1:0 gostiju zabio Victor Casadesus na asistenciju Tomasa Pine.

Nakon vodećeg pogotka igra Mallorce nije splasnula, a najopasniji u njenim redovima je bio Alejandro Alfaro koji se našao u nekoliko odličnih prilika. Međutim, neprecizne su bile obje ekipe u svojim nastojanjima za postizanje gola pa se na odmor otišlo minimalnom prednošću gostiju.

Drugo je poluvrijeme Mallorca počela u istom ritmu kao i njen najbolji pojedinac Alfaro. Gosti nisu dali disati igračima Getafea te su iz minute u minutu stvarali opasne prilike za gol, a jedna je takva ipak završila u domaćoj mreži. Napokon se u strijelce upisao i Alejandro Alfaro nakon što ga je uposlio Emilio Nsue, a rezultat 2:0 za Mallorcu nije promijenio stanje na terenu.

Do samog kraja dvoboja se ništa na terenu nije promijenilo što se tiče same igre, unatoč brojnim izmjenama, a deset minuta nakon Alfarova pogotka, u 78. je Mallorca zabila i treći gol. ''Točku na i'' je stavio Tomer Hemed svojim prvijencem na susretu čime je osigurao nova tri boda klubu s najvećeg balearskog otoka. Getafe je u 90. uspio smanjiti na 3:1, a konačni je rezultat susreta postavio Alexis. Mallorca je tom pobjedom najviše profitirala od svih subotnjih protagonista jer je u izravnom i susjedskom susretu slavila nad Getafeom, a uz poraz Espanyola se s 12. popela na 10. mjesto Primere izjednačivši se sa Sevillom koja je deveta.

Levante – Granada

Sraz peto plasiranog Levantea koji se bori za Europu te Granade koja se pokušava izvući iz opasne zone počeo je vrlo lošim nogometom koji se protegnuo na cijeli prvi dio utakmice. Mršavo prvo poluvrijeme nije prikazalo igru niti jedne ekipe na zavidnoj razini pa su mreže mirovale u prvoj polovici susreta. No, u nastavak se ušlo žustrije, osobito domaća momčad koja je prva uspjela povesti. Arouna Kone je već u prvom napadu svoje ekipe u drugom dijelu uspio glavom pogoditi mrežu za svoj 15. gol sezone i vodstvo svoje momčadi 1:0.

No, u nastavku susreta se probudila i Granada čiji je trener osvježio svoj sastav napravivši nekoliko izmjena. Jedna takva mu je i donijela izjednačenje jer je u 67. minuti Odion Jude Ighalo zabio za 1:1 nakon što je samo šest minuta ranije ušao u igru te je tako iskazao zahvalnost svom treneru. Međutim, rezultatski egal je trajao samo šest minuta jer su se domaći ponovno trgnuli i počeli napadati, a jedno dodavanje Valda za Xavija Torresa završilo je pogotkom potonjeg i novim vodstvom Levantea.

Valdo se do kraja susreta i sam uspio upisati u strijelce nakon što je tijekom cijele utakmice bio jedan od boljih igrača domaćina. U 84. minuti je glavom zabio za 3:1 i pobjedu svoje momčadi koja se s ovim trijumfom izjednačila s četvrtom Malagom na 52 boda.

Real Sociedad – Racing Santander

Utakmica između davljenika Racing Santandera i momčadi Real Sociedada, koji u posljednje vrijeme igra u odličnoj formi, igrana je u San Sebastianu gdje se odlučivalo o konačnoj sudbini Racinga tri kola prije kraja prvenstva. Domaći je sastav od samog početka utakmice bio bolja momčad koja je odmah pritisnula u želji za postizanjem gola, dok su se gosti grčevito branili.

Prvo je poluvrijeme završeno bez golova unatoč nekoliko sjajnih šansi domaćih kod kojih je najaktivniji bio Carlos Vela, no već na početku drugog dijela se potpuno okrenula slika dvoboja. Real Sociedad je još više napao goste koji su primili barem jedan gol u posljednjih 12 dvoboja, a ta se serija produljila i na brojku 13 u 47. minuti. Xabi Prieto asistirao je Antoineu Griezmannu koji je zabio za vodstvo domaćina, no taj gol nije trgnuo goste, nego je Sociedad počeo igrati još moćnije.

Takva je terenska nadmoć postala nesnošljiva za obranu Racinga koja je ponovno pokleknula u 70. minuti, a drugi je put na utakmici bio strijelac Griezmann. Isti je igrač ponio i epitet igrača utakmice jer je u sedam minuta prije kraja dvoboja asistirao Imanolu Agirretxeu za konačnih 3:0, a tim je rezultatom Racing i službeno izbačen iz Primere te će sljedeće jeseni igrati u drugoj španjolskoj ligi. Momci iz San Sebastiana su s nova tri boda zasjeli na 13. mjesto ispred Betisa koji svoju utakmicu još treba odigrati.