Dudelange senzacionalno izbacio Red Bull Salzburg, tri crvena kartona u Sarajevu

Ivan Dorian Molnar • utorak, 24.07.2012.

U susretima drugog pretkola Lige prvaka igranim u utorak viđeno je mnoštvo golova, ali i jedno veliko iznenađenje. Luksemburški Dudelange postigao je tri pogotka u Salzburgu i tako unatoč minimalnom porazu izbacio favoriziranu momčad Red Bulla, a u susretu sarajevskog Željezničara i Maribora bilo je nereda prije susreta u kojem su domaćini poraženi i završili susret s čak tri igrača manje.

Češki je prvak Slovan Liberec u prvom susretu pobijedio kazahstanski Šahter, no u uzvratu je nakon 40. minute domaća momčad poravnala ukupan omjer na 1:1, zahvaljujući pogotku Kukejeva s bijele točke. Rezultat se do kraja regularnog vremena nije mijenjao i otišlo se na produžetke. Prolazak je češkoj momčadi u posljednjim trenucima drugog produžetka osigurao Blažek udarcem iz blizine koji je prevario domaćeg vratara i ostavio Kazahstance izvan daljnjeg natjecanja.

Divljanje navijača

U centru Sarajeva su se prije utakmice Željezničara i Maribora potukli navijači dviju momčadi, porazbijano je nekoliko izloga i kafića, lakše ozlijeđeno dvoje ljudi, a sramota gradu i klubu dovoljno nanesena. Svjedoci incidenta iznose različite priče, jedni govore da su događaj izazvali Slovenci skandirajući pogrde o Srebrenici, dok drugi tvrde da su navijači Željezničara odmah žestoko nasrnuli na pristalice Maribora. Sve u svemu, ružan događaj, koji je zasjenio ovaj dvoboj, u kojem je zasluženo ipak prošla momčad iz Slovenije.

Igrači sarajevskog Željezničara su se osramotili pred svojim navijačima u utakmici protiv Maribora, koja je bila prepuna grube i igre i tenzija, svega osim dobrog nogometa kojeg su očekivali gledatelji. Ibraimi je doveo Slovence u vodstvo u 20. minuti i s minimalnom prednošću gostiju otišlo se na odmor. Osam minuta nakon početka drugog dijela prvo je pocrvenio domaći igrač Čolić, a onda je ipak rezultat na 1:1 poravnao Kvesić u 59. minuti.

Utakmica se nastavila u žestokom ritmu i pod konstantnim prekidima zbog prekršaja te su nogometaši Željezničari ostali bez još dva igrača, isključeni su Stanić i Svraka u rasponu od samo tri minute. Tavares je pred kraj susreta povećao sramotu Željezničara i postavio konačnih 1:2, odnosno ukupnih 2:6 za Maribor i prolaz u treće kolo, u kojem će se susresti s Dudelangeom.

Luksemburški Dudelange priredio je pravu senzaciju izbacivši Red Bull Salzburg iz daljnjeg natjecanja. Nakon 1:0 iz prvog susreta, gosti su poraženi 4:3, ali zbog više golova u gostima prolaze u treće pretkolo Lige prvaka prvi puta u svojoj povijesti. Poveli su Luksemburžani u 26. minuti preko Steinmetza, ali je odmah za domaćine izjednačio Jantscher, a osam minuta prije kraja prvog dijela Red Bull je preokrenuo rezultat preko Hintereggera.

Dinamu status nositelja

Dinamo je slavio skupa sa Dudelangeom njihov prolazak dalje, jer Modri su bili prvi ispod crte nositelja, a budući da je jedan od njih, Red Bull Salzburg, ispao, Čačićevi nogometaši preuzet će titulu nositelja u play-offu, ukoliko do njega dođu. Iduća prepreka je Ludogorec u uzvratu, a dalje na putu stoji Sheriff, stari Dinamov znanac, koji je još jednom pobijedio armenski Ulisses i potvrdio svoj prolazak u treće pretkolo.

Gosti su nevjerojatno još jednom šokirali austrijsku momčad. Prvo je Joachim izjednačio na 2:2 u 48., a zatim Steinmetz doveo Dudelange u vodstvo u 57. minuti susreta. Krenuli su Austrijanci po preokret, tek je u 81. minuti Cristiano realizirao jedanaesterac, a samo minutu kasnije još jedan preokret. Poveo je Red Bull u 82. preko Zaratea, ali gosti su se obranili do kraja i senzacionalno prošli dalje unatoč brojnim napadima domaćina!

Norveški Molde je svoj posao protiv Ventspilsa odradio još u prvom susretu kada je napunio mrežu Latvijaca, a nogometaši Ole Gunnara Solskjaera remizirali su u uzvratu. Kurakins je u 24. minuti doveo domaćina u vodstvo, a konačnih 1:1 bilo je djelo Eikrema osam minuta prije kraja prvog dijela.

Hapoel Kiryat Shmona, izraelski debitant u ovom natjecanju, pobijedio je Žilinu na domaćem terenu 2:0 pogocima Abihazira i autogolu Leitnera te tako nadvisio slovačkih 1:0 iz prvog susreta. Spomenuti Sheriff je golom Mirala Samardžića iz jedanaesterca izbacio Ulisses i čeka boljetg iz susreta zagrebačkog Dinama i bugarskog Ludogoreca.

Litvanski Ekranas je nakon 0:0 iz prvog susreta sa Shamrock Roversima iskoristio prednost domaćeg terena i slavio 2:1. Anđelković i Kymantas bili su strijelci za Ekranas, dok je za Irce utješni pogodak postigao McCabe u sudačkoj nadoknadi iz jedanaesterca.

Basel i Debrecen rutinski su odradili posao protiv Flore i Skenderbeua, oboje upisavši visoke pobjede od 3:0, a u trećem kolu igrat će i beogradski Partizan, koji je ponovno svladao Vallettu, ovog puta rezultatom 3:1. HJK Helsinki odradio je izlet u Island pobjedom nad KR-om 2:1, a u prvom susretu slavili su s čak 7:0, što je bila najveća pobjeda u ovom krugu natjecanja.

U srijedu su na rasporedu utakmice Helsingborg - TNS, Vardar - BATE, Linfield - AEL Limassol, Dinamo Zagreb - Ludogorec te Slask - Budućnost.

• Obrisan korisnik25.07.2012. u 12:34
    Maribor ima otvoren put za grupnu fazu Evropske lige, ali i Dudelange je sretan da igra s Mariborom. Šanse za obadvije ekipe. Dudelange očito nisu bezveznjaci, jer na stranu rezultat, prema izvještajima koje sam pročitao, izgleda da se nisu sretno provukli nekakvim bunkerom, nego... [više na forumu]
  • jandro25.07.2012. u 10:48
    nisu me naucili citati sastranske clanke u skoli :/ onaj bez grijeha neka baci kamen prvi