Anderlecht najuvjerljiviji, gostujući uspjesi Kobenhavna i Fenerbahčea, novi poraz Partizana

Igor Šestak • srijeda, 08.08.2012.

Još u utorak plasman u posljednje pretkolo lige prvaka izborili su Dynamo Kijev i BATE Borisov, a preostalih 12 utakmica odigrano je u srijedu navečer. Većina klubova je potvrdila pozitivne rezultate iz prvih utakmica, a većih iznenađenja nije bilo. Najuvjerljivije je u iduće kolo prošao belgijski Anderlecht, a najuzbudljivije je bilo u dvoboju Club Bruggea i Kobenhavna.

Najviše drame u srijedu je viđeno u Bruggeu. Prvi dvoboj Club Bruggea i Kobenhavna je završio bez golova, a u uzvratu su prvi do prednosti stigli domaćini i to u 24. minuti preko Figuerasa. Rezultatskih promjena nije bilo sve do 61. minute kada je Jorgensen zabio za 1:1. Samo pet minuta kasnije Belgijcima je novo vodstvo donio Odjidja-Ofoe i činilo će Danci preseliti u Europsku ligu. Ipak, s time se nisu složili Bolanos i Cesar Santin, koji su Kobenhavnu prvo u 78. minuti donijeli izjednačenje, a zatim i potpuni preokret u petoj minuti sudačke nadoknade.

Nakon lošeg rezultata pred domaćim navijačima u prvoj utakmici trećeg pretkola, Fenerbahče je u uzvratu porazio Vaslui s visokih 4:1 i tako izborio nastup u četvrtom pretkolu Lige prvaka. Mrežu Rumunja je načeo Caner Erkin u 12. minuti, ali su domaćini samo dvije minute kasnije izjednačili preko Niculaea. Rezultat koji je garantirao produžetke stajao je sve do 71. minute, a tada je u razmaku od samo pet minuta dva gola postigao Dirk Kuyt. Prolaz turskog kluba zapečatio je Sow u sudačkoj nadoknadi.

Belgijski prvak Anderlecht plasirao se u četvrto pretkolo Lige prvaka s izrazito uvjerljivih 11:0 protiv litavskog Ekranasa. Belgijci su u prvoj utakmici na domaćem terenu slavili s 5:0, a gol više su zabili u uzvratnoj utakmici igranoj u Vilniusu. Put je Anderlechtu olakšan u 25. minuti kada je domaći vratar Zubas zaradio crveni karton, a zanimljivo je da se ni jedan igrač u listu strijelaca nije upisao dva puta. Pogotke su redom postizali Kljestan, Praet, Yakovenko, De Sutter, Molins i Fernando.

Švedski Helsingborgs je s prve utakmice u Wroclawu donio pobjedu od 3:0 nad Slaskom, a uzvratna utakmica je završila 3:1 za domaćine. Slask je poveo golom Diaza, ali je rezultat preokrenuo Sorum hat-trickom u periodu od 43. do 68. minute. Uvjerljivu pobjedu iz prve utakmice u prolaz je pretvorio i slovenski Maribor protiv luksemburškog Dudelangea. Na gostovanju u Luksemburgu jedini gol za Slovence je zabio Mertelj. Maribor je ukupno slavio s 5:1, a svih 90 minuta je odigrao hrvatski veznjak Dejan Mezga.

Renato Kelić je odigrao svih 90 minuta u drugom porazu Slovana iz Libereca od rumunjskog Cluja. Rumunji su poveli golom Kapetanosa u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena, Šural je izjednačio u 58. minuti, a Cluj je do pobjede stigao golom Sougoua u četvrtoj minuti sudačke nadoknade drugog dijela i tako s ukupnih 3:1 prošao dalje.

Opasno je živio švicarski Basel. Nakon pobjede 1:0 nad Moldeom u Norveškoj, švicarski se klub u 32. minuti uzvratne utakmice našao u zaostatku. Strijelac vodećeg gola za Molde bio je Berget. Odlučujući trenutak ovog dvoboja dogodio se u 75. minuti kada je David Degen osigurao Baselu prolaz u četvrto pretkolo. Norvežani su u sudačkoj nadoknadi imali priliku s bijele točke, ali je Hosethov udarac obranio Sommer.

Partizan je nakon poraza na Cipru, s istih 1:0 izgubio i na domaćem terenu od AEL Limassola te će svoj europski put nastaviti u četvrtom pretkolu Europske lige. Strijelac jedinog pogotka na utakmici bio je Dossa Junior. Panathinaikos je s visokih 3:0 svladao škotski Motherwell i tako prošao dalje s ukupnih 5:0. Strijelci za grčku momčad bili su Christodoulopoulos, Mavrias i Sissoko.

Izraelski predstavnik Hapoel Kiryat Shmona je pitanje pobjednika protiv Neftčija riješio još u prvoj utakmici na domaćem terenu pobjedom 4:0, a dvoboj u Bakuu je završio 2:2. Golovima Ledleya i Samarasa Celtic je s 2:0 pobijedio HJK u Helsinkiju te se s ukupnih 4:1 probio u posljednje pretkolo Lige prvaka.

Ždrijeb četvrtog pretkola je u podne 10. kolovoza.