Igor Šestak • nedjelja, 07.10.2012.

U nedjelju je zaključeno sedmo kolo Bundeslige. Najvažnija vijest je da Borussia Dortmund još jednom nije pobijedila te da zaostatak aktualnih prvaka za vodećim Bayernom iznosi velikih deset bodova. Stuttgart i Bayer su odigrali uzbudljiv remi s četiri pogotka koje su zabili Ibišević i Kießling, a druga Borussia je napokon prekinula negativan niz rezultata i s 2:0 pobijedila Eintracht iz Frankfurta.

Važan dvoboj odigrali su u Hannoveru istoimeni domaćin i Borussia iz Dortmunda. Nakon Bayernove pobjede nad Hoffenheimom, Borussia se našla u zaostatku od deset bodova za Bavarcima i s teškog gostovanja su joj hitno trebali bodovi. Hannover je pak u prvih šest kola osvojio jedan bod manje od momčadi iz Dortmunda.

Pod tjednom su i jedni i drugi igrali utakmice u europskim natjecanjima, a zadovoljniji je mogao biti Hannover, koji je s 2:1 pobijedio Levante. Borussia je na gostovanju kod Manchester Cityja vodila pa prosula prednost te se morala zadovoljiti s jednim osvojenim bodom.

Unatoč tome što su ove dvije momčadi u prvih šest kola zajedno postigle 30 golova, sama utakmica nije bila posebno atraktivna. Najvažniji trenutak u prvom poluvremenu dogodio se u 26. minuti, a kreirali su ga Poljaci u žuto-crnim dresovima. Lucasz Piszczek je asistirao s desne strane, a Robert Lewandowski pogodio za 1:0. Nekoliko odličnih prilika za 2:0 imao je treći Borussijin Poljak, Jakub Blaszczykowski, ali nije bio precizan. Nažalost po Jürgena Kloppa, popularni Kuba se ozlijedio i nije mogao nastaviti utakmicu pa ga je u 39. minuti zamijenio Großkreutz.

U nastavku su i jedni i drugi propustili nekoliko dobrih prilika, a pred kraj utakmice trener Hannovera, Mirko Slomka, bacio je sve krate u napad. To mu se isplatilo u 86. minuti kada je Mame Biram Diouf pogodio za 1:1, nakon asistencije Ya Konana. Diouf je u igru ušao u 67. minuti umjesto Sobiecha. Valja dodati da je hrvatski reprezentativac Ivan Perišić cijelu utakmicu odgledao s klupe za pričuve dortmundske momčadi.

Ovim remijem ne mogu biti zadovoljni jedni ni drugi. Osim što im se dodatno povećao zaostatak za Bayernom, nisu uspjeli dostići ni Schalke, koji sada drži treće mjesto s 14 osvojenih bodova. Borussia će imati priliku prestići Schalke u idućem kolu kada igraju međusobno u Dortmundu, a Hannover će gostovati kod drugoplasiranog Eintrachta.

Vrlo uzbudljivo bilo je u utakmici Stuttgarta i Bayera iz Leverkusena. Domaćini ove utakmice su u prvih šest kola osvojili tek pet bodova, dok ih je Bayer imao dvostruko više. Pod tjednom su i jedni i drugi igrali utakmice Europske lige u Norveškoj, a bolje je prošao Bayer koji je s 1:0 slavio kod Rosenborga. Stuttgart je doživio poraz od Moldea 2:0.

U njihovoj međusobnoj utakmici gledatelji su na Mercedes-Benz Areni mogli vidjeti četiri pogotka, po dva u svakom poluvremenu i samo dva strijelca. Bio je to međusobni okršaj Vedada Ibiševića i Stefana Kießlinga, koji je završio bez pobjednika.

Do vodstva su prvi stigli gosti i to u 13. minuti. Kießling je pogodio mrežu Ulreicha nakon asistencije Bellarabija. Vodstvo gostiju trajalo je samo šest minuta. Ibišević je uspješno realizirao najstrožu kaznu za svoj prvi pogodak. Do poluvremena su mreže mirovale, a nakon deset minuta igre u nastavku Ibišević je doveo Stuttgart u vodstvo. Vodstvo domaćina trajalo je kraće od Bayerovog jer je Kießling u 59. minuti pogodio za konačnih 2:2.

U posljednjih pola sata i jedni i drugi su pokušavali doći do trećeg pogotka, ali mreže se više nisu tresle. Bayer je ovim remijem dospio na peto mjesto tablice, odmah iza dortmundske Borussije. Stuttgart je sa šest osvojenih bodova tek jedno mjesto iznad opasne zone u kojoj su trenutno Augsburg, Wolfsburg i Greuther Fürth.

Nakon poraza u Europskoj ligi od Fenerbahčea, Borussia Mönchengladbach je u sedmom kolu Bundeslige ugostila drugoplasirani Eintracht iz Frankfurta i već u prvih 25 minuta zabila dva pogotka i postavila konačni rezultat utakmice.

Domaći trener Lucien Favre djelomično je ispremiješao svoju momčad pa su poziciju u prvih 11 dobili Rupp, Alvaro Dominguez i Marx, a u sastavu nije bilo standardnih Hankea i Cigercija. Gostima je nedostajao bivši igrač Borussije Anderson, a zamijenio ga je Demidov.

Borussia nije ubilježila pobjedu još od 29. kolovoza i uzvratne utakmice doigravanja za Ligu prvaka, kada je s 2:1 slavila u Kijevu. U prošlom kolu Bundeslige teško je stradala na gostovanju kod imenjaka iz Dortmunda, a slast pobjede napokon je osjetila nakon dvoboja s Eintrachtom, kojem je to prvi poraz u prvenstvu nakon odličnog starta u sezonu.

U prilično izjednačenoj utakmici Borussija je uspješno realizirala dvije šanse u prvom poluvremenu, a onda u nastavku spretno čuvala stečeno vodstvo. Već u osmoj minuti Juan Arango je iskoristio neopreznost gostujuće obrane, uzeo jednu loptu i s 30 metara neobranjivo pogodio vrata Trappa. Na 2:0 povisio je Luuk de Jong u 24. minuti nakon asistencije Nordtveita.

Borussia sada ima devet osvojenih bodova i drži deseto mjesto na tablici. Eintracht je još uvijek drugi, ali za vodećim Bayernom sada zaostaje pet bodova.

• Obrisan korisnik08.10.2012. u 08:23
    Koliko je Dortmund bio superionaran prošle sezone toliko ako ne i više ove sezone su Bavarci
  • nido08.10.2012. u 00:40
    Hohohooooooooooo ovo je vec ozbiljnija prednost s obzirom da ih namjeravamo potuc u oba debija dakla i u Dortmundu i u Munchenu pa ce prednost nad zutima narast na ogromnu :-PPPPP Borusia pada MIA SAN MIA
    nido
  • Obrisan korisnik07.10.2012. u 20:07
    utakmica je bila itekako atraktivna...mozda i najbolja trenutno u ovoj sezoni...BVB je mogao rijesit sve u 1 pol. ali u drugom mogu isto biti sretan sto je ostalo 1-1 jer Hannover je bio bolja ekipa (ponisten pogodak-opravdano Hannovera ) i 'mrtva sansa sa 2 metra Dioufa i jedan skoro autogol BVB-a... [više na forumu]