Planinić vukao Himki protiv Talijana, Ukić raspoložen u Ateni

Ivor Krapac • četvrtak, 29.11.2012.

U potrazi za putnicima u Top 16, u četvrtak je riješena većina nepoznanica u skupini A košarkaške Eurolige. U drugi krug ići će madridski Real, Panathinaikos i Himki, blizu je i Fenerbahče Ülker, dok su na izlaznim vratima Union Olimpija i Mapooro Cantu, koji su u osmom kolu pretrpjeli poraze u gostima. Pritom su važne uloge u redovima pobjednika imali Zoran Planinić i Roko Leni Ukić...

Himki - Mapooro Cantu 77:53

Poslije izjednačene prve četvrtine, okončane s 24:23 za goste iz Italije, Himki je na putu do očekivane pobjede proradio u drugoj dionici, a ključ rezultatskog bijega bio je u obrani. Momčad iz Moskovske oblasti je više od četiri minute držala suparnike bez ubačaja iz igre, a u napadu su to kapitalizirali odlaskom iznad 10 poena prednosti, do 39:28.

Na poluvremenu je bilo 44:31 za Himki, dok je preostalih 20 minuta donijelo nastavak trenda iz druge četvrtine. S rastom svoje prednosti, domaći su u četvrtoj dionici bili i na +26, a na kraju je na semaforu stajalo malo manje od toga.

Među Himkijevim adutima, Zoran Planinić je i ovog puta bio na visokoj razini, što je ove sezone već uobičajeno. Ubilježio je 14 poena, šest asistencija i četiri skoka, sa 6/9 iz igre i 2/2 iz slobodnih bacanja. Paul Davis također je imao 14 poena, dok je Krešimir Lončar svojih nepunih 16 minuta iskoristio za četiri poena i sedam skokova.

Goste je sa 16 poena i četiri skoka vodio Manučar Markoišvili, a prvi u pratnji bio je Maarten Leunen, koji je dodao 11 poena.

Panathinaikos - Union Olimpija 80:72

U Ateni je bilo puno napetije nego u Rusiji. Union Olimpija posustala je tek u završnici utakmice, nakon što su minutu i pol do kraja bili na zaostatku od 74:70, ali što zbog svojih promašaja ili izgubljenih lopti, što zbog suparničkih skokova u napadu, nisu učinili stvari još zanimljivijima.

Panathinaikos je stavio "točku na i" mini-serijom od 6:0, za povećanje na 80:70 desetak sekundi do kraja, a taj niz je polaganjem za 10 razlike zaključio Roko Leni Ukić. Hrvatski reprezentativac završio je s 14 poena uz 4/6 iz igre i 6/8 iz slobodnih bacanja, dodajući i četiri skoka za 19 i pol minuta na parketu.

Prije završnih minuta u kojima je pala odluka, atenski Zeleni propustili su lakše privesti utakmicu kraju. U drugoj četvrtini su prvi put pobjegli do 15 poena prednosti, u trećoj su imali i +17, ali žilavi Ljubljančani uspjeli su vratiti neizvjesnost.

Uz Ukića, 14 poena za Panathinaikos zabio je i Marcus Banks, koji je dodao i pet asistencija. Stephane Lasme imao je 13 poena, osam skokova i četiri blokade.

Za Ljubljančane, koji će u nedjelju u 11. kolu ABA lige ugostiti Cibonu, najviše su zabili Jaka Blažič (19) i Dino Murić (14). Dražen Bubnić se za 14 i pol minuta u igri istaknuo samo skakački, sa šest uhvaćenih lopti, ostajući bez poena i s 0/6 iz igre.