Bundesliga, 15. kolo, 01.12.2012, 18:30 h
Bayern
Bayern 1:1(0:0) Borussia Dortmund
Borussia Dortmund

Igor Šestak • subota, 01.12.2012.

Veliki derbi njemačkog nogometa između Bayerna iz Münchena i Borussije iz Dortmunda završen je podjelom bodova. Strijelci za 1:1 bili su Kroos i Götze, a za pobjedom više mogu žaliti Bavarci jer su imali bolje prilike, posebno u završnici utakmice, kada se iskazao gostujući vratar Weidenfeller. Ovakvim raspletom derbija Bayern je zadržao 11 bodova prednosti pred Borussijom, dok pred drugoplasiranim Bayerom ima osam bodova prednosti. U derbiju su sudjelovali i hrvatski igrači. Mandžukić je odigrao 86. minuta, dok je Perišić u igru ušao u 73. minuti.

Bayern München - Borussia Dortmund 1:1 (0:0)

München, Allianz Arena
15. kolo Bundeslige
Suci: Peter Gagelmann, Matthias Anklam, Sascha Thielert

Strijelci: 1:0 Kroos 67', 1:1 Götze 74'

Bayern München: Neuer - Lahm, Dante, Badstuber (od 37' Boateng), Alaba - Schweinsteiger, Javi Martinez - Müller, Kroos, Ribery - Mandžukić (od 86' Gomez)
Trener: Jupp Heynckes

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotić (od 81'Santana), Hummels, Schmelzer - Bender, Gündogan - Błaszczykowski (od 73' Perišić), Götze (od 90' Schieber), Reus - Lewandowski
Trener: Jürgen Klopp

S 37 osvojenih bodova u prvih 14 utakmica, Bayern je u 15. kolu Bundeslige na svojoj Allianz Areni ugostio svoje najveće rivale i aktualne prvake, nogometaše Borussije iz Dortmunda. Crno-žuti su u München doputovali s čak 11 bodova zaostatka za Bayernom pa je ova utakmica imala veliki značaj u borbi za naslov prvaka, iako sezona još nije niti na polovici. Bayern i Borussia u posljednjih su 19 sezona Bundeslige zajedno osvojili čak 15 naslova prvaka, a o interesu za ovu utakmicu najbolje govori podatak da je izravni prijenos išao u 203 zemlje svijeta.

Posljednja četiri derbija u Bundesligi otišla su na stranu momčadi iz Dortmunda, baš kao i prošlogodišnje finale Kupa, ali Bayern je na početku ove sezone uspio slaviti u Superkupu i prekinuti negativni niz u dvobojima s Borussijom.

Svaka momčad u derbi je ušla s jednim značajnim izostankom. Jupp Heynckes na raspolaganju nije imao Arjena Robbena, a ofenzivnu je četvorku složio s Müllerom, Kroosom, Riberyjem te Mandžukićem, kojem je dao prednost u odnosu na Gomeza i Pizarra. Borussia je bila lišena usluga svog kapetana Kehla pa je traku ponio vratar Weidenfeller. U napadu je igrao Lewandowski, a iza njegovih leđa Jürgen Klopp je postavio Reusa, Götzea i Błaszczykowskog, dok su na klupi ostali Großkreutz i Perišić.

Prvi udarac na utakmici uputio je Ribery u drugoj minuti, ali lopta je otišla pored gola. Bayernov obrambeni dio momčadi u utakmicu je krenuo vrlo nesigurno. Malo je nedostajalo da Reus u četvrtoj minuti iskoristi lošu reakciju Neuera nakon povratne lopte Badstubera. Srećom po Bavarce, lopta se od Reusa odbila prema kutu igrališta pa njihova vrata nisu bila ugrožena. Iz Bayernove blage dominacije u početnoj fazi utakmice došle su prilike za Müllera i Kroosa. Prvu situaciju sjajnom je reakcijom očistio Subotić, a udarac Kroosa iz daljine bio je neprecizan.

Ključni trenutak

Prijelomni trenuci ove utakmice dogodili su se oko 55. minute. Sve do tada derbi je bio čisto taktičko nadmudrivanje bez prilika i bez dobrih akcija. No, u posljednjih nešto više od pola sata momčadi su pokazale puno bolji nogomet, stvorile su mnogo prilika i postigle dva pogotka, a do pobjede su mogli i jedni i drugi. Ipak, s obzirom na prikazano remi je vjerojatno pravedan ishod ovog dvoboja.

U prvih 30 minuta prave su prilike izostale, a igra se uglavnom odvijala između dva šesnaesterca. Bayern je imao prednost u posjedu lopte, ali ta je inicijativa Bavaraca bila prilično jalova i nije donosila prigode. Igračima Bayerna velike probleme zadavao je visoki pritisak Crno-žutih i teško su prenosili loptu na suparničku polovicu. Borussia također nije bila opasna u svojim napadima, a prvi udarac prema vratima Neuera uputila je tek u 25. minuti preko Bendera.

Veliki udarac domaćini su doživjeli u 35. minuti kada se nakon duela s Götzeom ozlijedio Badstuber. Ozljeda lijeve noge činila se prilično ozbiljna te je stoper Bayerna morao biti iznesen na nosilima. Umjesto njega ušao je Boateng.

Borussia je u posljednjih deset minuta uspjela zagospodariti terenom, a u 44. minuti došla je najbolja prilika prvog poluvremena. Nakon odlične duge lopte Hummelsa iz voleja je silovito pucao Reus, ali je Neuer bio na mjestu i odbio loptu u korner. Bila je to posljednja akcija vrijedna spomena i prilično slabo prvo poluvrijeme završilo je bez golova.

Nastavak je počeo bez izmjena, a nakon samo deset sekundi Mandžukić je glavom spustio loptu za Kroosa koji je iz prve pucao s dvadesetak metara, ali visoko preko gola.

Na novu veliku priliku čekalo se do 52. minute, a kreirali su ju ponovno gosti. Hummels je pravovremeno utrčao na loptu upućenu iz slobodnog udarca, ali ju nije uspio najbolje zahvatiti pa je Neuer izbio u korner. Utakmica je nakon toga napokon malo živnula. Svoj prvi udarac na utakmici uputio je dvije minute kasnije Mandžukić, a na drugoj su strani Neueru u idućim minutama prijetili Reus i Götze.

Igrač utakmice

Roman Weidenfeller: Za igrača utakmice konkurirali su strijelci Kroos i Götze, ali odlučujuću ulogu u završnici utakmice imao je vratar Borussije. Istaknuo se s nekoliko sjajnih obrana, od kojih je posebno upečatljivo obranio udarac glavom Javija Martineza u 88. minuti.

Nakon 60. minute Bayern je uspostavio dominaciju i pojačao pritisak na gostujuću obranu. Stvorili su Heynckesovi igrači nekoliko poluprilika, u 66. su minuti tražili kazneni udarac, a onda su minutu kasnije poveli. Dugu loptu prihvatio je Müller na rubu gostujućeg kaznenog prostora pa ju odložio za Kroosa. 22-godišnji veznjak jednim je lažnjakom prevario i Hummelsa i Subotića pa ljevicom pogodio donji desni kut Borussijinog gola.

Klopp je reagirao uvođenjem Perišića umjesto Błaszczykowskog u 73. minuti, a nakon kornera u 74. Borussia je izjednačila. Centrirao je Reus, Loptu je na prvoj stativi zahvatio Mandžukić, ali ju nije izbio već samo prenio do neobjašnjivo samog Götzea, koji ju je s 12 metara od vrata silovitim udarcem pospremio u donji desni kut.

Deset minuta prije kraja utakmice prisilnu je izmjenu morao napraviti i Klopp. Pri jednom padu ozlijedio se Subotić, a umjesto njega ušao je Santana. Veliku priliku za pobjedu Bayerna imao je u 85. minuti Müller, nakon što mu je Mandžukić prenio loptu glavom, ali je pucao pored gola. Minutu kasnije umjesto Mandžukića je ušao Gomez i nakon 15 sekundi na travnjaku gurnuo u priliku Kroosa, čiji je udarac obranio Weidenfeller. Niz Bayernovih prilika nastavio je Müller udarcem s ruba kaznenog prostora, kojeg je vratar Borussije jedva odbio u korner. Nakon centaršuta glavom je odlično pucao Javi Martinez, a nevjerojatnom se obranom istaknuo Weidenfeller i spasio Borussiju poraza.

Bile su to posljednje prilike na utakmici pa su se momčadi morale zadovoljiti po jednim bodom. Pobjedi su bliže bili Bavarci, ali neće biti nezadovoljni jer prednost pred rivalima ostala je 11 bodova. Bayernu se današnjom pobjedom na osam bodova približio Bayer iz Leverkusena, ali titula jesenskog prvaka Bavarcima je već zajamčena jer su do zimske stanke ostala još samo dva kola.

• Obrisan korisnik02.12.2012. u 10:57
    Imala je Borussia svoje šanse, ipak Bayern je bio na razini više vremena no Borussia. Eh, da je Lewandowski imao ijednu od one dvije-tri mrtve šanse (Hummels falio loptu, Gotze glavom) bio bi to knock-out, ovako ipak Bayern može žaliti za dva boda jer je Weidenfeller stvarno spasio Borussiu...
  • danchy01.12.2012. u 21:24
    ne boj se ti za Dortmund i temperaturu tamo. BVB nema 50-60 milijuna eura za potrošit svake sezone, a Bayern već 5. tekmu zaredom ne može slavit u prvenstvu... Bayern je bio bolji, ali da su na početku drugog poluvremena Hummels i Reus iskoristili prilike drukčije bi se ovo razvilo. nema veze... [više na forumu]