Brose uhvatio zadnji vlak za Top 16, Bešiktaš zaustavio Lietuvos Rytas

Ante Zovko • četvrtak, 13.12.2012.

Barcelona je zadržala prvu poziciju unatoč porazu od moskovskog CSKA-a u posljednjem kolu skupine D Eurolige. Posljednji putnik u drugi krug je Brose Baskets poslije dramatične pobjede protiv Partizana u produžetku. Bešiktaš je od ranije bio siguran na trećem mjestu, a uz to je odnio pobjedu protiv Lietuvos Rytasa za koji je jako dobru utakmicu odradio Leon Radošević.

CSKA je upisao Pirovu pobjedu u Barceloni jer su mu trebala 22 poena razlike kako bi preoteo prvu poziciju. Uspio je tek nanijeti španjolskom prvaku prvi poraz u Euroligi ove sezone, pa tako nijedna momčad osnovni dio sezone nije završio bez izgubljene utakmice.

Odlično je utakmicu otvorila ruska momčad povevši 19:7 već u četvrtoj minuti, ali Barcelona se vraća uz dobru rolu Ante Tomića već do završetka prve četvrtine (19:24). Gosti su vodili do sredine druge četvrtine, a onda je Barcelona serijom 19:1 potpuno okrenula rezultat i završila poluvrijeme s prednošću 47:41.

Teodosić je bio dirigent povratka Moskovljana u igru, uz pomoć prije svih Krstića i Hrjape. Nakon što je treća četvrtina završena 58:55 za Barcelonu, CSKA je prestao juriti rezultat i u zadnjoj minuti prešao u prednost. Presudila je Teodosićeva trica, što su Jackson i Krstić potvrdili s linije slobodnih bacanja.

Navarro je postigao 17 poena za Barcelonu, Tomić 12 (5/8 za dva) uz tri skoka, dvije osvojene i dvije izgubljene lopte. Po 11 su dodali Huertas, Lorbek i Mickeal.

Iako je Janis Blum imao šut za pobjedu Lietuvos Rytasa, Litavcima ne bi donio prolaz jer je Brose pobijedio Partizan i prošao. Bešiktaš je u Vilniusu slavio u posljednjim trenucima, ali i strepio na kraju zbog pobjede.

Litavska momčad počinje utakmicu serijom 10:2, ali se gosti smjesta vraćaju. U 15. minuti Samardžiski postavlja 29:19 za Lietuvos, ali Bešiktaš se opet ne da i na poluvrijeme se odlazi s domaćim vodstvom (39:33).

Radošević u 25. minuti postavlja devet poena razlike. Jerrells i Cetin ubacuju trice i vraćaju Bešiktaš koji poslije tri četvrtine zaostaje minmalno (54:51). Turci prelaze u vodstvo početkom posljednje četvrtine. Minutu i pol prije kraja Radošević ubacuje jedno od dva bacanja. Markota promašuje oba bacanja 12 sekundi prije kraja, a Radošević ne uspijeva položiti za pobjedu.

Markota je završio susret sa šest poena, četiri skoka i dvije asistencije. Ewing je bio najefkasniji s 14, 12 je dodao Cetin. Jerrells je ubacio deset uz šut za dva 5/12. Radošević je bio drugi strijelac Rytasa s 11 poena (5/13 za dva) te dodao deset skokova, tri asistencije, ali i pet izgubljenih lopti. Ivanov je bio prvi strijelac Litavaca sa 16 poena.

Partizan se oprašta od europskog natjecanja poslije poraza u produžetku (90:92) u Bambergu od Brose Basketsa. Presudila su slobodna bacanja, a igračima srbijanskog prvaka u ključnim je trenucima zadrhtale su ruke.

Brose je na ulasku u posljednju četvrtinu vodio 68:62, ali je upao u realizatorsku krizu. Koristi to prvo Musli, zatim Lučić, pa Gordon i dvije minute prije isteka 40. bilo je 75:74 za Brose koji gotovo ništa nije mogao pogoditi. Lučić postavlja 77:78 30 sekundi prije kraja. Jacobsen izjednačuje s linije, da bi poslije promašaja Brose ubacio koš iz igre (80:78). Četiri sekunde su ostale kad je Milosavljević namjerno promašio drugo slobodno bacanje, a Gordon zakucava za 80:80 i produžetak.3

Westermann pogađa tricu za 82:84, ali Brose ubrzo prelazi u vodstvo. 50 sekundi prije isteka vremena Milutinov vraća prednost gostima (88:89). Milosavljević zatim brzopleto pokušava s trice, Westermann gubi loptu, a s linije Brose postavlja 91:89. Kad je semafor pokazivao još sedam sekundi, loptu je imao Partizan, ali ju je izgubio. Goldsberry je fauliran u kontri i pogađa samo jednom (92:89). Milosavljević je pokušao baciti tricu preko terena, ali je zaustavljen prekršajem. Pogodio je drugo, prvo nije, treće je namjerno promašio, i dohvatio loptu, ali nije uspio realizirati iz slabe pozicije.

Nachbar je predvodio Nijemce s 23 poena i pet skokova, Gavel je postigao 16 (trica 1/6). Gordon je ubilježio 14 poena i 15 skokova za Partizan. Strijelce je predvodio Lučić s 19 poena, dok je Westermann dodao 16.

• Obrisan korisnik14.12.2012. u 12:36
    E moj kvazi novinaru, nije Markota ništa donio Besiktasu, trebali su izgubiti zbog njega. Do tog trenutka je imao 4/4 slobodna, a onda promasio oba!
  • Obrisan korisnik14.12.2012. u 10:40
    ako je markota doneo pobedu besiktasu sa dva namerno promasena penala 5 sekundi pre kraja onda ok. obratite paznju sta pisete, bolji naslov bi bio blooms promasio polaganje za pobedu.
  • Obrisan korisnik14.12.2012. u 08:25
    jedino je Partizan odigrao solidno,a ovi dvoje su katastrofa odigrali i Olimpija i Cedevita
  • narada10814.12.2012. u 02:08
    ne kuzim: jel' Markota to promasio iz traljavosti/nervoze ili se mu mora predbaciti neko taktiranje na stetu Partizana?