Premijer: Tijesna pobjeda Dubrave i 47 golova Karlovačke banke za potvrdu "zaleđa" Sisciji

Ivan Dominik • nedjelja, 16.12.2012.

Nakon 14. i 15. kolo Premijer lige ostalo je krnje i neodigrano do kraja zbog jedne nedovršene, odnosno neodigrane utakmice. Dvoboj Bjelovara i Vidovca je odgođen za idući petak pa je odigrano šest utakmica, koje su se raspodijelile na četiri pobjede domaćina i samo dvije gostiju, bez remija.

Posljednje kolo jesenskog dijela prvenstva rukometne Premijer lige ostalo je zasad nedovršeno, kao i 14., odnosno pretposljednje kolo Premijer lige. Odigrano je šest susreta od sedam, a pobjede su zabilježile četiri domaćinske i dvije gostujuće momčadi. "Na strani" su teško, tijesno i u napetim utakmicama slavili Dubrava i Poreč protiv Spačve u Vinkovcima, odnosno Gorice. A kod kuće su uvjerljive i visoke pobjede upisale ekipe Siscije protiv Zameta, Splita protiv Buzeta te Karlovca, koji je s golemih 25 golova razlike nadvisio Varteks, dok je Medveščak u gustom okršaju slavio protiv Marine iz Kaštel Starog...

Splićani nevjerojatno sigurni protiv Buzeta, Poreč potvrdio dobru formu u Velikoj Gorici

U prvoj utakmici kola, odigranoj još u petak, momčad Splita na kultnim Gripama je ugostila neugodni Buzet. Splićani su odigrali nevjerojatno konzistentnu i dobru utakmicu; povevši od početka susreta s osjetnom razlikom, nisu se više osvrtali te su nakon 18:12 na poluvremenu lakoćom u nastavku potvrdili trijumf. Buzet se pokušavao vraćati, i imao je nekoliko prilika za egal, ali nikad nisu ozbiljnije zaprijetili vodstvom. Stoga su poraženi podosta uvjerljivo jer su se nakon velike borbe krajem utakmice praktički i predali.

Završilo je rezultatom 31:25 za domaćine, uz "prelamanje" dvoboja u zadnjih 15 minuta utakmice, a do pobjede su mladu momčad Splita vodili Natko Merhar s devet pogodaka, Jakov Previšić sa 16 obrana te Jakov Vranković, koji je poentirao sedam puta. Vratari poraženog Buzeta imali su pišljivih devet obrana, a u polju su najefikasniji bili Neno Gašpar i Ivan Vrkljan, svaki s po šest zgoditaka.

Subotnji su natjecateljski dan, pak, otvorili u Velikoj Gorici rukometaši iz Poreča i domaće Gorice. Favorizirana momčad Poreča tražila je u Gorici treću uzastopnu pobjedu, dok je domaći sastav želio izbjeći treći poraz zaredom. U svom su naumu uspjeli - gosti. Od samog početka Poreč je započeo mnogo bolje na krilima nezaustavljivog Stefana Vujića koji je neumoljivo zabijao, dok je prednost njegove momčadi rasla - praktički razmjerno s vremenom - i zaustavila se na 12:8 gostiju nakon pola sata igre.

U drugom je poluvremenu, koje je bilo nešto efikasnije, domaćin zaigrao nešto bolje i uspio je neko vrijeme odlijevati Porečanima, međutim, kada je trebalo, kvalitetniji je Poreč prevagnuo i na kraju slavio s 26:21. Gorica je imala u čitavoj utakmici samo dva izjednačenja (12:12 i 18:18), oba u drugom dijelu, a nijednom nije vodila. Do pobjede je Istrane osim osmerostrukog strijelca Stefana Vujića vodio i vratar Tomislav Sladoljev s 13 obrana, dok je za domaćine Dario Vozab bio najbolji zabivši šest golova.

Skoro 50 golova Karlovca, gusto i tijesno u Vinkovcima i "medvjeđem brlogu"

Najlakši posao u 15. kolu Premijer lige imala je momčad Karlovačke banke, koja je za kraj polusezone dočekala "fenjeraša" lige, Varteks Di Caprio. Jednosmjeran i zahvaljujući Karlovčanima vrlo efikasan susret bio je riješen već nakon prve četvrtine provedenog vremena na parketu, jer je već tada domaćin imao prednost od deset i više golova razlike (15:4 u 17. minuti). Do poluvremena je ta prednost narasla na 23:11 za Karlovčane, a do kraja dvoboja su isti zabili gotovo 50 pogodaka.

Završilo je s nestvarnih 47:22 za domaće, koji su tako ostvarili pobjedu nakon dva poraza u nizu i prekinuli lošu seriju, dok su upisali vjerojatno jednu od najvećih svojih pobjeda ikad u Premijer ligi. Za sjajne Karlovčane najviše je zabio Dominik Smojver, čak 11 pogodaka od 14 pokušaja, dok je Luka Cindrić dodao devet, a Vuko Borozan sedam pogodaka. Vratarski trojac domaćih razbranio se sa zajedničkom 21 obranom, dok su im kolege na drugoj strani ubilježile samo 12 istih. Najbolji strijelac Varaždinaca bio je fantastični Marko Breljak s 11 zgoditaka, točno 50 posto cijele momčadi Varteksa.

Gusto je i neizvjesno bilo u dvije utakmice posljednjeg kola jesenskog dijela prvenstva; u zagrebačkom "medvjeđem brlogu" Medveščak je odigrao infarktnu i tešku utakmicu protiv Marine iz Kaštele, ali je na kraju pobijedio s 24:23. Nakon vrlo izjednačenog prvog poluvremena, koje su golovima u završnici s 14:12 za Medvjede priveli Ante Tokić i Robert Magdić, u nastavku je susreta bilo vrlo vatreno. Gosti su na početku nastavka preokrenuli rezultat, da bi se Medveščak sredinom drugog poluvremena vratio prvo u egal, a nešto kasnije i u vodstvo.

U posljednjih deset minuta Medvjedi su ušli s "plus tri", Mislav Nenadić je tri minute prije kraja izjednačio za 22:22 Marine, ali onda fenomenalni mladi Marko Gotovac zabija dva uzastopna pogotka i anulira još jedan Nenadićev gol za konačnih "plus jedan" i pobjedu Medveščaka. Najefikasniji u redovima domaćih bio je Ante Gadža sa šest golova, dok su Gotovac, Tokić i Dario Jagić dali svaki po četiri gola. Samo šest obrana imali su čuvari mreže Medvjede, naspram 17 "parada" golmana iz Dalmacije, međutim, osim Mislava Nenadića, koji je zabio deset golova, Marina nije imala raspoloženog igrača i u tomu može tražiti najveće razloge poraza.

Sličan scenarij kao u Zagrebu viđen je i u Vinkovcima gdje je domaća i slabašna momčad Spačve dočekala uragansku Dubravu, koja ove sezone igra fenomenalno. Trećeplasirana momčad prvenstva kao i Karlovačka banka tražila je prekid serije od dva uzastopna poraza, a to je i uspjela nakon vrlo napete i neizvjesne utakmice u srcu Slavonije. Efikasan je okršaj počeo vodstvom i boljom igrom domaćih, koje su se protegnule kroz čitavo poluvrijeme, pa je Spačva na odmor odnijela "zalihu" od dva zgoditka prednosti, konkretno - rezultat 16:14.

Međutim, Veprovi su to vodstvo stigli u 47. minuti golom briljantnog 18-godišnjaka na desnom krilu, Ivana Vide, kada su izjednačili na 24:24. Iako je do tada gotovo cijelo vrijeme vodila Spačva više nije imala snage ni znanja da se vrati u vodstvo, a Dubrava je pojačala, u zadnjih deset minuta ogleda u potpunosti okrenula susret, i na kraju slavila s 31:30. Izvrsnu 21 obranu upisao je Igor Totić na golu Dubrave, dok je najviše zabio Ante Kaleb - osam golova. Sedam je dodao Vida, a jedan manje Antonio Kovačević, dok je za Spačvu najviše zgoditaka dao Goran Đuričin, također osam. 12 od 13 obrana Vinkovčana skupio je Antonio Rimac, a istaknuli su se još Karlo Oroz sa sedam i stopostotni Mile Mišić s pet zgoditaka.

Kraj jesenskog dijela prvenstva

Kraj jesenske polusezone polako se bliži kraju, a većina ga je klubova već i dočekala. Jesenski je prvak, bez daljnjega, sisačka Siscia koja je s 25 bodova i 13 pobjeda uz dva poraza u 15 odigranih utakmica zauzela prvo mjesto na tablici, ispred Karlovačke banke i Dubrave, koji imaju bod manje.

Za kompletiranje cijelog prvog dijela prvenstva preostale su još dvije utakmice za odigravanje - jedna u 14. i jedna u 15. kolu. Iz 14. kola je još zaostala utakmica između Medveščaka i Buzeta, koja će biti odigrana u srijedu 19. prosinca. A posljednji ogled prvog dijela sezone bit će upriličen u petak 21. prosinca; sastat će se ekipe Vidovca i Bjelovara u Zagorju, a nakon tog dvoboja Premijer liga će za 2012. godinu biti završena.

Drugi dio sezone starta 16. kolom, koje se igra 2. i 3. veljače 2013. godine, a potom do kraja "regularne" sezone preostaje još deset kola. Poslije posljednjeg, 26. kola prvenstva, u Premijer ligu se uključuju i preostala dva najbolja hrvatska predstavnika, CO Zagreb i Nexe iz Našica te tek tada kreće ozbiljna borba za prvaka Hrvatske.