Veliki triler u Stožicama, Ljubljančanima pobjeda poslije tri produžetka

Ivor Krapac • ponedjeljak, 17.12.2012.

Posljednja utakmica 13. kola ABA lige riješena je tek poslije 55 minuta košarke. Union Olimpija je pred svojim navijačima nadjačala podgoričku Budućnost u ogledu s tri produžetka, nakon što su i jedni i drugi propuštali nekoliko prilika za pobjedu...

U napornom predbožićnom razdoblju u ABA ligi, Union Olimpija i Budućnost su u ponedjeljak potrošili jako puno zaliha energije u ljubljanskim Stožicama. Domaća momčad je u posljednjoj utakmici 13. kola slavila tek poslije tri produžetka, s 95:92, uz obavljanje najvećeg dijela posla u završnici utakmice mini-serijom od 4:0 za odlazak do 94:90.

U dolasku do četiri poena prednosti u završnici trećeg produžetka, Olimpiju je s četiri poena vodio Alen Omić, a iako u minusu, gosti su se do kraja izborili za još jednu lijepu priliku. Kod zaostatka od 94:92 u posljednjoj minuti, Demarquis Bost pucao je tricu za vodstvo Budućnosti, a nakon što nije ušla, Jaka Blažič je pogođenim slobodnim bacanjem na drugoj strani postavio konačni rezultat.

U posljednjim trenucima, Bost je probao i tešku tricu sa sirenom, za moguće poravnanje, a poslije tog pokušaja, domaća momčad mogla je početi sa slavljem.

Iz ranijeg dijela utakmice, Budućnost će ponajprije moći žaliti za propuštenim u drugom produžetku. U završnicu tog perioda ušli su s 82:79 na svojoj strani, a nakon prekršaja kojim su poslali Teemua Rannikka na crtu slobodnih, finski razigravač u domaćoj momčadi ubacio je prvo i promašio drugo bacanje, ali potom došao i do napadačkog skoka poslije promašaja, pa zabio dvicu za 82:82.

Dotadašnji dio susreta bio je vrlo izjednačen, s boljim početkom gostiju iz Podgorice, pa dolazak Ljubljančana na svoje u trećoj četvrtini, u kojoj su imali osam poena prednosti. No, već do ulaska u četvrtu četvrtinu Budućnost je uhvatila priključak (43:42), a jednako napeto nastavilo se i dalje, sve do kraja utakmice.

U momčadi Saše Filipovskog, šestorica igrača zabila su 10 ili više, a najefikasniji među njima bili su Blažič (19 poena, pet asistencija, četiri skoka) i Rannikko (17 poena). Sasu Salin pridodao je 14 poena, po četiri skoka i osvojene lopte, a Aron Baynes 14 poena, 11 skokova, tri osvojene lopte i dvije blokade, dok je Dražen Bubnić svoje 24 minute iskoristio za po sedam poena i skokova.

Među gostima, najbolji je bio Čedomir Vitkovac (33 poena, 10 skokova, četiri osvojene i šest izgubljenih lopti), a Vladimir Mihailović pridružio se s 24 poena.

Iz hrvatskog kuta gledanja, ovakav ishod bio je dobra vijest za Cedevitu, koja će u četvrtak ugostiti umornu i psihološki barem malo uzdrmanu Budućnost. Union Olimpija će, pak, istog dana biti domaćin Radničkom iz Kragujevca.