Bogdanović vodio Fenerbahče do prve pobjede, Barcelona prekinula niz Tabakove Caje

Ivor Krapac • četvrtak, 24.01.2013.

U četvrtak navečer odigrane su tri utakmice petog kola skupine F Topa 16 košarkaške Eurolige. U ogledu Fenerbahče Ülkera i Himkija u Istanbulu važne su uloge imali hrvatski košarkaši, dok je u Vitoriji prekinut 17 utakmica dugi pobjednički niz Caje Laboral, koju vodi Žan Tabak. U posljednjem susretu večeri Olympiakos je bio uspješan u Tel Avivu...

Bogdanović odličan, Fenerbahče konačno uspješan

Fenerbahče Ülker morao je čekati peto kolo za prvu ovosezonsku pobjedu u euroligaškom drugom krugu. Momčad Simonea Pianigianija je pred svojim navijačima proslavila 85:82 protiv Himkija, a u dolasku do pobjede, osobito se istaknuo Bojan Bogdanović, koji je ubilježio 26 poena i četiri skoka, sa 7/14 iz igre i 10/10 iz slobodnih bacanja.

Osim na domaćoj, hrvatski košarkaši bili su raspoloženi i na gostujućoj strani. Zoran Planinić ubilježio je 25 poena, po šest skokova i asistencija, četiri osvojene i šest izgubljenih lopti, dok je Krešimir Lončar imao 10 poena i dvije asistencije.

Tijekom prve tri četvrtine, prednost je uglavnom bila na Himkijevoj strani, najviše s 34:26 u 16. minuti. Fener se sasvim vratio u igru serijom od 7:0 kojom su nadoknadili zaostatak od 48:41 u 24. minuti, a odluka je pala u završnici posljednje dionice, u kojoj je Bogdanović na nekoliko minuta morao na klupu zbog zarađene treće i četvrte osobne pogreške u kratkom razdoblju.

Mini-serijom od 5:0, Fenerbahče Ülker je nešto manje od dvije minute do kraja izgradio prednost od 77:72, a gosti ih više nisu uhvatili. Himki je najbliže stigao dvaput smanjujući na poen zaostatka, no nakon što je Uroš Tripković zabio dva slobodna bacanja za domaćih 83:80, a Petteri Koponen na drugoj strani izgubio loptu, više nije bilo dvojbi oko pobjednika. Tripković je zapečatio stvar s nova dva slobodna 12 sekundi prije posljednje sirene.

David Andersen završio je s 18, a Bo McCalebb sa 16 poena, pet skokova i četiri asistencije za Fener, a Paul Davis 12 poena i pet skokova za Himki. Vitalij Fridzon pridružio se s 11 poena.

Barcelona zaustavila uspješnu seriju Tabakove momčadi

Otkako je Žan Tabak došao na klupu Caje Laboral, momčad iz Vitorije ubilježila je poraz od Žalgirisa i potom započela seriju od 17 pobjeda, 10 u španjolskom prvenstvu i sedam u Euroligi, a taj niz prekinut je u ogledu sa suparnikom iz ACB lige. Gostujuća Barcelona pokazala je više od Tabakove momčadi i prošla Vitorijom s 90:79, uz odluku sredinom posljednje četvrtine.

Nakon što je Caja nadoknadila dvoznamenkasti zaostatak i smanjila na samo 71:70 šest i pol minuta do kraja, gosti su serijom od 7:0 odmaknuli do 78:70, što se pokazalo presudnim. Tabakova momčad je, tako, pretrpjela poraz u susretu u kojem su pokazali više od Barcelone samo u prvoj četvrtini, s odlaskom do 19:11 u sedmoj minuti, no pozitivno razdoblje domaćina nije trajalo dugo.

Pete Mickeal bio je najraspoloženiji igrač pobjedničke momčadi, s 23 poena i pet skokova, dok je Joe Ingles imao 12 poena. Ante Tomić završio je s 11 poena i četiri skoka, a 11 je ubilježio i Juan Carlos Navarro, koji je u ranoj fazi susreta postao vlasnik vrijednog jubileja. Poslije ove utakmice, Navarro se može pohvaliti da je jedini igrač s više od 3.000 poena u povijesti Ulebove Eurolige, od 2000. godine.

Maciej Lampe zabio je najviše za Caju, 21 poen, a imao je i 11 skokova i tri asistencije. Fernando San Emeterio pridružio se s 14 poena, a Nemanja Bjelica s 11 poena i pet skokova.

Olympiakos slavio u utakmici preokreta

Kao i u Istanbulu, u završnici susreta odlučivalo se i u Tel Avivu, no u Izraelu je uspješna bila gostujuća momčad. Olympiakos je došao do 78:77 protiv Maccabija, s odlučujućim ubačajem Vassilisa Spanoulisa za dvicu 51 sekundu do kraja.

Domaći su iza toga imali još jednu priliku - koja se zbog dva skoka u napadu pretvorila u tri šanse. Dvije je propustio Yogev Ohayon, promašivši tricu i dvicu, a posljednju Devin Smith, s promašenom dvicom tri sekunde do kraja. U završnim trenucima Kostas Papanikolaou nije bio precizan iz slobodnih bacanja, s istekom vremena poslije promašenog drugog.

Olympiakos je otvorio utakmicu bolje od domaćina i potkraj prve četvrtine vodio s 30:16, a nakon što su gosti držali dvoznamenkastu prednost i u drugoj dionici, Maccabi je izveo preokret u trećoj četvrtini. Poslije domaćih 29:13 u tih 10 minuta, momčad Davida Blatta ušla je u završnu dionicu sa 62:57 na svojoj strani, a do kraja ni jedni ni drugi nisu imali više od šest poena prednosti.

Vassilis Spanoulis istaknuo se s 24 poena i četiri asistencije u redovima pobjednika, koji su se mogli osloniti i na dobar učinak Georgiosa Printezisa (16 poena, šest skokova). Devin Smith imao je 17, a David Logan 15 poena za Maccabi, dok se Shawn James pridružio s 11 poena, 12 skokova i dvije blokade. Darko Planinić je za nepunih 10 minuta na parketu ubilježio sedam poena i pet skokova.

• gerrard25.01.2013. u 15:44
    @kidjasson ja sam ih gledo protiv caje, i stvarno nisam dugov vidio takjo lošu momčad kao fener..lopta dođe do maccaleba ili bogdanovića, i oni nek se snalaze..zaista su tragedija od ekipe
    gerrard
  • Obrisan korisnik25.01.2013. u 09:53
    planina i bojan sinoć briljantni! tomić lošiji nego inače ali nema veze.
  • Obrisan korisnik25.01.2013. u 07:52
    Fener usprkos pobjedi i dalje ne liči na ekipu. Pogotovo ne tako skupu. Na Planiniću 13 faula. To bi mogao biti rekord ove sezone. Onaj Savaš Oguz igra kao rekreativac. Smiješan je. Uglavnom ništa od Fenera ove sezone. Trener je odgodio otkaz za koje kolo.
  • Obrisan korisnik25.01.2013. u 06:44
    velika pobjeda barce,navaro je košarkaški messi. jozo,gori glavu,izgubija si od najbolje europske ekipe.
  • Obrisan korisnik25.01.2013. u 01:17
    dominiramo u klupskoj košarci, a do rujna će ih se pola ozlijedit, a od forme neće ostati ni f.