Primera División, 23. kolo, 10.02.2013, 12:00 h
Barcelona
Barcelona 6:1 Getafe
Getafe

Ivan Dominik • nedjelja, 10.02.2013.

Vodeća momčad španjolskog nogometnog prvenstva, katalonska Barcelona, dočekala je u ranom poslijepodnevnom terminu, atipičnom za utakmice Blaugrane, ekipu iz madridskog predgrađa, kastiljski Getafe. Barcelona nije dozvolila iznenađenje u 23. kolu Primere te je vrhunskim partijama Inieste i Messija lakoćom stigla do pobjede nad Madriđanima...

Barcelona - Getafe 6:1 (2:0)

Prva španjolska nogometna liga - Primera
Barcelona, stadion - Camp Nou
Gledatelja: 85.610
23. kolo, 10. veljače 2013. godine
Sudac: Javier Iglesias Villanueva

Strijelci: Alexis Sanchez 6', Messi 13', Villa 58', Tello 79', Iniesta 90', Pique 90+1'/ Vazquez 83'

Barcelona: Valdes - Alba, Puyol (od 76' Mascherano), Pique, Adriano (od 46' Alves) - Song - Iniesta, Thiago Alcantara - Villa, Messi, Alexis Sanchez (od 73' Tello)
Trener: Tito Vilanova

Getafe: Codina - Escudero, Alexis, Lopo, Torres - Borja, Lacen - Gavilan (od 64' Pedro Leon), Barrada (od 70' Sarabia), Castro - Colunga (od 73' Vazquez)
Trener: Luis García Plaza

Žuti kartoni: Song 58'/ Lopo 39', Castro 42'

Iznimno i dosta iznenađujuće Barcelona je svoju utakmicu 23. kola La Lige morala odigrati u ranom popodnevnom terminu, u vrijeme ručka, a u goste joj je na Camp Nou stigao madridski Getafe. Kada su Madriđani izveli loptu s centra velebnog Camp Noua, vodeća je momčad furiozno krenula u utakmicu te je nakon samo par minuta igre uspostavila svoju potpunu inicijativu i dominaciju.

Slika 1 od 1.

Stoga je Barcelona vrlo brzo stigla i do pogotka, a vrata Getafea "otključao" je Čileanac Alexis Sanchez golom u šestoj minuti poslije asistencije nevjerojarnog Andresa Inieste, koji je fenomenalnim okomitim dodavanjem izbacio cijelu obranu gostiju te svog napadača doveo u savršenu priliku. Sanchezu je samo preostao lak posao - matiranje gostujućeg vratara Codine - što je čileanski napadač i lakoćom učinio.

Barcelona je nakon vodećeg pogotka nastavila s napadima, dapače, još ih je i pojačala. Lionel Messi prednjačio je aktivnošću, ali je zapucao dobru priliku u osmoj minuti. Međutim, neprecizan nije bio u 13. kada je na dodavanje Thiaga Alcantare, poslije još jednog vizionarskog ubacivanja Inieste u kazneni prostor, svladao Codinu i doveo svoju momčad u vodstvo od dva gola razlike. Argentincu je to bio već 35. (!) zgoditak tekuće sezone.

Do poluvremena je Barcelona nastavila stiskati, ali bez učinka premda je bila vrlo opasna. Raspoloženi Messi pogodio je i stativu, prijetio je u više navrata, a aktivan je bio i Thiago, dok je svim napadima i igrom ravnao maestralni Iniesta. Getafe je imao samo dvije prilike u prvom dijelu i to preko Adriana Colunge i Diega Castra, no obrana domaćih na čelu s Valdesom između vratnica bila je sigurna. Novih golova do odmora nije bilo pa je momčad Tita Vilanove sa sigurnih 2:0 i apsolutnom dominacijom otišla u svlačionicu.

Izlaskom iz nje utakmica je nastavljena u istom tonu i ritmu kako je okončano i prvo poluvrijeme. Blaugrana je napadala i pritiskala potpuno podređeni Getafe, koji je pokušavao preko Diega Castra i kontri, ali vrlo jalovo. Messi i Sanchez bili su najopasniji za gostujuća vrata, a svime je dirigirao Andres Iniesta. Zbog svega toga, obrana ekipe iz madridskog predgrađa još je jednom kapitulirala i to vrlo rano u nastavku.

Igrač utakmice

Premda je sjajni Lionel Messi bio fantastičan, raspoložen i tijekom čitavih 90 minuta opasan po gol Getafea, igrač utakmice bio je ipak maestralni Andres Iniesta. Messi je zabio gol i imao asistenciju, no Iniesta je "otvorio pipu" na Camp Nou asistencijom za prvi gol na utakmici, Alexisu Sanchezu, a nakon toga je imao još dvije predasistencije za drugi i treći gol Katalonaca te je i sam zabio peti gol svoje ekipe i time završio ono što je i sam započeo.

58. minuta bila je opet kobna za momčad Luisa Garcíe Plaze, jer je tada David Villa pogodio mrežu Getafea nakon što ga je s lijevog boka uposlio Jordi Alba. Utakmica se zatim smirila, zaredale su izmjene s obje strane, a jedino je opasan, kao i uvijek, još ostao Messi. "Svježa krv", međutim, u nastavku je dvoboja, pogotovo u posljednjih 15 minuta okršaja, više toga donijela domaćinu, pa tako i novi zgoditak.

Cristian Tello, koji je u 73. zamijenio strijelca prvog gola na utakmici Alexisa Sancheza, poentirao je na Messijevo dodavanje 11 minuta prije kraja te odveo Katalonce na golemih 4:0. Ipak, i Barcelona je do kraja utakmice dozvolila jedan pogodak u svojoj mreži; počasni gol za goste bio je djelo Alvara Vazqueza, džokera s klupe Getafea koji je ušao umjesto Colunge, koji je u 83. minuti prevario Victora Valdesa nakon asistencije Alberta Lopa, dubinskom loptom iz obrane, i velike pogreške Jordija Albe, za smanjenje vodstva Katalonaca na 4:1.

Tim rezultatom utakmica ipak nije završila jer je u zadnjim trenucima ogleda Barcelona postigla još dva zgoditka. Andres Iniesta konačno je okrunio svoju sjajnu partiju pogotkom za 5:1, a odmah nakon njega Thiago je bio dodavač, a Gerard Pique strijelac za konačnih 6:1 Blaugrane, čime je priča 23. kola na Camp Nouu bila i završena.

Nakon što su "iscurile" i posljednje minute dvoboja, Barcelona je pred susrete Lige prvaka u promiješanom sastavu upisala vrlo laku pobjedu, 17. domaću u nizu ove sezone te desetu zaredom u međusobnim susretima s Getafeom na Camp Nouu, čime je zadržala i apsolutni te suvereni vrh Primere. Getafe pak ostaje tavoriti u prosječnosti na sredini ligaškog poretka.

• Obrisan korisnik10.02.2013. u 19:53
    sam mesi je mogao dati gotovo toliko golova-ispromašivao se što mu se rjetko događa
  • Obrisan korisnik10.02.2013. u 19:00