Premiership, 30. kolo, 16.03.2013, 13:45 h
Everton
Everton 2:0 Manchester City
Manchester City

Ante Zovko • subota, 16.03.2013.

Nikica Jelavić potvrdio je pobjedu Evertona od 2:0 protiv Manchester Cityja u prvoj utakmici 30. kola Premier lige. Aktualni prvak time je praktički izgubio sve šanse za obranu naslova jer za Manchester Unitedom sada zaostaje 12 bodova uz utakmicu više, a domaćin je ovom pobjedom barem privremeno preskočio Arsenal i Liverpool.

Tek pet minuta namijenio je menadžer David Moyes hrvatskom reprezentativcu Nikici Jelaviću nakon što je Everton u posljednjih pola sata ušao s 1:0 i igračem manje. Bilo je to dovoljno da hrvatski napadač u kontranapadu zabije svoj prvi ligaški gol od prosinca.

Everton je tako petom pobjedom nad Manchester Cityjem otvorio Manchester Unitedu put prema osvajanju 20. naslova prvaka. City s utakmicom više sada zaostaje 12 bodova za gradskim rivalom.

Dočekavši oslabljenog prvaka, bez Sergija Agüera i Yaye Tourea, s trojicom u zadnjoj liniji, Everton je u utakmicu krenuo jako agresivno i ubrzo mu se to i isplatilo. Mirallas sjajno pogađa s desetak metara poslije slobodnog udarca, ali pomoćnik pokazuje zaleđe, premda su snimke potvrdile da je Mirallas bio u liniji s posljednjim čovjekom obrane.

Poslije 32 minute domaćin ipak dolazi do zasluženog vodstva. Leon Osman je istaknuo kandidaturu za najljepši pogodak kola kad mu je Coleman dodao na nekih 25 metara, a on sjajno vanjskim dijelom kopačke pogodio gornji desni kut Cityjeva gola ne ostavivši Jpeu Hartu nimalo šansi za obranu.

Vidjevši da sustav s tri braniča ne funkcionira, Mancini je vratio 4-4-2, ali njegova momčad i dalje je izgledala raštimano, što je i logično s obzirom da je prvi put ove sezone zaigrala u ovom sastavu.

Nakon što su Javi Garcia i Osman propustili po jednu veliku priliku, Everton je u 61. minuti ostao s desetoricom na travnjaku. Steven Pienaar je zbog neopreznog, zakašnjelog starta na Garciji dobio drugi žuti karton i prigodu za rano tuširanje.

Vratar Mucha istaknuo se zatim s dvije uzastopne obrane: prvo je blokirao Tevezov pokušaj, a onda zaustavio i dodatni pokušaj Jamesa Milnera, koji je pokušao spremiti odbijenu loptu. City je krenuo u ofenzivu, no slovački vratar pretvorio se u igrača susreta.

Engleski prvak u 86. je minuti zakinut za jedanaesterac, kada je Tevez u šesnaestercu Evertona pogodio u ruku Marouanea Fellainija. Sudac Lee Probert pogrešno je procijenio da je Fellaini bio izvan kaznenog prostora, te je gostima dodijelio tek slobodan udarac na rubu kaznenog prostora iz kojega City nije uspio stvoriti konkretnu opasnost.

Kako to obično biva, u sudačkoj nadoknadi momčad koja se brani iskoristila je priliku za kontranapad, a Jelavić za prekid golgeterskog posta. Fellaini je pronašao hrvatskog reprezentativca na dvadesetak metara od gola, a ovaj lijepim udarcem pogodio gornji desni kut Cityjeva gola.

• Obrisan korisnik16.03.2013. u 23:02
    jela legendo srusia si seikovu igrackicu ;)
  • Obrisan korisnik16.03.2013. u 22:28
    Ekipa nam se toliko nabrijala prije Srba.Svi igraju u životnoj formi. Bit će lom u petak.Jedva čekam. :)
  • The Phantom16.03.2013. u 19:05
    Svaka čast Nikici, vrhunski gol
    The Phantom
  • Obrisan korisnik16.03.2013. u 19:01
    napokon nikica, prilip gol :)
  • Obrisan korisnik16.03.2013. u 18:50
    Ola i Jela sad protiv srba u špici. Olić je u fantastičnoj formi(5 golova, 4 tekme), a Jelavić je sad podigo samopouzdanje ovom golčinom. Mandžu nebi odmah jer ima neku ozljedu, a ne ide ga baš zadnjih tekmi.