Josip Tolić • nedjelja, 17.03.2013.

Zaključeno je 30. kolo Premiershipa trima popodnevnim utakmicama. Neočekivan poraz na White Hart Laneu pretrpio je Tottenham od Fulhama 0:1 pogotkom bivšeg člana Spursa Dimitra Berbatova, što je iskoristio Chelsea i pobjedom nad West Hamom (2:0) preskočio gradskog rivala na trećem mjestu ljestvice. U susretu donjeg doma Wigan je šokirao Newcastle pogotkom Konéa u samoj završnici.

Od tri engleska predstavnika u Europskoj ligi koji su izborili četvrtfinale tog natjecanja u četvrtak, u nedjeljnim susretima 30. kola Premiershipa radovao se samo Chelsea. Tottenham i Newcastle pretrpjeli su neočekivane poraze.

Spursi su na svom White Hart Laneu ugostili Fulham, a već u početnoj fazi utakmice vidjelo se da je teška utakmica protiv Intera u Milanu u produžecima prije samo tri dana ostavila traga na izabranicima Andréa Villasa-Boasa. Očekivano, najveća opasnost prijetila je od najboljeg pojedinca te momčadi i čovjeka koji je odmarao od iskušenja u Europskoj ligi, Garetha Balea, no Velšanin sam ipak nije uspio pokrenuti momčad.

Početkom drugog dijela uspavanku je prekinuo upravo bivši član Tottenhama, Dimitar Berbatov. Dejagah je uposlio Riethera na desnoj strani, a Nijemac lijepo ubacio za Berbatova koji glavom pogađa za, pokazat će se, konačnih 0:1. Pravo je čudo kako domaćini nisu primili još koji pogodak do kraja utakmice - Mark Schwarzer bio je na streljani nakon pokušaja Jermainea Defoea, ali sjajnim intervencijama sačuvao je svoju mrežu. Hrvatski reprezentativac Mladen Petrić cijeli je susret odgledao s klupe za pričuve.

Posrtaj Spursa iskoristio je njihov gradski rival Chelsea i preuzeo treće mjesto na ljestvici. Bluesi u domaćem ogledu protiv West Hama nisu dopustili iznenađenje i po jednim pogotkom u svakom poluvremenu uzeli su tri važna boda u borbi za pozicije koje vode u Ligu prvaka.

Susret je otvorio Demba Ba nevjerojatnim promašajem u situaciji "jedan na jedan", no samo 11 minuta kasnije domaćini su imali traženo rano vodstvo. Frank Lampard poentirao je nakon ubačaja Hazarda i odbijene lopte, što mu je 200. pogodak za klub u svim natjecanjima. Više od njega (202) ima samo Bobby Tambling.

Čekićari su ubrzo odgovorili pogotkom Carrolla koji, međutim, nije priznat zbog ranijeg prekršaja na Davidu Luizu. Redala je domaća momčad šanse do predaha, uz iznimku pokušaja Diamea krajem prvog dijela koji je završio u bloku, a početkom nastavka otklonjena je i svaka dvojba oko konačnog pobjednika.

Hazard i Juan Mata odigrali su kombinaciju nakon koje je Belgijac prošao dvojicu igrača West Hama i neobranjivo potegao pokraj Jääskeläinena za 2:0.

Uzbuđenja nije nedostajalo ni u dvoboju Wigana i Newcastlea, sastava koji nemaju riješene brige oko ostanka u ligi. U većim je problemima Wigan koji drži 18. poziciju, no nakon 17. minute njegovi navijači na stadionu DW mogli su se veseliti jer su Laticsi poveli. McManaman je ubacio s desne strane, lopta je došla do Beausejoura koji je zabio prvi pogodak u dresu Wigana.

Papiss Cissé, junak Svraka u ogledu protiv Anžija u Europskoj ligi, mogao se ponovno upisati u strijelce u posljednjoj minuti prvog poluvremena kada je iz blizine prebacio cijeli okvir gola. Tek što je sudac označio odlazak u svlačionicu, razbuktale su se strasti između pomoćnog trenera Newcastlea Johna Carvera i domaćeg trenera Grahama Barrowa zbog čega su obojica udaljeni s travnjaka u nastavku.

Gosti su u nastavku izgledali puno bolje, Cissé je u razmaku od tri minute početkom drugog dijela dvaput prijetio, a prije toga mogao je Wigan udvostručiti vodstvo, no McManaman je bio neprecizan.

Veća napadačka aktivnost Newcastleu se ipak isplatila 19 minuta prije kraja. Nakon Beausejoura, prvijenac za klub na drugoj strani postigao je Davide Santon na lijepu asistenciju dotad neraspoloženog Cisséa. I kada se činilo kako će svaka momčad uzeti po bod, u 90. minuti nakon gužve pred gostujućim golom Koné je zabio zlata vrijedan pogodak kojim Wigan ide na tri boda zaostatka za Aston Villom.

• Obrisan korisnik17.03.2013. u 23:39
    šteta za tottenham. svake sezone u proljeće padnu u formi i izgube ligu prvaka, za prvenstvo im još dosta treba!
  • Obrisan korisnik17.03.2013. u 21:33
    koji je taj hazard igračinaa! kako nanizao u jednom prodoru 5 igrača,van ovog svijeta
  • Obrisan korisnik17.03.2013. u 20:18