Ivan Dominik • nedjelja, 17.03.2013.

Dvije posljednje utakmice vikenda u španjolskoj Primeri odigrane su u nedjeljnu večer, a središnja je utakmica naravno bila utakmica Barcelone. Katalonci su na svom Camp Nouu dočekali madridski Rayo i predvođeni tandemom Messi - Villa lako se obračunali s gostima iz Vallecasa, slaveći naposljetku visokim rezultatom, dok je u drugoj utakmici koja je odigrana paralelno viđen remi Levantea i Granade...

Barcelona - Rayo Vallecano 3:1 (2:0)

Prva španjolska nogometna liga - Primera
28. kolo, 17. ožujka 2013.
Barcelona, stadion - Camp Nou
Sudac: Jose Luis Gonzalez

Strijelci: Villa 25', Messi 40', 57'/ Tamudo 70'

Barcelona: Pinto - Jordi Alba, Mascherano, Pique, Adriano (od 23' Dani Alves) - Busquets, Iniesta (od 64' Thiago Alcantara), Fabregas (od 82' Song) - David Villa, Messi, Alexis Sanchez
Trener: Jordi Roura/ Tito Vilanova

Rayo Vallecano: Ruben - Arbilla, Jordi Figueras, Galvez, Tito - Roberto Trashorras, Adrian (od 62' Lass) - Dominguez (od 85' Gomez Sanchez) - Jose Carlos, Piti - Delibašić (od 70' Tamudo)
Trener: Paco Jemez

Žuti kartoni: Pinto 90+1'/ Piti 18', Trashorras 29', Tito 63', Ruben 69'

U utakmicu 28. kola La Lige katalonska je Barcelona ušla vrlo sigurno, galantno i lagodno, nakon što si je fenomenalnom partijom i preokretom osigurala četvrtfinale Lige prvaka izbacivši Milan šokantnom lakoćom. Vrlo samopouzdana momčad Jordija Roure ušla je silovito i suvereno u dvoboj u kojem ja na drugoj strani stajao madridski Rayo Vallecano te je već od samog starta utakmice bilo pitanje vremena kada će Blaugrana poentirati.

Već u osmoj minuti Argentinac Lionel Messi bio je blizu, pogodivši prečku gostujućeg vratara Rubena. Messi je i zatim nastavio prijetiti, no suigrači ga baš i nisu popratili pa se i Rayo oslobodio i počeo "igrati". U 23. minuti šok za Katalonce - ozlijedio se Adriano i morao ga je zamijeniti Daniel Alves, međutim, samo dvije minute potom Barcelona je napokon povela naplativši svoju bolju igru u uvodnim minutama utakmice.

Lionel Messi opet je bio pokretač svega i asistent, a lakši dio posla slanja lopte u mrežu za prvo vodstvo Barcelone pripao je Davidu Villi, koji je lijepom egzekucijom doveo svoju momčad do početne prednosti. Nakon toga napadi Barce nisu jenjavali, dapače, pojačali su se i rezultirali novim pogotkom za 2:0 u 40. minuti. Ovoga puta su Messi i Villa zamijenili uloge, a najbolji igrač svijeta napokon se upisao u listu strijelaca, postavivši ujedno i rezultat poluvremena.

Nastavak utakmice otvoren je odmah pogotkom Barcelone, koja je time razriješila sva pitanja o pobjedniku. "Točku na i" postavio je opet sjajni Messi drugim golom utakmice i to u 57. minuti, dok mu je ponovno asistent bio izvrsni David Villa. Prethodila je pogotku, naravno, dominacija Barcelone u kojoj je Alves u 49. minutu pogodio stativu, a prilike su propustili još Alexis Sanchez te na drugoj strani Piti i u dva navrata argentinski ofenzivac Raya, Alejandro Dominguez.

Ulaskom u završnicu susreta, odnosno u posljednjih pola sata, utakmica se kao i igra dosta smirila, a Barcelona se više orijentirala na obranu. Međutim, Rayo nije odustajao pa je u 70. minuti uspio doći do smanjenja rezultata. Za 3:1 Madriđana strijelac je Pintu bio prekaljeni Raul Tamudo, i to u svom prvom dodiru s loptom nakon što je niti minutu ranije zamijenio crnogorskog napadača Andriju Delibašića, i to nakon asistencije odličnog Pitija.

Nakon tog gola do kraja utakmice više nije bilo pogodaka, ali niti većih uzbuđenja. Stoga je utakmica završena uvjerljivom i relativno visokom pobjedom Barcelone, protiv solidnog Rayo Vallecana, koji ipak ni u jednom segmentu nogometne igre nije bio dorastao Blaugrani.

Drugi susret koji je počeo u isto vrijeme, paralelno s utakmicom u Barceloni, završio je remijem od 1:1. Sastale su se u Granadi domaća istoimena momčad i gostujući Levante, koji je na kraju mogao zadovoljniji napustiti travnjak.

U vrlo agresivnoj i gruboj utakmici, koja je završila s čak 15 žutih kartona na obje strane, povela je Granada golom Guilhermea Siqueire, koji je realizirao najstrožu kaznu domaćina u 32. minuti. Ipak, to nije bilo dovoljno za trijumf domaćih jer je bod ekipi iz predgrađa Valencije donio Talijan Robert Acquafresca golom u 50. minuti, nakon koje više novih većih uzbuđenja, a ni pogodaka, nije bilo.