Francuzi rastužili Slovence i otišli u borbu za odličja, u polufinale protiv Španjolaca

Ivor Krapac • srijeda, 18.09.2013.

Francuski košarkaši izborili su ogled sa Španjolskom u polufinalu Europskog prvenstva u Sloveniji. Francuzi su u drugoj četvrtfinalnoj utakmici ovog Eurobasketa porušili nadu domaćina da će doći u zonu odličja, nadjačavši Slovence s okruglih 10 razlike...

Francuska i Španjolska, finalisti prošlog Europskog prvenstva, odigranog preklani u Litvi, ovog će se puta sresti u polufinalu Eurobasketa. Nakon španjolske vrlo uvjerljive pobjede nad Srbijom, Francuzi su u četvrtfinalu slavili puno teže, sa 72:62 protiv domaće Slovenije, koju očekuje razigravanje za plasman od petog do osmog mjesta. U toj borbi, Slovencima će idući suparnik biti Srbi.

U dolasku do pobjede vrijedne polufinala, momčad izbornika Vincenta Colleta obavila je najvažniji dio posla u drugom poluvremenu. Prvih 20 minuta prošlo je u potpunoj izjednačenosti, a Slovencima je priliku za nešto više odnio loš vanjski šut, s promašenih prvih 12 trica, kao i problemi u obrambenom skoku. Francuzi su uhvatili nekoliko lopti na napadačkom kraju parketa i zadržavali se u igri s izborenim dodatnim prilikama za poentiranje.

Poslije napadački obostrano neefikasnog prvog poluvremena, u kojem je glavni francuski minus bio slab šut za dvicu, na 15-minutni predah u svlačionicama otišlo se s 26:24 za Colletove izabranike. U nastavku su Francuzi nekoliko puta morali lomiti otpor domaćina, a definitivno su ga slomili u završnici.

Francuski reprezentativci su u prvoj polovici treće četvrtine prvi put došli do 10 poena prednosti, na jednakoj razlici bili su i u prvom dijelu posljednje četvrtine, u 34. minuti, ali s glavnom ulogom Gorana Dragića u oba slučaja, Slovenci su se zadržavali na površini. No, nakon odvajanja Colletovih izabranika do +8 nešto manje od tri minute do kraja, domaća momčad više nije uspjela uhvatiti priključak.

Kao što je i inače slučaj, Tony Parker je i ovog puta bio najbolji u francuskom dresu, s 27 poena uz 9/20 iz igre i 8/9 iz slobodnih bacanja. Nicolas Batum ubilježio je 14 poena, pet skokova i dvije blokade, obavljajući dobar posao u obrani, uglavnom u sudarima s Goranom Dragićem, dok se Boris Diaw pridružio s 10 poena, šest skokova i tri asistencije.

Goran Dragić završio je s 18 poena, šest asistencija i četiri izgubljene lopte za Slovence, ali šut iz igre nije mu bio na razini, 6/16. Zoran Dragić dobro je otvorio utakmicu, a na kraju je imao 12 poena i pet skokova, dok je Boštjan Nachbar pridodao 10 poena i četiri skoka.

Slovenija i Srbija će svoju utakmicu razigravanja za plasman od pete do osme pozicije igrati već u četvrtak, s početkom u 14:30 sati. Pobjednik će osigurati nastup na Svjetskom prvenstvu sljedeće godine u Španjolskoj, a gubitnik tog ogleda će se za svoju ulaznicu za odlazak na SP boriti u utakmici za sedmo mjesto.

Polufinalni dvoboj Francuske i Španjolske na rasporedu je u petak, u još nepoznatom terminu.

• Obrisan korisnik19.09.2013. u 11:01
    slovenci su većinu tekme bili koncentrirani na bacanje po parketu, gestikuliranje sucima i glumatanje faula (posebno g.dragič), umjesto na igru i protivnika. vidi se i da božo nije više 'onaj' božo.kombinirana repka senegala, mauricijusa i francuske zasluženo ide u 1/2-finale. ali s igrom kao... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik19.09.2013. u 09:59
    ma naravno da sam pretjerao, diaw je pravi igrač, ali bez parkera bi već bio na godišnjem. isto kao i batum. gledam jučer tu ekipu kad parker nije bio na terenu, ajme meni, diaw-a su malo stisli, lopta dolazi do pietrusa, čovjek ne može obruč pogodit s 4 metra.. iduća akcija dragiči se motaju oko... [više na forumu]
  • matbaric19.09.2013. u 09:58
    Kad god se SLO približila, FRA ih je stisla, možda na početku utakmice da je SLO više povela ovako je sve ostalo bilo "kad bi bilo da bi bilo", FRA najmanje priželjkujem našoj momčadi mada su mi užasno iritantna momčad, Pietrus, Diaw, Ajancia pa to su šesterokatnice. Slažem se sa Torrenteom da im... [više na forumu]
    matbaric
  • Obrisan korisnik19.09.2013. u 08:07
    Torrente zaboravio si Diawa. Taj je i sa 10 kila viška profesor. I taj drvored je previsok za svakog ko misli ulaziti pod koš. To smo jučer vidjeli. Košarka je otišla tako daleko da ovi koji gledaju napadača a ne vide obrambenog igrača neznaju šta gledaju. Ameri odavno navijaju "Defence" a mi... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik19.09.2013. u 07:41
    ako su ovakvi francuzi favoriti za zlato onda ne znam di je košarka otišla.. parker i drvored.. uglavnom, ako je batum relativno neraspoložen, ako im diot i de colo ne krenu s nekim tricama, onda se s njima može itekako igrati. da im kojim slučajem nema parkera ne bi se kladio da bi prvi krug... [više na forumu]