Damir Žbulj • subota, 01.02.2014.

U subotnjem rasporedu 19. kola njemačke nogometne Bundeslige Wolfsburg nije s igračem manje uspio izvući bod kod Schalkea, Bayer je u završnici utakmice u Leverkusenu svladao Stuttgart, domaće pobjede upisali su i Mainz i Augsburg, dok je HSV teško stradao kod Hoffenheima i s petim uzastopnim porazom i Iličević na najboljem su putu prema grčevitoj borbi za opstanak...

Baš kao što se moglo i pretpostaviti, zanimljivo i uzbudljivo bilo je u dvoboju Schalkea i Wolfsburga, za kojeg su i Olić i Perišić zaigrali od prve minute. Bio je ovo okršaj za hvatanje priključka u borbi za mjesta u Ligi prvaka i ekipa iz Gelsenkirchena napravila je dobar posao pred svojim navijačima.

Dominaciju iz otvaranja utakmice kapitalizirao je branič Santana, koji je već u devetoj minuti nakon kornera snalažljivo loptu smjestio u mrežu. Gosti su do poluvremena imali dvije dobre prilike za poravnanje, ali se na predah otišlo s minimalnim vodstvom Schalkea. Vukove je početkom nastavka sigurno 'presjekao' crveni karton Caligiurija, no, nije ih to zaustavilo u pokušajima za poravnanje.

Izuzetno aktivan je bio Perišić, osim nekoliko ubačaja, imao je i jednu veliku prigodu u 65. minuti, no, na njegovu sreću akcija je ipak završila pogotkom. Nanizao je nekoliko suparničkih igrača, ušao u kazneni prostor, ali je vratar domaćih izvrsno zaustavio njegov udarac. Na odbijenu loptu natrčao je Arnold i smjestio ju u mrežu.

Ipak, Schalke je devet minuta prije kraja iskoristio brojčanu prednsot na terenu. Kevin-Prince Boateng zabio je na finu asistenciju Neustädtera za konačnih 2:1, iako je na kraju slavlje domaćih moglo biti i uvjerljivije.

Perišić je proveo na terenu čitavu utakmicu, dok je Olić na travnjaku bio sat vremena, ovog puta bez konkretnog učinka pred suparničkim vratima.

HSV je još jednom razočarao svoje navijače, upisao je i peti uzastopni poraz, teško su stradali kod Hoffenheima i kako stvari stoje pre njima je grčevita borba za očuvanje bundesligaškog statusa. Milan Badelj je odigrao čitavu utakmicu, Iličević je ušao za posljednjih nešto više od pola sata, ali hrvatski reprezentativci nisu se iskazali, baš kao niti njihovi suigrači.

Hoffenheim je do prednosti stigao u četvrtoj minuti preko Firmina, a minutu prije predaha povisili us na 2:0 kada je poentirao Süle. Pola sata prije kraja na 3:0 je povisio Beck, čime su sve dvojbe o pobjedniku bile otklonjene.

Bayer je u jednoj čvrstoj i neizvjesnoj utakmici ipak uspio stići do slavlja protiv Stuttgarta, koji je nakon poraza od Bayerna, još jednom u završnici ostao bez boda. Švabe su odlično krenule u susret, Leitner je zabio već u 12. minuti, ali je Kiessling u 26. minuti izjednačio na 1:1.

Za slavlje u Leverkusenu i prekid negativnog niza od tri uzastopna poraza pobrinuo se Derdiyok, šest minuta prije kraj dvoboja.

Mainz je na južnokorejski pogon stigao do sva tri boda kod kuće protiv Freiburga. Park Joo-Ho u 24. minuti i Koo Ja-Cheol pred sam kraj utakmice zaslužni su za domaću feštu.

Augsburg je preokretom stigao do pobjede nad Werderom, koji je do prednosti stigao već u trećoj minuti. Igrač domaćih Callsen-Bracker smjestio je loptu u vlastitu mrežu, no, Werner je u 11. domaćinu donio poravnanje. Drugi žuti karton za Garciju u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena odredio je smjer ove utakmice pa su Halil Altintop i Hahn početkom nastavka brzinski riješili pitanje pobjednika i vrijedne bodove zadržali u Augsburgu.

Nogometaši Hannovera uspješno su obranili domaći teren od Borussije iz Mönchengladbacha i tako upisali drugi uzastopni bundesligaški uspjeh. U čvrstoj i izjednačenoj utakmici na poluvremenu nije bilo promjene početnog rezultata, no, u nastavku je Hannover ipak uspio okrenuti dvoboj na svoju stranu.

Rudnevs je na dodavanje Husztija zabio u 57. minuti za 1:0, dok je osam minuta prije kraja Diouf udvostručio prednost domaćih. Sastav iz Mönchengladbacha je preko Mlape u 84. minuti nagovijestio neizvjesnu završnicu, koju je ipak otklonio Senegalac Diouf svojim drugim pogotkom, sedmim ovosezonskim bundesligaškim, za konačnih 3:1 i tri boda za Hannover. Borussija je ovim porazom izgubila četvrtu poziciju, mjesto koje sada vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka drži Schalke.