Goran Suton srušio Barcelonu, Real Madrid pregazio Perasovićevu Valenciju u derbiju

Davor Kovačević • nedjelja, 02.11.2014.

Veliko iznenađenje u petom kolu priredili su košarkaši Joventuta. U Barceloni su srušili katalonskog diva i to odlučujućim košem kojeg je tri sekunde prije kraja postigao Goran Suton i tako postao junak gostujuće momčadi. Real Madrid i Valencia su odigrali derbi petog kola, no Realova dominacija taj je derbi učinila rezultatski nezanimljivim.

Novo razočaranje doživjeli su navijači katalonskog kluba. Poslije sinoćnjeg posrtanja nogometaša, neugodno iznenađenja priredili su i košarkaši. Ono što je Joventut nedavno propustio na gostovanju u Madridu, sada mu se vratilo i to odlučujućim košem kojeg je tri sekunde prije kraja postigao Goran Suton.

Na najveće Barcelonino vodstvo od 34:24, Joventut je odgovorio velikom serijom od 23:6 i prednost držao do posljednje dionice kada su poveli s najvećih 69:60. Kao i u Madridu popustili su u završnim minutama, dopustili Barceloni da se vrati, Huertas je u posljednjoj minuti odveo Barcelonu na 80:77, a potom su Miralles i Suton vratili prednost Joventutu (81:80). Doellman je šest sekundi prije kraja doveo domaćine nadomak pobjede, no nakon time-outa loptu je u ruke dobio Suton i s vrha reketa bio precizan za veliko slavlje gostiju.

Junak Joventutove pobjede u konačnici je ubacio 13 poena, a najveće brojke su imali Savane (20) i Hannah (19). Ante Tomić bio je na visokoj razini uz skoro pa stalan double-double učinak od 17 poena i deset skokova, 14 je dodao Oleson te Doellman 13. Mario Hezonja nije dobio značajniju minutažu, tek nešto više od tri minute bez ubačaja.

Real Madrid je dominantno odradio derbi petog kola. Valencia ne bilježi dobar start u sezonu, imaju velikih problema u Euroligi, a Real i njegove zvijezde bili su suviše raspoloženi za Valenciju.

Perasovićevi košarkaši počeli su dosta nepovezano u napadu. Prvi koš postigli su tek nakon više od četiri minute igre, a Real je to iskoristio i brzo se odvojio na 22:6. Do poluvremena je ta prednost narasla na 51:28 i tu je pobjednik bio odlučen, iako se Valencia u Istanbulu skoro vratila iz slične situacije, no Real je bio predobar i prekvalitetan.

Nije bilo slabe točke u Realovoj momčadi, sjajni Rodriguez je žmirećki dijelio asistencije i podsjetio na prošlosezonsku formu, a i svi su se igrači upisali u strijelce. Predvodnik je bio Bourousis s 15, a rutiner Reyes je dodao 12. Kod Valencije samo da raspoložena igrača i to Dubljević s 20 te Martinez sa 16, a Krešo Lončar poslije lošeg otvaranja više nije dobio Perasovićevo povjerenje .

Još uvijek neporažena u novoj sezoni ostala je Unicaja. Tri pobjede u Euroligi i pet u Španjolskoj potvrđuju kvalitete Plazine momčadi, a do najnovije pobjede stigli su protiv Lagun Ara i to u posljednjoj četvrtini.

Lagun Aro je odlično parirao 32 minute (48:50), a onda je Unicaja napravila ključnu seriju i pobjegla na 65:52 i tako osigurala nove bodove. Po 14 poena postigli su Green i Vasileaidis, dok je Granger dodao 13. Za goste vrijedi izdvojiti Hanleyja i Dolbasa koji su se zaustavili na 11.

Zaragoza je stigla do druge pobjede u nizu u španjolskom prvesntvu. Nova žrtva bila je Murcia koja je već nakon prve četvrtine bila u velikom zaostatku (27:10), no do poluvremena je uspjela to spustiti na samo 35:39. U trećoj četvrtini Zaragoza se ponovno odvojila na sigurnu prednost i na kraju upisala uvjerljivu pobjedu.

Najefikasniji u redovima Zaragoze bio je Robinson sa 17 poena, Katić i Jelovac su postigli po 15, jednako kao i Wood za gostujuću momčad.

Obradoiro je uoči utakmice s Canariasom ostao bez najboljeg irača Maxija Klebera i to su iskoristili gosti s Kanarskog otočja. Već do poluvremena imali su sigurnu prednost od 46:25 i to su uz tek nešto manje probleme kada su se domaćini približili na -8 (58:66) održali do kraja utakmice.

Richotti je s 19 poena predvodio Canarias, vrlo dobar je bio i Blanco sa 16, a za Obradoiro je 14 poena ubacio Pumprla te 12 Cardenas.

U subotu su svoj posao odradili košarkaši Bilbaa i Seville. Baski su bili uvjerljivi protiv Seville i prilično dobro guraju u novoj sezoni prije koje je vladala velika neizvjesnot o budućnosti kluba. U posljednjih sedam susreta ovih klubova, svaki put je pobijedio gost, no to po četvrti puta u nizu nije uspjelo Sevilli koja je s pet početnih poraza otvorila, po svemu sudeći, turbulentnu sezonu.

S uvodnih 22:5 usmjerili su utakmicu na svoj mlin i mirno održavali stečenu prednost. U posljednjoj četvrtini Bilbao je stigao i do najveće prednosti na utakmici od 76:45, za na kraju uvjerljivih 89:61. Bertans je u pobjedu ugradio 17 poena, a za goste je 11 ubacio Oriola.

Andorra je, također, još jučer odradila svoj dvoboj petog kola protiv Gran Canarij i to s uspjehom. Uvodne četvrtine protekle su bez većih odvajanja momčadi, a u trećoj se domaća momčad odvojila na 62:50, no gosti su za svega tri minute uhvatili zaostatak i poveli. Vodili su u 33. minuti i sa 74:69, no serija Andorre od 12-2 znatno je približila domaćine pobjedi koju su u posljednjim sekundama potvrdili Navarro i Schreiner.

Gomes je s 23 poena bio prvo ime utakmice, a Navarro je dodao još 17 za Andorru, dok je najvećih 17 za goste upisao Kendall, a Urtasun je utakmicu okončao s 15 poena.