Barcelonin jubilej u ACB ligi: Katalonci stigli do 1000. pobjede u Španjolskoj

Davor Kovačević • nedjelja, 30.11.2014.

Prvi dio nedjeljnog dana devetog kola španjolskog košarkaškog prvenstva prošao je u znaku Barceloninog jubileja koja je postala prvi španjolski klub s 1000 pobjeda u ACB ligi. Tomić je vrlo dobro odradio svoje minute, Hezonja je bio nešto skromniji.

Barcelona stigla do 1000. pobjede u ACB ligi

Barcelona – Murcia 90:70

Utakmica za povijest odigrala se u Blaugrani. Ne zbog neke uzbudljive, dramatične, napete ili utakmice velikog uloga, već zbog toga što je Barcelona prva u povijesti stigla do 1000. pobjede ACB ligi. Do velikog uspjeha put su joj olakšali i košarkaši Murcije s kojima su se Katalonci, blago rečeno, poigrali što im je naravno, dobro došlo poslije velikog euroligaškog pražnjenja u petak.

Na poluvremenu je bilo +14 za Barcelonu (42:28), a onda su stvari riješene u prvih pet minuta treće četvrtine. Katalonci su serijom 17-0, nastavak iz prvog dijela, u 25. minuti poveli s 56:28, kasnije digli i na +30, a ni to nije bilo dovoljno Xaviju Pascualu da Marija Hezonju uvede u igru. Hezonja je u prvom poluvremenu dobio četiri minute, a na nove je morao čekati do posljednje minute treće četvrtine, valjda kada Pascual više nije strahovao za pobjedu.

Najveća prednost bila je u 33. minuti kada je u odličnu tricašku seriju ušao Abrines za 77:44, a nekoliko lošijih reakcija pri tom rezultatu bilo je dovoljno Pascualu da Hezonju izvadi iz igre. Katalonci su se opustili, Murcia je smanjila u završnoj reviji prekršaja i slobodnih bacanja na konačnih 90:70 u korist Barcelone i njenu 12. uzastopnu pobjedu protiv Murcije.

U deset minuta Hezonja je ostao na jednoj trici iz prvog dijela, a Pascual nije bespotrebno trošio Antu Tomića koji je svoje odigrao i profesionalno odradio samo u prvom poluvremenu. Za nepunih 12 minuta stigao je do 11 poena, a prvo ime je bio Abrines s 24 poena i čak šest trica iz sedam pokušaja. Kod Murcije nije bilo previše raspoloženih ljudi, najbolju utakmicu odigrao je Lima s deset poena i 11 skokova, Antelo je dodao 12, Neto 11 poena.

Važna pobjeda za Laboral, Bilbao preživio prijetnju Studenata

Laboral Kutxa – Canarias 84:74

Do važne pobjede stigla je Laboral Kutxa. Kup kralja je sve bliže, a pozicija na tablici za Baske bila je zabrinjavajuća. Promjena trenera očito je malo razbudila košarkaše Laborala, nakon najbolje utakmice sezone u kojoj je stradao Olympiakos, kvalitetno su odreagirali i protiv neugodnog Canariasa.

Prvu veću prednost domaćin iz Vitorije imao je u 18. minuti s 38:25. Gosti su stigli na -1 (52:53), bili u igri do samog kraja (71:75), no tu se ključnom pokazala serija Laborala koji je na dvije minute do kraja poveo s nedostižnih 81:71.

Odličan je dan imao San Emeterio koji je ubilježio 26 poena (7/10 za dva, 3/3 za tri), a jednako je raspoložen bio i Causuer s 22 poena (6/6 za dva). Kod Canariasa se istaknuo Sekulić s 14 poena, San Miguel je upisao deset.

Bilbao – Estudiantes 64:63

Uzbudljivo je bilo nešto dalje u Baskiji gdje je Bilbao u posljednjim trenucima iščupao pobjedu protiv Estudiantesa. Studenti su u Bilbao stigli s tri poraza u nizu, a nisu pobjegli ni od četvrtog, iako su bili vrlo blizu.

Poslije izjednačenog prvog dijela, Estudiantes je imao najveću prednost s početka drugog dijela, bilo je 48:38 i prednost održavao do posljednjih trenutaka. U 38. minuti vodio je sa 63:58 i do kraja ostao bez ubačaja. Domaćini su pokazali mirnoću na slobodnim bacanjima, u posljednjih 60 sekundi su ušli sa 64:63 i preživjeli dva posljednja napada gostiju.

Lopez je kod Bilbaa imao najveće brojke, ubacio je 13 poena, 11 je dodao Williams, dok je kod Estudiantesa dobru rolu imao Martin koji se zaustavio na 16 koševa.

Gran Canaria – Bruesa 71:70

Pred Gran Canarijom je stajao imperativ pobjede protiv Bruese, a do nje su stigli u još jednoj neizvjesnoj završnici. Omjeru 3-5 nitko se nakon osam kola na Kanarima nije nadao, stoga se sada nešto optimističnije gleda prema sljedećkim kolima

Najveću prednost na utakmici imala je Granca s 24:14 na početku druge četvrtine, no gosti su brzo prebrisali zaostatak. Momčadi su se izmijenjivale u vodstvu, egal je trajao do posljednje minute. U nju su domaćini ušli sa 71:67, Bruesa je smanjila na -1, imala potom šansu i za vodstvo, Bellas je promašajima slobodnih bacanjima ponudio još šansu Bruesi, no Diezov pokušaj za produžetak nije bio precizan.

Baez je s 15 poena predvodio Gran Canariju, Kurić je ubacio 14. Za goste najviše je poena imao Hanley, njih 14, Iarochevitch je postigao 13.

• Obrisan korisnik01.12.2014. u 08:32
    Šta je ovom Pascualu? pa daj mladim igračima da igraju na plus trideset....
  • Obrisan korisnik30.11.2014. u 22:00
    lijepo jubilej Barce nema sto..ali ovaj Pascual je i dalje klaun,kad je bilo utijesno nekidan protiv Milana dao je Hezonji cak 22 minute,a danas kada se vodi +30 neda mu u igru,zavrsilo je +20 i sramotno je sto danas isto nije dobio 20+ minuta...zbog njega na klupi ni nisu blizu osvajanja Eurolige... [više na forumu]