EP 2016, kval. skupina H, 28.03.2015, 18:00 h, Zagreb, Maksimir, gledatelja: 23.920
Suci: Carlos Velasco Carballo (Španjolska), Roberto Alonso (Španjolska), Juan Yuste (Španjolska)

Josip Piršljin • subota, 28.03.2015.

Nogometaši Hrvatske napravili su još jedan veliki korak prema plasmanu na Europsko prvenstvo u Francuskoj. Na Maksimiru su ugostili Norvešku i lakše od očekivanog slavili 5:1.

Jone Samuelsen
19'
18
Havard Nielsen
61'
9
Mohammed Abdellaoue
80'
Per-Mathias Hogmo

Hrvatska je u petoj utakmici kvalifikacijske skupine H za odlazak na Europsko prvenstvo 2016. godine upisala četvrtu pobjedu, te se i dalje nalazi na samom vrhu tablice. Momčad Nike Kovača s 5:1 je nadvisila Norvešku u utakmici u kojoj nije stvarala puno prilika, no one do kojih je došla je pretvorila u pogotke.

U početnih 15 minuta Norveška je bila ravnopravan protivnik Hrvatskoj i nije dopuštala izabranicima Nike Kovača da se ozbiljnije približe vratima Nylanda. U desetoj minuti gosti su imali slobodan udarac koji je mogao stvoriti dosta opasnosti, no dobro je u obrani reagirao Vida.

Nakon pola sata igre Hrvatska je praktički bila bez stvorene šanse, izuzev dva pokušaja Brozovića. Upravo je veznjak Intera u 30. minuti donio vodstvo Hrvatskoj novim dobro odmjerenim udarcem. Olić mu je ostavio loptu, a Brozović je sjajno "potegnuo" i pronašao put do mreže Nylanda.

Kockasti su zadržali minimalnu prednost do kraja prvog poluvremena, a u nastavak susreta su ušli odlučnije i hrabrije nego u početnim minutama. Preuzeli su inicijativu i odmah pritisnuli Norvežane u svoju polovicu, te tražili drugi pogodak koji bi prelomio utakmicu.

To se dogodilo u 54. minuti. Na desnoj strani su kombinirali Rakitić i Perišić, a igrač Wolfsburga je s ruba šesnaesterca iskosa preciznim prizemnim udarcem pogodio donji kut norveškog gola i na maksimirskom semaforu je stajalo 2:0.

Kovačevi prvotimci nisu stali niti nakon tog pogotka, i dalje su prijetili, napadali, a treći gol stigao je u 65. minuti. Brozović je ubacio s lijeve strane, a u gužvi pred Nylandom najbolje se snašao Olić i uspio je ugurati loptu u mrežu u svom 101. nastupu u kockastom dresu.

Nedugo potom Norveška je imala priliku smanjiti rezultat jer je dobila jedanaesterac poslije prekršaja Ćorluke nad Elyounoussijem. S bijele je točke pucao isti igrač, no pogodio je stativu, a da se odbijena lopta ne bi našla u hrvatskoj mreži spriječio je Subašić odličnom intervencijom.

Pet minuta kasnije Hrvatska je ostala s igračem manje nakon što je drugi žuti karton dobio Ćorluka i zbog toga neće biti u konkurenciji za dvoboj s Italijom. Pred kraj su se Kockasti malo opustili u obrani i primili su gol u 81. minuti kada je precizan bio Tettey. Ipak, posljednju riječ imali su domaći. Za 4:1 glavom je poslije kornera zabio Schildenfeld, a konačni rezultat postavio je Pranjić u posljednjim sekundama utakmice.

• chepo29.03.2015. u 11:04
    Izgleda da nas je sreća pomazila samodiskvalifikacijom Čarlija. Kovač bi trebao isprobavati sa Šifom ili Jedvajem. S obzirom na njihovu kvalitetu, jedan od njih će sigurno iskočiti kao rješenje za stopera. Čarli je previše puta potrošio kredite.
    chepo
  • Captain Tsubasa29.03.2015. u 03:45
    Olić nije dirao loptu, gol je dao Vida
    Captain Tsubasa
  • Sensation29.03.2015. u 00:30
    ma nema sanse da ce lovren igrati. jedino umjesto vide bi to imalo nekakvog smisla. obrani treba sef, vida to nije, nije ni lovren. schifo je slican corluki, u stanju dirigirati obranom. vida i lovren bi po meni bio totalni promasaj. nisu dovoljno mirni na lopti kada trebaju iznjeti istu van, kada... [više na forumu]
    Sensation
  • Obrisan korisnik28.03.2015. u 22:53
    Dobro je bilo, pobjeda je tu iako malo previsoka s obzirom da su Norvežani odigrali dosta solidno ( istina sa igračem više), i na mene ostavili puno bolji dojam nego Bugarska tako da im dajem prednost u borbi za treće mjesto a mi smo tamo gdje sam i očekivao nakon ždrijeba, bez neke lažne... [više na forumu]
  • narada10828.03.2015. u 22:29
    Luka drži konce kao general, Brozo bezobrazan i apsolutni dobitak, Suba položio diplomski za repku, Čarli tragičar. Štoviše jer će nam trebati najbolja obrana koju imamo ako Talijani budu izgubili dva boda (kako trenutno izgleda).