EP 2016, kval. skupina H, 13.10.2015, 20:45 h, Ta'Qali
0:1(0:1) Hrvatska
Ivan Perišić 25'
Hrvatska

Niko Rukavina • utorak, 13.10.2015.

Hrvatska nogometna reprezentacija izravno se plasirala na Europsko prvenstvo koje se 2016. održava u Francuskoj. Kockasti su s minimalnih 1:0 svladali Maltu u gostima, a Italija je u Rimu nadvisila Norvešku te će Hrvatska peti put u svojoj povijesti igrati na najvećoj kontinentalnoj smotri.

Michael Mifsud
75'
6
Paul Fenech
79'
10
Andrew Cohen
90'+3'

Ante Čačić

Hrvatska je očekivano pobijedila Maltu pogotkom svojeg najboljeg strijelca Ivana Perišića te se plasirala na svoje deveto veliko natjecanje. Hrvatska je dominirala svih 90 minuta, no, nakon prilično dobrog prvog dijela, u nastavku utakmice igra Hrvatske je pala ali nedovoljno da bi Maltežani došli do velikog iznenađenja.

Hrvatska je od samog početka kontrolirala utakmicu. Prvu prigodu za izabranike Ante Čačića imao je Nikola Kalinić koji je izbio sam pred Andrewa Hogga, ali je pucao ravno u malteškog golmana. Ubrzo je volejem probao Perišić, ali je lopta otišla kraj gola.

Vrlo opasno pred hrvatskim golom bilo je u 23. minuti kada je Domagoj Vida loše procijenio let lopte do koje se dokopao Alfred Effiong, ali je Danijel Subašić zasmetao malteškom napadaču i lopta je otišla u gol-aut.

Sjajni Perišić potom je imao veliku šansu glavom iz blizine, no dvije minute kasnije zabio je svoj šesti pogodak u aktualnim kvalifikacijama, volejem s ruba kaznenog prostora. Hrvatska je mogla udvostručiti vodstvo svega nekoliko minuta nakon pogotka, no Marko Pjaca je iz izgledne pozicije pucao preko gola.

Hrvatska je nastavila s dominacijom i visokim postotkom posjeda lopte, ali do kraja poluvremena nije stvorila konkretnu prigodu i na odmor je otišla s prednošću od 1:0.

Hrvatska je nastavila s pritiskom i u nastavku utakmice, ali je prvu prav u šansu stvorila tek u 59. minuti kada je Pjaca probio obranu Maltežana i uposlio Perišića koji se nalazio sam na metar od praznog gol, ali mu je u posljednji trenutak loptu izbio Joseph Zerafa.

Na suprotnoj strani Effiong je ponovno pobjegao Vidi, ali je Subašić pravovremenim istrčavanjem uspio otkloniti opasnost. Pjaca je imao dobar pokušaj i u 76. kada je nakon solo prodora s ruba kaznenog prostora pucao u kut malteškog gola, ali je Hogg obranio.

Što se utakmica primicala kraju to su Maltežani postajali sve opasniji, ali nisu ozbiljnije zaprijetili Subašića. Hrvatska je ovom pobjedom izbjegla dodatne kvalifikacije te će na Euro 2016. kao drugoplasirana momčad skupine H.

• Obrisan korisnik16.10.2015. u 02:08
    Neki od nas starijih se sjećaju da je Marković postavljen jer je bio uguz koji je Tukiju obećao da će svojim vezama srediti da Hrvatska nakon što je postala članica UEFA-e i FIFA-e ekspresno postane promotor zemlje u svijetu. On je inače bio prvi pravi izbornik, nakon Jerkovića koji je izbornikovao... [više na forumu]
  • Hrvoje199015.10.2015. u 00:20
    Bravo ekipa! Iznad svih Hrvatska!
    Hrvoje1990
  • Obrisan korisnik14.10.2015. u 22:33
    Apsolutno se slažem.Javna je stvar da se preko repke prodaju igrače - preko Ćire koji je prvi uzeo pare za Krpana dok Mamića nije bilo u zbiru uopće, do Štimca koji je uzeo pare za Radoševića, pa ajmo spomenuti i političku privatizaciju dva najveća kluba - jednog osnivanjem drugog subjekta, a drugi... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik14.10.2015. u 19:56
    Mogu se složiti sa većinom ovdje rečenog ali jedna stvar mi ide na živce a to je priča o Čaćiću!Onaj starkelja Ćiro stalno sere o njemu a vi stariji znate kako je on postao izbornik.Smijenjen je Marković nakon valjda jedne utakmice i Tuđman je naredio da Ćiro koji mu se uvlačio na sve načine bude... [više na forumu]
  • Tko Gdje14.10.2015. u 14:01