Marjan Kreševac • subota, 07.11.2015.

Nakon što je u prošlom kolu Slaven Bilić doživio prvi poraz na gostovanju, u 12. kolu Čekićari su na svom Upton Parku dočekali Everton.

Prije početka susreta oba trenera vjerovala su u dobar nastup svoje momčadi i u konačnici pozitivan rezultat. Trener West Hama, Slaven Bilić: "Je li ovo posebna utakmica za mene? S jedne strane da, ali s druge ne. Svaka utakmica je posebna iz drugih razloga. Everton je veliki klub s dobrim igračima i biti će to dobar test za nas kojemu se istinski veselim".

Trener Evertona, Roberto Martinez, pohvalio je Bilića i njegov trenerski rad: "Slaven preferira igru u potpunosti drugačiju od one koju smo navikli gledati kod West Hama. Kao bivši igrač Evertona znamo da je kompetentna osoba koja je stekla ogromno iskustvo na čelu reprezentacije Hrvatske, a o pobjedničkom mentalitetu koji je ugradio u momčad dovoljno govori činjenica da je pobijedio kod Cityja, Arsenala i Chelseaja. Sve njegove momčadi spremne su na nadigravanje svih 90 minuta".

Već u trećoj minuti utakmice domaći su mogli do vodstva. Dimitri Payet lijepom je loptom u kaznenom prostoru pronašao Victora Mosesa koji malo iz kosa s desne strane puca bez puno razmišljanja, ali nije dovoljno precizan, lopta pogađa mrežu s vanjske strane. Nakon te prilike uslijedilo je jedno mirnije razdoblje utakmice u kojem se glavnina igre odvijala na sredini terena, ali bilo je to zatišje pred buru.

U 30. minuti Bilićeva momčad dolazi do vodstva. Moses je s desne strane ušao u kazneni prostor, povukao prema sredini i pucao. Njegov udarac odbio se od obrambenih igrača Evertona prema rubu kaznenog prostora, ravno na noge Manuela Lanzinija koji je povukao par koraka i lijepo odmjerenim udarcem skinuo paučinu iz desnih rašlji Tima Howarda.

Sve ono dobro što su do tada napravili igrači West Hama prokockali su u 43. minuti. Jedna izgubljena lopta na 30 metara od gola Evertona rezultirala je brzim protunapadom gostiju. Gerard Deulofeu je sa sredine igrališta odigrao jednu prizemnu loptu, Romelu Lukaku ju je prihvatio između dva domaća braniča, ušao u kazneni prostor, zaobišao Adriána i pospremio loptu u mrežu za 1:1. S tim rezultatom otišlo se na odmor.

Na samom početku drugog poluvremena Bilić je bio prisiljen napraviti prvu zamjenu, umjesto ozlijeđenog Payeta u igru je ušao Enner Valencia. Valencia je u nekoliko akcija pokazao da je izrazito raspoložen za igru, ali na žalost trenera i svih navijača na Upton Parku i on je u 69. minuti zamijenjen zbog ozljede. Na njegovo mjesto uskočio je Mauro Zárate. Lijepu priliku za gol domaći su imali u 73. minuti, ali udarac glavom Winstona Reida fijuknuo je malo iznad prečke. Do kraja susreta rezultat se nije mijenjao i Bilićeva momčad je s ovim bodom došla na peto mjesto Premiershipa.

Strijelac izjednačujućeg gola, Romelu Lukaku: "To je moj način igre, ući iza leđa braniča i nakon toga biti klinički precizan u situaciji jedan na jedan. Bila je to sjajna lopta Gerarda, a ni završetak nije bio tako loš. Sretan sam zbog gola, ali igram nogomet zbog pobjeda, danas nismo pobijedili i zbog toga sam razočaran".

Na Old Traffordu Manchester United je golovima Jessea Lingarda iz 52. i Juana Mate iz 90. minute upisao pobjedu kojom se približio na samo bod do vodećeg dvojca, Arsenala i Manchester Cityja. U prvom poluvremenu gledali smo dosta ravnopravnu utakmicu i po igri i po prilikama obje momčadi. Prvu šansu na utakmici u 12. minuti imali su domaći preko Waynea Rooneyja, ali iz izgledne prilike Rooney puca visoko preko gola. Gosti su svoju prvu priliku imali u 20. minuti, glavom je pucao Salomón Rondón, ali i njegov udarac je neprecizan i lopta odlazi pokraj lijeve vratnice.

Do kraja poluvremena United je bio agresivnija momčad, ali bez konkretnog učinka tako da se na poluvrijeme odlazi bez golova. Nakon umirujućeg otvaranja drugog dijela, United u 52. minuti dolazi do vodstva. Jesse Lingard pucao je izvan ruba kaznenog prostora, njegov udarac bio je neuhvatljiv za Boaza Myhilla i lopta je odsjela u donjem desnom kutu njegova gola. Do kraja utakmice United je stvorio još nekoliko lijepih prilika, a u sudačkoj nadoknadi uspjeli su i povećati vodstvo preko Juana Mate iz kaznenog udarca koji je skrivio Gareth McAuley prekršajem nad Anthonyjem Martialom.

Jamie Vardy devetu utakmicu za redom upisao se među strijelce u utakmici u kojoj je Leicester City pobijedio Watford i bodovno se izjednačio s Manchester Cityjem i Arsenalom na vrhu Premiershipa. Nakon prvog poluvremena bez golova, ali uz zanimljivu igru, u drugom dijelu vidjeli smo tri pogotka od čega dva s bijele točke. Prvi su na utakmici zabili domaći i to u 52. minuti. N'Golo Kanté pucao je nogom s desne strane kaznenog prostora i pogodio donji lijevi kut gola gostiju i doveo svoju momčad u vodstvo.

Svoje vodstvo domaći su udvostručili u 65. minuti. Nakon što je srušen u kaznenom prostoru Vardy je odlučio sam izvesti kazneni udarac i nije pogriješio, desnom nogom pogodio je donji lijevi kut gola. Deset minuta kasnije,. točnije u 75. minuti još jedan kazneni udarac, ali ovog puta za goste. S bijele točke precizan je bio Troy Deeney i donio nadu svojoj momčadi da u posljednjih 15 minuta dođe do eventualnog iznenađenja, ali Leicester je izdržao i upisao vrijednu pobjedu.

Norwich City prekinuo je niz od četiri poraza zahvaljujući golu Jonnyja Howsona iz 70. minute. Vezni igrač Norwicha zabio je svoj prvi pogodak u sezoni i osigurao svojoj momčadi lagani bijeg od opasne zone. Swansea je svoju najbolju priliku imao preko Gylfija Sigurdssona koji je na ubacivanje Waynea Routledgea pogodio prečku. Igrači Alexa Neila ovom pobjedom popeli su se na 15. mjesto, a Swansea je nastavio neuspješan niz koji ih je gurnuo s četvrtog mjesta koje su imali na kraju kolovoza ma 14. mjesto.

Southampton je nastavio svoj niz nepobjedivosti na šest utakmica za redom, a gol Dušana Tadića iz kaznenog udarca gurnula je Sunderland u zonu ispadanja. Igrači Ronalda Koemana bili su daleko bolji protivnik na terenu, na početku drugog poluvremena domaći su se dva puta spašavali čišćenjem s gol linije, ali ništa im nije pomoglo kada je M'Vila u 68. minuti napravio nepotreban prekršaj za najstrožu kaznu. Tadić je bio kirurški precizan i donio je toliko željenu pobjedu svojoj momčadi.